Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pájení nádobí cínem??

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu..Je možné, aby materiál z cínu, který se používá na pájení byl zdravotně nezávadný? Můj otec odkládá pájku do hrnků a malých hrnců, které se v domácnosti používají na potraviny. Máme také "zaletované" kovové naběračky, které se odlomily v místě přichycení rukojeti. Ty také běžně používáme. Otec navíc běžně pájí elektroniku v kuchyni a často není otevřené okno. Když jsem se zeptala, jestli ten pájecí kov není nebezpečný jak pro požívání na nádobí, tak vdechování par, řekl mi, že je to naprosto neškodné.
Nedalo mi to, pátrala jsem na netu a došla jsem k závěru, že je to naopak velmi nebezpečné... Sdělila jsem mu to, ale prý je to blbost a má dva nějaké dva druhy cínu..Je možné, že existuje nezávadný typ?? Děkuji za odpověď. Hanka

Tak postupně, tvrdé pájky (nádobí atd) jsou co se složení týče nezávadné, měkké pájky (elektronika) obsahují olovo, které už relativně škodlivé je, ale při tomhle použití, bych žádný problém neviděl. Tavidla, která se používají na pájení už jsou větší svinstvo, minimálně jsou karcinogení, ale co není... Při pájení ať už takém či takém, se má větrat, rozhodně není dobré to inhalovat, na pracovištích se používají i odsavače. Od nějakého domácího pájení nic nehrozí, ale větrat by se mělo.

Děkuji. Na netu jsem ale našla, že tvrdé pájky taky obsahují olovo.. Takže přece jen mi to přijde na nádobí nevhodné..Nebo existují typy tvrdých pájek na použití pro styk s potravinami? (nicméně stejně pochybuji, že by otec použil tento..Hrnky a hrnce používá na odkládání i když pájí elektroniku a na tu, jestli jsem to správně pochopila se používá měkká olovnatá pájka..Místy jsou v těch hrnkách a hrncích stříbrné zbytky té pájky...)

Za sebe musím říct, že jsem tvrdou pájku s olovem asi nikdy neviděl, měkká pájka na elektroniku obsahuje dle typu +- 30-60% olova. Nic moc víc asi nejsem fundovaný sdělit. Pájení v kuchyni nepovužuju za příliš chytré a používat nádobí k dílenské práci už vůbec ne.
Jinak existuje i měděné cínované nádobí a musí říct, že je opravdu suprové, ale tak pěkně drahé. To jen pro představu, že měď a cín se běžně pro styk s potravinami používá. I třeba plechovky jsou cínované. Zde vidím problém jen v tom olovu a to se týká měkkého pájení. Pak už jen to větrání.

Tak novej šufánek snad nestojí tolik peněz, než se dobrovolně trávit olovem, ne? Kdo ví, kde ten cín na to sebral.
A vyřiď tatíkovi, že je to pěknej dobytek, když si plete kuchyňský nádobí s nářadím do dílny, fuj. Něco takovýho jsem ještě neviděl, ani neslyšel.

Naprosto s váma souhlasím, bohužel..Jinak šufánek samozřejmě pořídím nový, spíš jsem chtěla vědět, jestli je alepoň malá naděje, že ten cín olovo neobsahuje...Když vezmu, že doma máme dva a cca to je zaletované už minimálně 10 let + ten "nápad" odkládat pájku do nádobí má tak dva tři roky je to docela děs...A z dětství si pamatuju, že pájel vždy v kuchyni a klidně přede mnou, hrávala jsem si tam..Olovo je hlavně pro děti svinstvo..Jako malá jsem měla epilepsii, možná můžu poděkovat jemu, olovo se ukládá v CNS a kostech..
(jen pro zajímavost, tohle není jediné : krájí desinfekční válečky (kolečka pak dává do nádrže) určené na wc jídelním nožem na talířích, které neumyje a vrací zpět... Něco holt nikdy nepochopíte..

