Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr a montáž audia do auta

Zdravím. Potřebuji poradit ve výběru a montáži audia do auta, nejsem žádný pokročilý elektrotechnik ale zapojit bych to nakonec snad měl nějak zvládnout, takže především mně zajímá, co všechno do auta koupit pokud mám klasické sériové autorádio a 8 reproduktorú z výroby (nejsou to zrovna nějaké šmejdy - do Fiata Stilo se montovaly prý nějaké lepší repro), postačí mi na dobrou a basovou interpretaci hudby pořídit subwoofer v boxu a zesilovač k tomu, nebo je potřeba ještě něco dalšího ? Rozhodl jsem se do toho všeho vrazit tak cca 5 000,- takže jsem pokukoval například po tomto subwooferu : produkt.php a po tomto zesilovači : produkt.php Co si o tom myslíte, mělo by to být dostačující ? Potom ještě zapojení, to se musí napojit přímo na baterii a nebo by to šlo i někam jinam v autě na napětí 12 V (já měl např. v minulém autě takovou malou aktivní tubu připojenou na 12 V v pojistkové skřínce), mínus se napojuje taky na baterii nebo postačí někde na kostru, jsou k tomu potřeba nějaké speciálně silné kabely nebo postačí i slabší ?
Zatím děkuji za rady.

To ano, já si k zesilovači vyvedl speciálně dva tlustý dráty od rozvodnice v palubovce. Do rozvodnice vedl tlustý drát přímo z baterky, takže se stačilo napojit, jen jsem si na ten kabel ještě přidal vlastní pojistku.
Takže se připojuji k apelu, že by bylo lepší to rovnou zapojovat s někým, kdo zná elektriku.

Aha, právě jste mně úplně odradili se do toho pouštět :-D Bohužel nikoho kdo by mi s tím pomohl neznám a někam to dávat na montáž, to se obávám že by se to nakonec mohlo slušně prodražit, navíc dnes jsem si vyzvedl auto ze servisu a kluci šikovní mi promáčkli na dvou místech kapotu, tipuju že to zavírali stylem Škoda 120 :-( No a kdybych se přeci jen odhodlal se do toho pustit, nějak to navést od baterie až do kufru, tak mohlo by se to propojit touto sadou kabelů ? http://www.ahifi.cz/kabelova-sada-autotek-at10kit. html případně ještě http://www.bmshop.eu/auto-moto-prislusenstvi/insta lacni-sada-pro-zesilovac-4ga-lk-20-acv/

Ty sady jsou dobrý, dráty jako kráva, to vydrží.
Ale začněme od začátku - opravdu potřebuješ až takovej výkon do auta? Zesilovač o výkonu 4x60W ti udělá randálu až až. Taky jsem měl subwoofer v autě, zesilovač do můstku do něj pouštěl až 120W.
Nezapomeň taky na to, že když budeš mít tak velkej spotřebič, tak potřebuješ taky patřičně dimenzovaný alternátor, na 500W zesilovač určitě. Což jsou další peníze. Já když jsem to dal opravdu nahlas, tak mi pohasínaly světla do rytmu - a nedělám si srandu.
Takže ještě jednou - zvaž tak velkej výkon do auta, je to zbytečně moc. Navíc ho využiješ stejně jen pro ten subwoofer, neboť originál repráky nebudou mít každej víc, jak 30W každej.

Tak na plno ten výkon asi určitě nějak nastálo využívat nebudu, ale kdybych to občas chtěl pustit pořádně nahlas, tak je zase hezký mít tam něco trochu předimenzovanýho, blbý je že s tím nemám moc zkušenosti (zatím jsem měl pouze aktivní subwoofer Xlopd - což lze s tímto těžko porovnávat), takže nevím jak to bude hrát, aby se mi ještě auto nerozsypalo :-D S tím alternátorem, když to budu pouštět třeba jen na půl výkonu tak by to mohl sériový alternátor utáhnout ne ? Mám Fiata Stilo 1.9 JTD a tam by snad měl být silnější alternátor než třeba u benzínovýho Punta.

Mám Fiata Stilo 1.9 JTD a tam by snad měl být silnější alternátor než třeba u benzínovýho Punta.

