Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nahrada nabijacky na akumulatorovy skrutkovac

Zdravim,

ospravedlnujem sa za mozno trochu hlupu otazku, ale do tychto veci sa az tak nevyznam, preto sa radsej pytam.
Mam akumulatorovy skrutkovac, na ktorom sa pokazila nabijacka baterie - merak mi ukazuje napatie 0V. Je to klasicky adapter na 220V, ktory dava na vystupe jednosmernych 17V. A teraz ta moja amaterska otazka: mozem tento adapter nahradit 19V zdrojom pre notebook? Zrejme tam treba zaradit prislusny odpor, aby sa to znizilo na potrebnych 17V. Ta stara nabijacka nemala ziadnu signalizaciu nabijania, ani plnej baterie, takze sa len musel odsledovat cas, ktory bola bola baterka vlozena v nabijacke, cize cisto teoreticky by to slo. Len si nie som isty a nechcem nieco pokazit. Je vobec mozne takymto adapterom nabijat spominanu bateriu?

Vdaka za odpoved.

No ono ten adapter ma vystupne udaje 17,4V a 200mA jednosmernych. Ale neviem, ci z neho nesiel este striedavy prud, lebo v tom stojane je plosak a na nom su 4 diody, co by mohol byt podla toho, co som nasiel na nete, usmernovac.
Alebo sluzia ako odpor? Lebo ked je na tom adaptere udany vystup ako jednosmerny...
Cize tych 19V z toho notebookoveho adaptera by mozno muselo ist rovno na baterku.
To by ju tiez nabijalo? Sorry, fakt som v tomto amater.
A baterka je 14.4V NiCD.

Ten adaptér z notebooku bych se bál použít, protože narozdíl od toho původního trafíčka je to tvrdý zdroj, takže je schopen dodat relativně velký nabíjecí proud a články by se mohly přehřát. Jelikož nabíjecí proces nemá žádnou kontrolu, mohlo by dojít ke zničení těch článků.

Na tvým místě bych udělal dvě věci:
1) Otevřel bych původní napájecí zdroj a podíval se, co je v něm špatně, třeba by to šlo opravit.
2) Pokud to nepůjde opravit, zkusil bych sehnat podobnej zdroj, určitě to půjde koupit. A je důležitý, aby to byl zdroj podobných parametrů, tedy nejen napětí, ale i dodávaný proud (tedy podobně "měkký" zdroj).

Potřebuje však patřičně dimezovaný rezistor, to znamená s větším výkonem. Blbě se shání, pokud se ti nechce zajít do obchodu s elektrosoučástkama. Ale ano, šlo by to.
Teď jsem si vzpomněl, že jsem kdysi podobně dělal nabíječku autobaterií - regulačním prvkem byla 12V žárovka do série. Při nabíjení svítila a regulovala proud. Čím nabitější akumulátor byl, tím míň žárovka svítila. Vybitej akumulátor to chránilo před vysokým proudem, pro nabitej těch pár ohmů v sérii nic neznamenalo.

Este to tu raz ozivim.
Zistil som, ze to je naozaj tak, teda ze zdroj je tvoreny iba z trafaka a az v tom stojane je mostikovy usmernovac z 4 diod a 1 rezistora. A na 99% je odpaleny ten trafak, pretoze na sekundari mi ukazuje akurat tak velku 0.
Cize zhanam vhodny trafak, zatial som nasiel takyto:
www.sos.sk

alebo ak by bolo lepsie dat radsej slabsi, tak tento:
www.sos.sk

Pripominam, ze na zdroji su udaje 17,4V a 200mA. Ktory z nich by ste mi radili pouzit?
Pripadne viete mi odporucit este nejaky vhodnejsi?
Dakujem.

Mno
1) jsi si tim trafem jisty? trafo zpravidla neodchazi jen tak a pokud uz odejde, je to na nem vyrazne videt - smrdi.
a) (jen proforma - meris na jeho vystupu AC napeti?)
b} opravdu do nej tece proud? Premerit opravdu az na nozickach trafa, i cinska produkce plosnaku je katastrofalni.
c) to samy vystupni strana. Jednou jsem opravil takovouhle nabijecku oskrabanim a pocinovanim plosnaku.

a pokud nic nezabere, tak bych vzal to 5VA trafo - tam ten rozptyl parametru od originalu je fakt malej a pro podobnej geret uplne nepodstatnej.

No hej, pozeral mi to kamos, vraj je odpaleny primar, mali sme to uplne rozpitvane (ze treba merat na vystupe AC som vedel dokonca aj ja)...a aj smrdi teda poriadne.

Aj ja som premyslal skor nad tym 5VA, myslim, ze pri tej cene sa s tym babrat a riesit nejaku opravu nema velky vyznam. Tak ho asi objednam a hadam to konecne spojazdnim.
Vdaka za radu.

Tak trafo som si objednal, dnes mi dorazilo, vymenil som ho, len mam maly problem - az velmi hreje. Trafo je tak horuce, ze na nom neudrzim ruku, rovnako aj ten plosak s usmernovacimi diodami. Tak neviem, treba tam dat este nejaky odpor na znizenie prudu? Aky tam tecie teraz, zrejme nezistim, lebo merak mi zmeria maximalne 200 mA, ale to trafo by malo dat max. 278 mA (ma poistku 315 mA). Naprazdno po usmerneni tam bolo nejakych 23V.
Baterku to nabilo z 2V na 4,5V, ale ked som si vsimol tu teplotu, tak som to radsej vypol.
Poradte prosim, co s tym dalej.

Tak to mi nedocvaklo. :-D Jasne, ze to bolo baterkou, dal som tam nahradnu a ta mala okolo 12V, uz ju nabilo po pol hodine asi na 14.5V a trafo ani plosak nie su vobec hoeruce, len primerane teple. Takze nemusim nic merat. Zrejme aj to povodne trafo odislo pri nabijani tejto baterky, otec to dal na nabijacku a nekontroloval ci to je horuce alebo nie a ta poistka v starom trafe to asi nevydrzala.
Len by ma este zaujimalo, ako dlho ju mam nechavat na tej nabijacke, kedze to nabijanie nie je nijako riadene. Kapacitu baterky neviem, papiere uz od toho nemam, na baterke je napisane len napatie. Ale co som pozeral na nete, tak tam davaju cca 1200 mAh baterie, co by pri prude povedzme 250 mA aj pri odratani tepelnych strat mohlo stacit nejakych 6 hodin, ak dobre ratam...

jo, ta uvaha ti docela sedi, ten proud bych precijen premeril a zkorigoval ji podle skutecny hodnoty. Usuzovat nabiti baterky z napeti neni uplne to vono. Ono staci ji pripojit a obcas na ni sahnout - kdyz ji clovek prebiji, teplota baterky jde rychle nahoru, ostatne dobry nabijecky takhle fungujou.