A dovod tohto spravania, neda sa s nim porozpravat, dohodnut, poslat ho do ustavu?
Cely text mi tak trochu pripomina scenar z hororu, preco sa neodstahujes prec? Zvladnem vela, ale neviem co by som robil, keby som rano nasiel v hrnceku namiesto granka zmotany kus cinoveho dratu a tri rezistory.

Důvod je jeho bezcharakterní povaha..Za to se bohužel do ústavu neposílá, kéž by... Odstěhovat se bohužel nemůžu, dokončuji VŠ a časově bych nezvládla pracovat a studovat (LF)..Ale děkuji za podporu názoru, že jeho chování není normální, protože on je o své neomylnosti a bezchybnosti schopný přesvědčit i mrtvého..tím, že druhé ponižuje a snaží se druhé přesvědčit, že to oni a ne on nejsou normální... No ale to patří spíš do jiné diskuze..

Ano, jsou na světě takoví, kteří žijí ve svý neomylnosti. Už ho nepředěláš, starýho psa novým kouskům nenaučíš.
Co dodat? Už jsi to vydržela tolik let, tož pár měsíců to ještě vydržíš. Najdeš si prácu a když v okolí nic nenajdeš, tak to můžeš vzít jako jedinečnou příležitost se za prací odstěhovat a zabiješ dvě muchy jednou ranou. Mnoho mých kolegů si kvůli práci sehnali bydlení v Brně, protože v jejich domovině by moc peněz nevydělali.

Připadá mi to jako zlý sen. Nechápu, jak může někdo dělat z prdu kuličku.
Oprava naběračky připájením je absolutně neškodná. Jednakovo ten kdo nechá naběračku při vaření v jídle by patřil do ústavu, druhakovo cín je neškodný a dokoce nádobí z mědi a sloučenin mědi musí být pocínované, aby nedošlo ke tvorbě tzv. měděnky která je jedovatá. Zvláště uchovávání uvařené potravy v měděných hrncích a kotlích je o zdraví.
Nevím, jaké pájedlo používá otec, ale kalafuna hodně lidem voní a v kostele taky za farářem neběhá nikdo s odsávačem.A u trubičkových to zasmrdí, ale pokud někdo pájel doma v činžáku potvrdí že pokud se nejedná o výrobu, je to zanedbatelné a méně škodlivé, než inhalovat třeba aerosol z laku na vlasy.
A Prasakovi bych chtěl říct, že ne každý je od krav, nebo má v činžáku dílnu a víc mě vytočí dobytek, který si dá nad mou hlavu plovoučku a pouští si muziku na plné volume.
A tobě Haničko - nevím, kdo je bezcharakterní. Otec, nebo ty když už dospělá se na něj lepíš. A dedukce o vlivu pájení na eilepsii - neříkej, že jsi končící vysokoškolačka.
To už bych spíš věřil, že maminka měla málo mléka a místo kojení ti dávala kravské, proto jsi teď ....
Ale to už je na jinou diskuzi

Já taky doma pájím, ale mám na to svůj stůl. A bydlím v bytě, mimochodem, vcelku malým. I kdybych neměl svůj stůl a používal jídelní, rozhodně nebudu používat hrnečky a talíře z kredenca na odkládání elektromateriálu. Možná to mám v přezdívce, ale prasetem se necítím.
A pájet šufánek cínem ano, ale ovšem za předpokladu, že je to pájka bez olova, jakože elektrotechnická pájka olovo obsahuje. Sice to na zdraví nebude mít extra vliv, když se to nevyvařuje v hrncu, ale proč si cpát vědomě do těla další sračky, když jich máme okolo spoustu dalších. Sice je to jak plivanec do moře, ale z kapek moře.