To nezáleží na motoru, ale spíš na výbavě vozu, tedy kolik věcí máš v elektrice, např. vyhřívání sedadel.
Znovu opakuju - 600W je opravdu hodně, na to stejně nemáš repráky a pokud tím chceš napájet jen a jen subwoofer, tak 4 kanálový zesilovač je zbytečnost. Navíc by to bylo silně nevyvážený, kdy máš hromadu basů a chrchlající repráky napájený z autorádia.
Já furt nechápu, jakou máš představu - kolik máš repráků a jaký mají výkony, jak je chceš napájet - jestli z autorádia, nebo taky přes zesilovač (ale to by ty repráky zase nevydržely).
Pokud chceš jen subwoofer, tak tak si sežeň zesilovač do celkovýho výkonu 200W, je to opravdu dost.

No až na panoramatické okno mám plnou výbavu, takže hodně elektrických věcí, ale to je jedno, ten zesilovač co jsem na něj odkazoval nebyl čtyřkanálový ale dvoukanálový a chci jím napájet jen subwoofer, o reproduktorech které tam jsou sice nic nevím, ale vím že i nahlas hrajou dost pěkně, jen jim chybí dostatek basů, k čemuž chci právě ten subwoofer, takže tedy říkáte sehnat nějaký zesilovač do 200W bude stačit ? Ještě jedna věc, je nějak podstatný výkon autorádia (např. 4x45 W) ?

Takže bys chtěl mít 500W do subwooferu a pár wattů do ostatních kanálů. Dost nepoměr, co?! Buď bys slyšel jen basy a prakticky nic jinýho (500W je příšernost) a nebo by se zesilovač zbytečně flákal. Klidně si to kup, ale je to zbytečně předimenzovaný. Vím co jsem měl v autě a vím, jak to hrálo - nikdy tuba (11") nejela naplno a auto se třáslo a světla pohasínaly.

K tvýmu autorádiu - pokud je to běžný autorádio provedení běžné velikosti, tak 4x 45W je možný jen při 2ohmové zátěži, tedy při 8 reprácích dohromady to je dva repráky na každej kanál. Musel bys zapojit všechny repráky najednou, abys z toho vyždímal plnej výkon. Jen se přesvědči, zda autorádio může mít 2ohmy zátěž (na každým kanále), ale pokud už to tak je zapojeno z výroby, tak je to v pořádku.
Těch 45W na kanál je však jen špičkový výkon a ještě k tomu při velkým zkreslení, 20% z toho údaje odečti a máš poslouchatelnej reál.
Jsme tedy na nějakých 160W rádia, který stejně nedáš nikdy na plný kule, bo bys z toho řevu zešílel. K tomu 200W subwoofer bude stačit bohatě. Dohromady jsme tedy na nějakých 360W výkonu, při 60% účinnosti zesilovačů máš 600W špičkovej příkon. Mysli na ten alternátor, samotnou baterku to vycucne za chvilku, za jízdy ti budou blikat světla, opravdu. Mám jen matný povědomí o filtračních kondenzátorech, který tyto proudový špičky vyrovnávají, nevím však, co to stojí.

Kdysi dávno jsem ve škodovce 120 měl taky malou tubu, sotva vešla za sedačky a k tomu asi 20W zesilovač a i tak to dělalo hutnou muziku. 200W je tedy až až, za jízdy to stejně nevyužiješ, snad jestli chceš machrovat před slečinkama, ale pokud na tohle slečinky poletí, tak takový jsou dobrý jen na jednu věc a jen na jednu noc.

Hmmm, no jak to tak čtu tak máte pravdu, asi nemám šanci ten výkon využít, rozhodně jsem to nechtěl na nějaké machrování, já jen že si rád poslechnu něco víc basového a ta údajně 400W aktivní tuba od Xlopdu akorát příšerně chrčela a při přidání hlasitosti to prostě nebylo poslouchatelný, jak kdyby do ní někdo mlátil kladivem. Takže se tedy pokusím sehnat nějaký slabší zesilovač se subwooferem, ale zase takový aby to nehrálo podobně jako ta tuba, ale pokud to bude třeba od Magnata tak by snad nemělo.

Odradit jsme nechtěli, prostě to udělej hlavou, mysli dopředu co se může všechno stát, tzn. jakýkoli zkrat tohoto "udělátka" nesmí způsobit:
1. výpadek zapalování a zastavení vozidla (bezva při předjíždění)
2. požár čehokoli v autě
Prostě při vedení těch drátů (určitě použij prodávanou sadu) napříč autem dobře rozmysli, kudy to vedeš, kde se to může čím prodřít, jestli se to zkratuje při bouračce, jestli si s tím svazkem nebude hrát dítě ze zadních sedadel, jestli...jestli..

