Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak opravit měděnou vodovodní trubku ?

Dobrý den. Zjistil jsem, že mi teče ve zdi voda. Osekal jsem tedy omítku a našel jsem místo, kde je v měděné vodovodní trubce dírka velká asi 2x2mm. Rád bych se pozeptal, jak nejlépe svépomocí si to mohu opravit. Prvně vím, že mohu koupit nějakou plastelýnu a tu nalepit okolo. Rovněž mi ovšem bylo řečeno, že je možné takto malou dírku opravit tak, že vezmu pájku s širokým koncem, trubku nejprve samozdřejmě očistím kalafunou a poté zacínuji. Je možné tímto způsobem provést opravu s jistotou, že nanesený materiál bude dostatečně držet ? Případně bych uvítal www odkaz na konkrétní materiál, jež se používá k zacelení takovýchto dírek v měděných vodovodních trubkách. Děkuji moc za nápovědu.

Ok díky za podporu, že by to mělo fungovat. Moc informací na netu ohledně toho není. Našel jsem tedy už mašinky, co se na to používaj, takže se to pravděpodobně letuje normálně pajeni.aspx , jen si prostě nejsem jist, když to pak zaházim omítkou, tak aby mi to neteklo časem zas. Pájku i nějakej materiál k ní mám, jen nevím, zda to bude stačit, má příkon jen 30 Wattů a nevím, jestli pro pořádný zacelení je potřeba nahřát i tu trubku anebo je dostatečný, že se ten cín na to přilepý a tlak vody to znova neprorazí ?

Letovani je standartni zpusob spojovani trubek a o pevnost ani zivotnost bych pri peclivem provedeni nemel strach. Je ale pravda ze to chce elektrickou pajecku o podstatne vyssim vykonu nez se pouziva v elektrotechnice. Nebo plynovou(to ale nemuzu poradit, vzdycky kdyz sem to zkousel melo to k dokonalosti daleko(chyba jednoznacne v mych rukou)).Pajka(lidove cin) klasicka PbSn, misto kalafuny bych pouzil spis nejakou pajeci pastu, ale i ta kalafuna asi vyhovi(jenom se tam blbe bude pridavat).

Především je chyba v montáži.V žádném případě se nedoporučuje zazdívat trubky z mědi přímo do zdi.Vždy je nutno do něčeho zabalit,nejlépe do molitanové trubice a pak teprve zazdít.Dilatace dovede za rok trubku zničit.
Letování lze provést i s naplněnou rourou,ale se speciální pájkou a tavidlem.Ideální je roztok chloridu zineěnatého v lihu,maličko okyseleného HCl.Pokud je k trubce přístup,lze na ni navléknout kousek gumové hadice a stahnout hadicovou spojkou.
JABRAKA

Letování lze provést i s naplněnou rourou,

Má to dva háčky - jednak mu to bude z té díry asi cákat, druhak mu to bude odvádět neskutečně rychle teplo, takže by to asi neprohřál a nezapájel. A pokud to jde, tak bych rád viděl tu speciální pájku a kde ji bude shánět.

Tedy zaletovat by to měl zvládnout i kutil, ale potřebuju k tomu pořádnou pájku, s tou co mám k dispozici a je na ní napsaný 30W se do toho nepouštět. Takže jestli dobře chápu, musí se tou pájkou dostatečně nahřát i ta trubka aby došlo k pořádnému zalepení spoje a nestačí jen roztavit ten drát a přilepit to k tomu, pokud teda chci, aby to výhledově drželo. V tom případě ale musím zavolat instalatéra, neboť výkonou pájkou nedisponuji. Každopádně děkuji za nápovědu.

Když jsem sloužil na ponorce, tak jsme k tomu používali speciální dvoudílné svorky na jedné straně opatřené pantem a na druhé šrouby, které se přiloží z obou stran a stáhnou šrouby. Podobná technologie technologie se používá i u havárek u vodovodního řadu. Na takovou dírku by stačila objímka na hadice a guma z duše. No ale po připlutí do suchého doku jsme to stejně potom letovali.;-)

Dovolil bych se ještě ze zvědavosti pozeptat, zda by někdo mohl půjde-li to podrobněji popsat postup zacelení malé dírky v měděné trubce letováním pomocí hořáku-plynu. Zajímalo by mě v bodech, jak se to správně dělá. Tedy nastartuji hořák na tuším střední plamen a jak dále ?, jak dlouho se před přiložení drátu nahřívá trubka /půl minuty, dvě minuty ?/ a jak poznám, že je dostatečně nahřátá ? A drát se potom přiloží k trubce a nechá se roztavit za stejné intenzity plamene, anebo při aplikaci drátu se plamen o něco sníží ? Případně na co si dát pozor ? Děkuji za vysvětlení.