Tož kdyby ses podíval na to, co jíš a jaké chemikálie cpeč do hlavy , tož si klidně ten taléřek na materiál vezmeš. Kdybych staré řekl, že si dám do bytu další stůl na kutění, tož mě kopne do řiti. Stejně bych si nespomenul, kdy jsem dělal něco pro sebe.To jí se doma pořád něco seje.
S tím olovem sa netrap. Když olizuješ hrneček, tak ten ozdobný pásek je škodlivější a to nemluvím o křišťálu z kterého piješ doma víno.
A jsetli máš rád sýry, tak neměj. Výrobci postřikujů sýry přípravkem proti plesnivěnů, který sa používá na plésně na nohách a v lékárně ho dostaneš enem na předpis.Co myslíš, že dělajů s pivem které vydrží rok ve flašce a aby mělo bublinky tož sa mosí sytit CO2 jak autosifon? A myslíš že to je Boží zázrak, že všecky potraviny v supermarketech vydrží v teple půl roku. Zlaté olovo.:-D
A věř, že když spolkneš kondenzátor, nebo odpor nadělá méň škody než křupavý rohlík vyrobený z moučné směsi která obsahuje chemikálie, aby to kvasilo, aby to neplesnivělo, aby to mělo barvu ...A když si zjistíš co je křehčení masa a co se doňho pichá jahlama, tak se radši budeš pást a lízat pájku.:-D:-D

Tvoja věc, ale já si bordel dělat doma nehodlám. Věci na žrádlo jsou určeny na žrádlo, věci na pájení jsou na pájení. Pájím na svým stole, kde mám počítač, mám svůj koutek. Byt je i pro mě, nejen pro ženskou a děcka.

A všimnul sis té věty výše?

proč si cpát vědomě do těla další sračky, když jich máme okolo spoustu dalších.

Z neskodnostou cinu sa neda nesuhlasit, ale rec bola o olove
"kalafuna hodně lidem voní" :-? zblaznil si sa? Ked sme cele dni pajkovali (napr. mriezky) tak sa cela miestnost zaplnila "vonou". Najhorsie bolo, ze to ostalo na rukach a obleceni, aj ked som si po zmene umyl ruky mydlom, este vecer som tu pachut citil z ruk, snivalo sa mi o tom, neverim, ze niekomu to vonia, mozno nejakemu smrekoúchylovy.

Kdybys byl na vojně

Kde bereš vědomej základ pro toto tvrzení? Někteří z těch co tam byli, mají pocit monopolu na tuto službu a snaží se tím machrovat na ostatní.
Já jsem si tam svoje taky odkroutil. Ale řízkama nás nekrmili, tamní stravovací chemička měla spoustu zajímavějších specialit.

Právě jsi se probudi? Bavíme se o kutění v bytě a ne o dílně.To já doma dělám kdeco, ale že bych celé dny v kuchyni pájkoval mřížky?
A urazil jsi všechny věřící ktrým to kadidlo v kostele voní a už jeden ze tří králů nesl Ježíškovi kadidlo (chceš li kalafuna, pryskyřice..)a v životě by mě nenapadlo, že ho chtěl nasjat.:-D

To mne nehovor, ja som z olovom kamarat (ako ostatne zo vsetkymi farebnymi a tazkymi kovmi). Rozobral som uz par autobaterii a momentalne som stale v stave zberu (vycistit tie vydrbane mriezky od zaschnuteho elektrolitu zaberie viac casu ako sa zda). Potom mozem veselo odlievat rozne prkotiny. Alebo cast zmiesam s cinom a vyrobim si svoju pajku. (Teda ak by to slo, este som nad tym prakticky neuvazoval)

