Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zapojit motor 230V 3000W na třífázovou zásuvku se silnějším jističem?

Pěkný den,
koupili jsme skvělou kvalitní štípačku na dřevo z Makra. Problém je v tom, že ji pohání motor 230V 3000W a při spuštění to tak 2x ze tří pokusů vyhodí jistič 16A. Jediný, na který to bez potíží běží je proudový chránič z koupelny 16A. (to ale není žádná výhra) Otázka, zda to lze nějak připojit na 3 fázový motorový rozvod?? (zřejmě chybí nulák)

Děkuji moc Vlada

Na trifazovem rozvodu ti samozrejme nulak nechybi. Kdyz se podivas, koliky tam mas ctyri ( nebo u nejnovejsich pet ) :-). Mezi kazdym z tech malych a tim nejvetsim z nich ( to je nulak ) je prekvapive 230 voltu. U petikoliku jsou nulak a ochranny vodic od sebe oddeleny.

Nejsou ty jističe náhodou už desítky let staré? Už možná prostě jen zestárly.
Jestli ta štípačka je prodávaná jako 230V zařízení, tak nemůže vyžadovat jištění větší než zmiňovaných 16A. Silnější jističe se prostě na 230V zásuvky nedávají.
Pokud ten jistič vyhazuje jen při prvotním spouštění (proudový ráz) a jističe tak staré nejsou, pak jsou zcela určitě třídy B. Po výměně za třídu C by měly problémy vymizet.

zdravím,
tak jsem koukal na ty jističe jsou třídy B a tři jsou třídy C, ale nevím kam vedou. zkusím najít zásuvky na ty jističe třídy C. Jističe jsou asi půl roku nové, tak tamby snad být problém neměl. A k tomu Makru... někteří lidé jsou nepoučitelní... viz můj otec :-(

Vlada

Vezmeš někoho kdo to umí, neb podle dotazu ty to nejsi(nic ve zlém, ale hřbitov je nudné místo) a necháš ho to zapojit. 1 fáze z těch tří proti nule je 220. Otázku zeleného a modrého drátu u novějších rozvodů nech na tom, kdo to bude dělat.

Z vlastní zkušenosti nedoporučuji jakýmkoliv bastlem zapojovat na třífázový jistič. I když to jde. Elektrikář mi možná dá za pravdu, nebo naopak vyvede z omylu. Jedno je ale jisté, po několika měsících intenzivního zatěžování jedné fáze motoráku přestal jistič zvládat zapojení libovolného třífázového zařízení. Pomohla výměna jističe.

Myslím si, že nemáš problém. Ta 3-fázová varná deska byla předpokládám od jištění přerušená tzv. "sporákovou kombinací" - prostě vypínačem přerušujícím všechny fáze. Pokud máš od této SK vedenou 2-fázovou instalaci pro troubu tak není problém. Pokud si ale stávající 3x přívod pro varnou desku JENOM zapojil na dva/tři dráty a zbytek pofiderně omotal izolačkouu, .... tak to v pořádku není.

Ale já nemám elektrickou varnou desku, mám plynovou. V původním plánu bytu byla el. varná deska, tudíž i 3 fázový vývod pro ni, avšak využil jsem z něj jednu fázi pro elektrickou troubu (ta je na 230V). Ostatní vývody jsou vsazeny naprázdno do čokolády, nejsu sebevrah (vyhláškou 50 disponuji, ale nejsem kovaný elektrikář, takže nemám všechny patřičné vědomosti o zapojování elektroinstalace).