Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Půdní vestavba

Zdravíčko, začíná to vypadat, že za měsíc dostaneme klíče od domu, který musíme rozšířit o podkroví. Celkem máme jasno co se střechou - zhodit a novou, ale řešíme podlahy a příčky. Půda je čistá, vyklizená. Patro je vyzděné do cca 1,80 se třemi okny, pak už začínají krovy. Podlaha na půdě jsou cihly půdovky. Ve stropech údajně trámy ... otázkou v jakém stavu. Stavba je jinak cihla pálená. Jaký postup zvolit v případě podlahy a jaké použít příčky, aby nevznikl statický problém. Uvažujeme příčky z ITONGU. Jaký základ by měla příčka mít, abych se vyhnul praskání, jak je to tu v jedné diskuzi? Předem díky za radu.

Tohle je vyložený případ pro architekta, statika nebo aspoň stavaře. Bez prohlídky půdních trámů bych do toho ani nehrábnul ! Půdovky samozřejmě dát pryč a udělat novou podlahu a příčky až podle toho, co se zjistí na trámech.
Až dojde posléze na příčky, já bych volil sádrokarton. Všechno nasucho, jde to pěkně rychle a je to lehký.

Určitě udělat sondu do stropní konstrukce, navíc bude odstraňovat nášlapnou vrstvu podlahy na půdě, takže se přes skladbu snadno dostanete na trámy. Jinak bych počítal se škvárou mezi trámy, dřív se tam dávali i obilné plevy apod. Staré domy měly povětšinou dobře volené dřevěné prvky, ikdyž se tehdy nic nedimenzovalo a nepočítalo. Hlavně aby nebyly napadené škůdci apod. Pokud byste museli dělat nový strop, udělejte včetně ŽB ztužujících věnců. V každém případě vložte do skladby podlahy izolaci proti kročejovu hluku. Pro oddělení dispozice bych zcela určitě volil SDK desky pro příčky, ale podhledy bych dělal spíš z palubek, poněvadž nepraskají spáry jako u SDK.

Tohle je moc pěkné téma. Neměl jsem teď příliš času na odpověď ačkoli se chystám.. i tak se k tomu dostanu bohužel až po víkendu. Jen se pro upřesnění zeptám, jakou výměru bude mít půdní vestavba. Jde o rodinný domek, nebo větší dům? Pochopitelně to nemá vliv na technické provedení, spíš jen jakym stylem by pak měly práce probíhat.