A vy byste nechal dceru/syna studovat 6 let a pak jim řekl, že jsou dospělí ( to už mimochodem s koncem střední)a ať jdou a bylo by vám jedno, že příprava na státnice na některých školách spolu se zaměstnáním dohromady nejde?
A co se epilepsie týče, etiologie není přesně známá, je to narušená funkce neuronu a olovo neurony poškozuje, takže se to vyloučit nedá. Navíc dítě je několikanásobně citlivější konkrétně na olovo a mnohem snadněji se mu ukládá v mozku a kostech. Já netvrdím, že to je 100% tím, samozřejmě těch příčin je víc, ale rozhodně se to vyloučit nedá. Co se pamatuju, tak nejen že pájel dost často, ale hrávala jsem si od něj prakticky jen cca metr..A už tenkrát tím pájel kde co, včetně klíčků od skříněk v dětském pokoji apod. A v návodech na používání pájení je uvedeno - umyjte si ruce po kontaktu s pájkou, nevkládejte ji do úst apod. Kdyby bylo to množství tak zanedbatelné, asi by to tam nepsali..

Kdybych ve své neskonalé dobrotě nedal dítě do učení či do pracovního procesu, tak bych měl za to, že s plnoletostí by se mohli o sebe starat a chtějí li si prodloužit mládí a studovat dále za mé peníze, očekával bych vděk a třeba i to že třeba po mě umyjí hrnek od součástek z rádia.
A věřte, že je mnoho význčných lidí, kteří studovali při zaměstnání, zkrátka na to měli.
Olovo nesublimuje a pokud jste si hrála metr od něj, tak to nemělo na nic vliv.To, že se trápíte s vysokou naznačuje, že vám nedával sletované klíče místo kousátka, či cumlíku.To že se nemá pájka žvýkat se uvádí kvůli Americkým turistům. Čecha by to nenapadlo. Ve státech najdete na každém igelitovém sáčku varování - nedávejte si jej na hlavu, na papírové krabici - nezavírejte do krabice děti , na mikrovlnce kromě jiného nezavírejte živé tvory a u automatu na kávu mě dostalo Pozor, horká kapalina, možnost opaření.
Na WC najdete nápis po použití si umyjte ruce, přičemž mužský úd je nejčistější část těla a mělo by být psáno :Před použitím si umyjte ruce.
Takže nápisy bych neřešil.
Prokázání vlivu olova na epilepsii je na nobelovku.

Úryvek z bezpečnostního listu (http://www.tssgroup.sk/library/files/bezpe_nostn__ list_c_n_kristall_sn60pb40.pdf)

Olovo se může požitím (i od znečištěných rukou) a vdechováním prachu a dýmů zanést do těla,
kde dochází k jeho kumulaci, zejména v kostech. Olovo poškozuje nervovou soustavu, krevní
systém, endokrinní systém, trávicí systém, ledviny, imunitní systém, reprodukční a vývojové
schopnosti. Pájecí dýmy mohou senzibilizovat dýchací cesty.

Jste si pořád jistý, že z pájecího dýmu se do těla vdechováním žádné olovo nedostane?

A ohledně epilepsie, proč jako myslíte, že se při výskytu záchvatu zjišťuje hladina olova v krvi? To aby se v laboratoři snad příliš nenudili? Takže souvislost olova a epilepsie již dávno prokázána je a nevím proč by za to někdo měl dostat Nobelovku...

Zkuste si zjistit, to si autor představuje pod "otravou olovem" . Jistě to není koukání na pájku.Kdyby byl tatínek aspoň málíř a používal olovnoatou barvu, kterou vám dával cucat z tuby pak by to byl argument.
Jinak je to argumentace na bázi vtipu s mlékem, který jsem si dovoli parafrázovat.
S epilepsií se dá žít, je nutno vyvarovat se spouštěčů. U vás bych bez urážky viděl Freudovské problémy psychyckého rázu a doporučoval bych konzulaci o rodiných vztazích s odborníkem.
Nemyslím to zle a je to nad rámec této poradny.
K původnímu dotazu: Pájení v bytě se nemusíte bát, nejedná li se o intenzivní práci. Z olověných předmětů v místnosti strach mít nemusíte, olovo nesublimuje. Nepijte z olovnatého křišťálu, nepijte z malovaných hrnků, které májí v doshu rtů ozdobný pásek, zvláště kyselé nápoje uvolní olovo v barvě (zvláště z Číny dovážené výrobky.Olovnaté barvy - olovnatá běloba je EU zakázaná. (Olovo se používá v glazůrách.Neškodná úprava)
Pokud budete mít potřebu s olovem pracovat, třeba na Vánoce lít do vody - po styku s olovem si umyjte ruce. Je to sice jednorázová akce, minimální otěr kovu na ruce, ale pro klid vaší duše.
A doma to budete muset vydržet do doby než začnete žít za svoje.

