Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Plastove skruze

Zdravim,
Nepoculi ste niekedy o pastovych skruziach do studne ?? Chcem na zahrade kopat studnu, ale cena tych betonovych je dos vysoka, ale to by zas tak nevadilo. Problem je pristup na pozemok a manipulacia so skruzami. Meter na meter maju skoro 800 kg tak to nie je sanca s tym nejak robit bez techniky. Preto ma zaujima ci neexistuje nejaky lacny, pevny ekvivalent za betonovu skruz. Studnu chcem tak asi 5m hlboku. Viem ze nebude taka pevna jak betonova, ale tak tazke stroje mi po zahrade nebehaju. Dakujem.

No 800 kg su az tie najvecsie to je pravda. Ale aj najmensie maju daleko cez 150 kg a to sam alebo aj dvaja na zahradu nedostaneme nijak raz. Proste je to do kopca a daleko od cesy. Koli tomu som chcel plastove. Okrem toho cim je skruz lahsia, tym drahsie vyjde na meter vysky studne. Lebo ma povedzme len 25cm a pritom cena nie je stvrtinova oproti metrovej ale podstatne vyssia. Zaujima ma aj nazor niekoho, kto s takymito plastovymi skruzami robil, alebo ich ma niekde pouzite. Zaujima ma hlavne ci sa nedeformuju. To ze vodu na pozemku mam som si isty, kedze mam na zahrade zakopany kople cely sprchovaci kut :D, v korom je voda. Nie ja som ho tam daval. Voda je relativne blizko pod povrchom (tak do metra), avsak sused ma vykopanu hlbsiu studnu a vodu ma uz aj pitnu. Preto som napisal ze az 5m. V reali to ale nebudu asi ani 3-4 :). Sirku som zvolil 120cm koli tomu, ze poda je dost ilovita, a pochybujem ze po narazovom polievani bude stihat doplnat. Preto vecsi priemer aby tam bola vecsia zasoba. Sak ked uz sa kope tak tych 20 cm viac nie je nic. Potom by som to dal na rozbor a keby bola pitna tak parada, keby nie tak nic vazne sa nedeje. Ale bolo by lepsie samozrejme.

Toto som videl aj ja, avsak nepaci sa mi to. Neverimz e by to bolo dostaocne pevne. Dneska som ale zisil cez jedneho znameho ze priamo v Kosiciach je firma ktora sa zaobera vyrobou plasovych nadrzi. Pojdem sa spytat niekedy ci by dokazali vyrobit aj nieco ako skruze. Urcie ano, otazna je teraz cena. Stale ma ale zaujima vas nazor na nieco take. Viem ze beton je beton a s nim by som mohol ist aj 40m pod zem, ale nemam velmi moznos pouzi skruze betonove.

Prístup na pozemok ako problém ??
Neuveriteľné veci sa dajú .... Neďaleko odo mňa, sused si zmyslel že potrebuje nádrž na vodu, cca 5 000 l, na horný koniec záhrady ktorá je v svahu, prevýšenie 20 m ?
Na spodný koniec mu to zložili autožeriavom, za popoludnie dokázali tú cca 2-3 tonovú nádrž, cisternu, dostať na miesto, veľmi primitívnym spôsobom užívaným zrejme už v starom Egypte, 3 chlapi + elektrický stavebný vrátok + guľatina.