Podle dotazu si nejsem úplně jist, jestli se ptáte na letování pomocí měděné nebo plynové pájky. Přímo plamenem se pájí Cu a to vezmete malý autogenní hořák a trochu přiškrtíte kyslík, aby plamen nebyl ostrý ale rozostřil se, trubku nahřejete tak aby hned Cu pájka jak trochu oddálite plamen a přiložíte pájku se po trubce roztekla, totéž u PB, akorát hořák dáte na plno a snad bude mít dostatečný výkon, pokud budete pájet cínem, tak na hořáku musíte mít pájecí kladívko, to nahřejete tak aby po přiložení cínu k hrotu pajníku se po něm roztekl a vytvořil lesklou kapku, nesmí zmatovět nebo se přímo zkrabatět, to by znamenalo, že je moc velká teplota pajníku a že se cín spálil a je už k nepoužití, pokud je vše v pořádku tak pajník s kapkou přiložíte na trubku a cín se musí hned roztéct, trubku nijak nenahříváte, pokud bude dostatečný výkon hořáku, tak se teplota přenese hned po dotyku pájníku, pokud bude teplota nízká, tak cín okamžitě ztuhne a vytvoří kopeček což vznikne studený spoj a příliš držet nebude, teplotu kladívka poznáte orientačně i podle barvy plamene, začne se barvit do zelena ale je to teplota už dost vysoká a blízká ke spálení cínu a proto musíte nabrat pajku na hrot až u trubky a hned přiložit, trubka má větší odběr tepla než plech a tak ta teplota bude dobrá. Trubku musíte vždy před pájením natřít tavidlem ( třeba chloridem ) a pájník po nahřátí taky očistit, mechanicky kartáčem a opět líznout tavidlem, pokud je pajecí kladívko ještě nové a nemá na hrotu nanesen cín, tak je třeba ho tam předem za pomocí boraxu ( tavidlo na mosaz) nanést.

Děkuji moc za podrobný popis. Mám v měděné trubce malou dírku /asi 2x2 mm/ a stále špekuluji, zda bych si to opravil sám. Ale elektrickou pájkou ne, protože nemám dostatečně výkonou k dispozici a tak jsem ještě špekuloval, že snad tím hořákem bych to dal do kupy. Mám takový malý na PB s nastavením plamene, ale není u něj na hořáku k dispozici žádné pájecí kladívko. Původně jsem se totiž domíval, že se trubka nahřeje, přiloží se cín, co se rozteče a dírka je zacelená. Koukám ale, že pokud to má být správně a pořádně, tak ten můj postup by asi nefungoval ? CHtěl jsem to preventivně zapájet cínem, co mám na měděné trubky a pro jistotu než to zase zaházím omítkou to ještě obalit takovou plastelímou na poškozené vodovodní trubky.

Výkon plynového hořáku se přibližně pohybuje kolem 600 - 1500W a víc, tak tou elektrikou snad jedině 300W, Cu má velký odvod tepla a cín se musí opravdu zlehka roztéct ne ho mazat při nízké teplotě, potom to bude držet i bez plastelíny, pokud požádáte topenáře nebo klempíře, tak vám to zakápnou, spíš by mě trochu znervozňovalo, proč ta dírka tam vůbec vznikla, jestli vada mat. nebo degradace mat. v dúsledku přímého kontaktu trubky z maltovinou, trubky musí být v celé délce od maltovky odděleny izolací.

Jak sám píšete, dírka tam vznikla v místě asi 10 cm od kohoutku /baterie/ , která je ve zdi zaházená. Jinak dál pokračuje volně v prostoru, ale před tím kohoutkem je kus zaházen omítkou /starší dům asi 25 let/. Vypadá to jak prorezlý, prostě kulatá dírka, že bych zápalku do ní strčil. Pokud by jste mi ještě věnoval chvilku, byl bych moc rád za vysvětlení. Já totiž nevím, co si přesně představit pod pojmem kladívko k tomu hořáku na PB. Takový malý přenosný mám, ale na něj se nedá nic našroubovat. Koukal jsem v obchodech a našel jsem dvě věci pod pojmem letování-kladívko. Pro to letování mědi znamená kladívko nástavec co se našroubuje za hořák a ten pak plamenem to kladívko nahřívá, anebo je kladívko samostatný díl, což jsem rovněž nalez na netu v obchodech a vypadá jak "tlustá špachtle s rukojetí" a na tom se hořákem rozpouští ten cín ?

Nevyřeší. Jestli zbyde v trubce kousek vody, stačí to odebírat všechno teplo. V malé shybce zůstala voda (nemohla ven při vypouštění). Pár centimetrů nad ní bylo potřeba přeletovat spoj, co tekl. Ani náhodou. Puzeni neodolatelným vztekem jsme použili autogen, nakonec i s řezákem. Ani to neroztavilo cín. Vznikající pára to stíhá uchladit, mrcha se kousek vejš v rouře vysráží a koloběh se opakuje.

Čau lidi. Dnes jsem řešil podobný problém. V topení jsem si asi nějakým nedopatřením udělal dírku v měděném kolínku tak nešťastně, že výměna kolínka by byla možná jen po rozbourání zcela nové koupelny. Tak jsem nelenil a začal myslet. Jediná varianta, která teda přicházela do úvahy byla oprava kolínka. Vodař mi půjčil hořák, pastu a cín, koupil jsem si měděný hřebík, dírku a okolí řádně očistil a dal se do díla. Dírku jsem ještě parodoxně malinko zvětšil, aby se mi tam hřebík vlezl. Kolínko u hřebík jsem decentně namazal pastou a začal pájet. Podotýkám, že hlavička hřebíčku vyčuhuje 0,5mm nad kolínko, aby se pod ni krásně dostal cín. A jelikož jsem si to chtěl pojistit tak jsem si z dalšího kolínka vyřízl záplatu a taky ji tam naletoval. Sice to vypadá trošku jak od prasete, ale čím víc cínu tím líp :-). Hlavně že to drží a neteče.
Zdravím všechny domácí kutili