O olovo a cín v danom prípade nejde. Problém je osoba tatínka.

Taťkové sú fenomén. Objavy pivničných bytov z posledného obdobia sú extrém, pred týmto stupňom je mnoho, mnoho stupňov. Tieto záležitosti majú ale aj druhú stranu, agresor potrebuje aj obeť. Niektorý jedinci sú lepšie obete, iný sa na túto rolu absolútne nehodia pre ich povahu. Pokus urobiť z nich obete vedie k udaniam polícii ale aj k zraneniam až smrti agresora.

Vy Taťku nemôžete ani cítiť, pre jeho spôsoby, zvyky, zlozvyky ?

Máte volbu, každý ju má.
Ste plnoletá, nájdite si prácu, nájdite si bývanie, odíďte.
Že je to ťažké ? Ano je. Tak si vyberte, co je ťažšie, vydržať ešte pár rokov s taťkou ktorý je špinďíra alebo starať sa o seba, žiť plne za svoje. Ak si vyberiete volbu ostať, je to vypočítavosť. No nie je to nič výnimočné. Mnoho detí ale aj dospelých sa takto chová, vypočítavo. No aspoň si vo vlastnej hlavičke ujasníte ako sa veci vlastne majú ...

Že Vy chcete ešte študovať ? Státisíce by radi studovali, ich rodiny na to nemajú, musia pracovať, poniektorý popri tom ešte aj studujú.

Děkuji za Váš názor..Celkem chápu, že jste k něčemu takovému dospěl, ale ono věci tak jednoduché většinou nebývají, jak vypadají. Nemyslím si, že by šlo o vypočítavost, ale o nutné zlo..Poniektorý možná zvládnou naučit se státnice na lékařské fakultě a u toho pracovat, já osobně nikoho takového neznám, ale je možné, že někdo takový existuje..Víte mě by přišlo fér, kdyby mi to studium třeba vůbec neumožnili. Ale nechat mě se roky dřít a pak mi ukázat prostředníček? No vy byste to možná udělal...Já si samozřejmě vážím té finanční podpory, ale nezastávám názor, že člověk, který někoho živí s ním může nakládat jako se svým majetkem...Tohle je jen malá ukázka jeho chování, celé dětství mě psychicky týral a nejenom mě...Takže ta úcta má vážné trhliny...Vše se zkrátka za peníze koupit nedá. Podobný problém např. je když bohatý podnikatel zakáže manželce chodit do práce a dá jí zlatou kartu...A pak si ji plete s boxovacím pytlem...Jasně, podle vás má buď odejít nebo je to jinak vypočítavá mrcha..A co když má dvě děti, je bez práce, barák je napsaný na něj? To se opravdu velmi snadno odchází. zvlášt když k dětem se chová vzorně a ona nechce brát dětem tátu, kterého mají rádi, protože netuší.....
Víte život je složitý na to, aby šlo tak lehce jiné soudit bez znalosti okolností a i pak....
Jak praví jedno indiánské přísloví : nesuď člověka, pokud jsi neprožil 40 dní v jeho botech...svatá pravda

Děvenko, tak tebe bych chtěl mít doma. Jsi přesně ten prototyp převážné většiny studentů, které všichni utlačují, chtějí po nich aby za studium platili, dokonce chtějí aby se něco naučili a ještě jim nařizují jak se mají chovat. Pokud jsem správně vydedukoval, snad nedejbože studuješ medicínu. No potěš pánbůh budoucí pacienty.
A pokud tě pohoršuje tykání, z tvých zatím prezentovaných názorů nevyplývá, že bych si tě měl vážit natolik, abych ti vykal.
P.S. Sakra rozčílil jsem se natolik, že jsem přehlédl, že reaguji na příspěvek půl roku starý.