Určitě jsi to viděl u kamaráda, známého, zkoukni jeho instalaci, a pouč se z ní.

Já si to určitě ještě dobře promyslím než to budu do auta instalovat, rád bych to udělal nějakým způsobem vypínací, aby to nebylo napájené bez mého dozoru. Asi bych to nevedl současně se svazky kabelů vedených do kufru pod plastem prahu. Je to tam v takových příchytkách tak by nemělo hrozit nějaké prodření. Právě nikoho takového neznám kdo by to v autě měl, takže můžu vycházet jen z rad od vás a případně se někde poradit s nějakým odborníkem který to do aut montuje.

rád bych to udělal nějakým způsobem vypínací,

To není dobrý nápad, běhají tam velký proudy a vypínač by mohl vyhořet. Nedoporučuji.
Navíc zesilovač je spojen s autorádiem přes ovládací kabel, tedy při zapnutí autorádia se zapne i zesilovač. Po vypnutí autorádia přejde zesilovač do stand-by režimu, kdy téměř nic nežere. Na ochranu je přece na napájecím kabelu pojistka.

Dálkový ovládání subwooferu má snad každý rádio. Většinou to bývá žlutej drát, v návodu bývá označen jako napájení antény, tedy elektrického pohonu pro vysouvací antény - zapneš rádio, vysune se anténa. Vypneš rádio, zasune se anténa. Taky jsem měl takový auto, pěkná kravina, vysouvací anténa.
U originálních rádií nevím, jestli to mají, ale divil bych se, kdyby ne, je to vcelku standardní věc. Ale i kdyby to nebylo, můžeš to udělat manuálně a to tak, že na onen ovládací vstup zesilovače přivedeš ručně drátkem napájecí napětí, tedy těch 12V (což prakticky dělá ten žlutej ovládací drát z rádia). Tím se zesilovač aktivuje. Tento ovládací drátek už můžeš dát na ruční spínač, tam riziko spálení nehrozí.

já už tohle nemůžu číst!
co mu radíš takovou pí...u!

1. žádné spínání REM na rádio ale přes vypínač zvlášt od baterky,protože pokud bude někde stát a bude chtít hrát pak taky nemusí nastartovat.
2.kabely do 25qmm chtějí 100A pojistku nejlépe ANL protože AGU jsou shitový a rádi se ulamujou na konci.

3.Je otázka jestli je bordel společný s basem nebo ze skreslním a následnym hučenim.

4.Nech si poradit od lidí co něco ví a né od nějakých sterjdů asi bych tam dal tlustej kabel:-D

Stando napiš mi na meila sekec9@email.cz
něco pořešíme po meilu nebo icq.
Tady ty rady akorát maj lidi co tomu jen rozumí aby to dunělo.

Jsem zvukař profesionál a dělal jsem audio v hodnotě 200tisíc takže mi napiš a něco pořešíme.
Kdo by se chtěl poradit tak na email.

Dělám laminátové zástavby boxy br bp cokoliv co si řeknete barevné lamináty a kompletní insatale
Jsem členem ACR a Ahifi

Spozdravem
Petr
FlasH Audio

a pokud máš slabý alternátor tak dej baterii do kufru stačí bohatě od APC nebo 12v na velké motorky důležité je aby ti neblikalo ani neproblikávalo světýlko u řidiče!
A alternátorem co ti tu radí je nesmysl zesilovač má rúzný odběr a pokud budeš mít digitál tak odběr je třetinový proti analogum!

Pak je taky otázka kabelů
do 1.2kw stačí 25qmm od sinis live nebo zealum

pořešíme po meilu

sekec9@email.cz

Pro všechny
dělám boxy na míru i laminát basáky vy bírám podle druhu hudby a taky auta.
Mohu zaslat moje výrobky a instalace co jsem udělal také neni problem se dohodnout a něco probrat na místě.

pokud budeš mít dvě baterie nebo jednu pořádnou Powercell 4000 tak altík ti může bejt ukradenej ale jaksem psal stačí dvě baterie protože při 5m od baterky k zesiku máš obrovské ztráty proudu a baterie v kufru ti to vyřeší!

kapacitor je na PRT!