Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na praskání dřeva

Dobrý večer, stavíme u strýce přístřešek ze dřeva a máme problém s praskáním dřeva. Jedná se trámy a krovy ze smrkového dřeva. Chtěl bych se zeptat, jak nejlépe zabránit praskání dřeva? Vyschnutí není možné, z důvodu časové tísně a nutnosti stavby. Lze nějak potlačit nebo zastavit praskání? Například nalakovat? Díky za rady.

Nepomůže ti nic. Nejdřív se má pokácet strom, nechat kládu vyschnout, potom nařezat na trámy, ohoblovat, něco z toho postavit a pak natřít. Když vynecháš vyschnutí, tak ti to popraská ať to napatláš čímkoli.

Na druhou stranu, "hezky popraskaný" trám vypadá pěkně...

Zapomněl jsem napsat že je to z pily, ale zdá se nám to nějaké jětě mokré. Lepší dřevo na pile asi neměli, protože bysme je měli. Ale na pár kusech na víc je objevili prasklinky, což nás nechává spát, jak je to možné, když je to řezivo z pily.
Ještě řekněte, že na pile valí řezat syrové dřevo.

Presne. Kdo má čas .... V dobách nie moc dávnych sa drevo pre iné ako palivové účely rezalo výberom, a len v zimných mesiacoch. No ekonomika nepustí, rýchlo, veľa. Výsledok ? plošné výruby /holoruby/ ... no zasahuje to aj ludí tento prístup a tiež plošne. Mestá duchov v Amerike sú známa vec, ale nielen tam, šíri sa tento fenomén.

Ekonomika nepustí že. Mám ale dojem že všetko je akosi naopak. Ludia sa podriadujú ekonomickým hladiskám. Nejako ale vo mne silnie pocit že by to malo by to byť opačne.

Nevidim tu nikde, proc se bojite praskani dreva. Jestli mate strach, ze konstrukce spadne a nebo se jedna ze to neni na pohled hezke? Praskliny podelne nevadi. Drevo neztraci nic na pevnosti. Jediny problem vidim vtom, ze do puklin hmyz klade larvy a proto je potreba puklina osetrit inpregnacnim roztokem. Co se tyce ze to neni pekne, tak se daji pukliny po vyschnuti dreva zatmelit prebrousit a pak konstrukce natrit.

Velmi správně. Praskliny nesnižují pevnost. IMHO ani nevadí pohledově, dodávají tomu patinu a tmelit je asi nemá význam, tmel vypadá protože dřevo pracuje stále. Co je však horší, je to, že trámy z nevyschlých klád se různě kroutí do vrtulí a to může roztrhat konstrukci.

Vazba se zatím vždy dělala z nevysušeného dřeva.Ovšem může být problém s tím jak trámy na pile řezali.Je rozdíl mezi stavebním řezivem a krovy,ale to by měl pilař vědět a upozornit vás na to k čemu je dřevo určeno.

No na pile sušárnu mají, ale asi se na to.....
Jinak to bylo řezáno na zakázku na daný účel, tudíž jak píšete by to mělo být ok. Ty praskliny vadí strýcovi z důvodu jak nosnosti, tak částečně i pohledového.

Jinak jeden krov už je trochu do vrtule, ale příjde ke stěně, tak to snad bude ok. Ještě dodám, že když dřevo přivezl, to bylo nějakého 20. 5. 2010, tak jej uložil do garáže a položil na kozy a dřevo mezi sebou oddělil stejnými latěmi a stáhl, aby se nepokřivilo, ale stejně to trochu křivé je.

susarna je tak na prkna a fosny. Co se tyce krouceni reziva je problem ne pily, ale dodavatelu kulatiny. Neznam pilu, ktera ma prostor na to tam skladovat drivi na delsi dobu. Spravne by se melo po pokaceni dreva v lese ho zbavit kury a prevest nekam, kde se necha rok lezet, aby se vykroutil v kulatine (pomineme li, ze nejlepsi ho je nechat plavit) Nejdrive po roce je dobry ho narezat. Pak se nekrouti a zustava pekne. Ovsem to ted dela malokdo, pac se drevo krade. Jinak nedoporucuji si koupit narezane drevo a mit ho nekde doma uskladnene. Pak jsou problemy stim cokoliv delat, protoze se pokrivi.

U srubových staveb se to řeší uvolňujícím řezem. Po délce celé klády se dělá shora řez cca do 1/4 tloušťky klády. KLáda pak praská v tomto zářezu a obvykle ne jinde. Zářez je současně krytý horní kládou takže není vidět. V podstatě se praskání nelze vyhnout ale lze se jej "pokusit" tímto způsobem posunout tam, kde to esteticky i funkčně nevadí....

Tesaři vždy dělali krovy z čerstvého dřeva.Pokud byl čas,nechaly se klády na dešti a mrazu dva roky ležet a pak se teprve jelo na pilu.Praskání trámů v krovu nevadí,pokud by se nechaly volně ležet,tak sice nepopraskají,ale mohou se zkroutit jako luk.A co pak s tím?
JABRAKA

Jen můj názor, jak bylo napsáno, již je nařezáno a tam další rady nepomohou. Prostě to praskat bude.
Tím to v tomto konkrétním případě končí. Budou tam určitě problémy s kroucením, ale vzhledem k funkci nepodstatné, a vzhledově nicotné.
Pokud se strýc chtěl vyhnout těmto problémům, měl je řešit před nákupem takového řeziva. Teď už je pozdě.

Ono záleží hodně na tom jaká je hustota dřeva, čím hustější tím lepší, ale pilaři už moc dobré dřevo nemívají.
Dál záleží jak je nařezané jestli jsou to střeďáky tak to rochne víc, jestli mimostředové tak by to mohlo být OK. Většinou se dělají krovy a konstrukce z mokrého dřeva právě kvůli kroucení, ale i když bude suché a pokrůcené tak se to vyrovný při samotné realizaci stavby. Nedoporučuji ti to patlat nejakymi bordely, natři jen palubky ty by měly byt určitě suché, a konstrukci až bude dřevo suchší cca 1 rok tak natři zaklad pak tenkovrsvý nátěr 2x a někdo pak dává 1x silnovrstvý (já používam Bori - Helios) Dřív jsme natírali i Sadolin, Herbol a další šmejdy a ty se časem loupaly. Dobrý je Remmers ale taky dost drahý.
Než to složíš tak to ohobluj a než to pak někdy natřeš tak to obrus 80-100 zrnitost papíru