Dnes se již běžně prodává potravinářský cín : 98 procent cínu + 2 procenta mědi, bez obsahu olova, který je zdravotně nezávadný a vhodný pro styk s potravinami, měděné cínované nádobí je možné používat denně na vaření bez jakéhokoliv zdravotního rizika. Samozřejmě existují i pájky s 40 procenty olova a 60 procenty cínu používané na nádobí dříve - zdravotní problémy hrozí pouze při dlouhodobém používání, nebo 60 procenty olova na pájení střešní kritiny, které nejsou na nádobí vhodné a při dlouhodobém používání na potraviny obzvláště kyselé způsobují otravu, kalafůna není škodlivá stačí při pájení větrat, dá se snadno umýt lihem.

Celá léta jsme do sebe prali exhalace z olovnatých benzínů, čuchali smrad s Trábošů a Warťasů a nikdo to neřešil. Prali jsme do sebe hliník, ať už z nádobí, friťáků, nebo příborů. Cpali jsme se mlékem a máslem s přímo hrozivým procentem PCB a kadmia, nebo dělali řízky či steaky z masa, plného hormonů a antibiotik. A teď chcete řešit nějaké příležitostné amatérské pájení v bytě?

Doporučuji bezcharakterního otce vydědit, nebo raději nechat rovnou utratit.... ]:)

S tou naběračkou je to divné. Nerezová se "cínem" sletovat nedá, spíš mosazí (a plamenem, elektrickou páječkou to fakt nejde), měděnou by velkou klempířskou páječkou nebo domácí letlampou cínem zvládnul. Potravinářský "cín" (neboli pájku Sn Cu3 nebo Sn Ag4) by mít mohl, běžně se s ním pájejí měděné trubky na vodu.

Cín s 60% olova se prakticky nepoužívá a to ani na střechy, používá se cín se 40% olova.
V dobách nedávno minulých se běžně používali vodovodní trubky z olova a určitě ta populace lidí nebyla nemocnější, než současná. Bavit se o kapce cínu na naběračce mi připadá spíš jako ftip.
Taktéž zbytky cínu, či tavidla v nádobí po odložení pájedla, pokud se umejou a to snad každý udělá, tak těžko mohou škodit.
Spíš si myslím, že problém bude v tazatelce než v otcovi.

Dneska jsem na satelitu zahlédl výrobu měděného nádobí.
Pánvičku zvenku natřeli nějakou směsí jílu, aby se tam cín nechytal.
Pak ji ohřívali nad plamenem a po té do ní nabrali roztavený cín a krouživým pohybem ho rozprostřeli po vnitřku pánve.
Zbytek co se nechytil vytřel bavlněným hadříkem.
Takže odstranit starý cín asi za tepla.

Nevím, jak u hrnce - velká plocha - ale já jsem pro povrchovou antikorozní úpravu kdečeho používal pocínování tak, že jsem předmět ohřál, ponořil do cíno/olověné lázně, nebo pocínoval pod plamenem, potom odstříkl a za horka otřel pucwolí, nebo bavlněným hadrem. Cínový povrch pak je lesklý, cín se neodstraní úplně, ale zůstane slabá vrstva bez stékanců a kapek, která po delším čase zešedne.
Do "odcínování" bych tedy šel za tepla a s hadrem v ruce, potom bych ihned stejným způsobem cín doplníl - ale co nejvíc "cínový" - s malým poměrem olova (pozná se tak, že při ohýbání tyčka slyšitelně lupe).