Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem radiátory - topí jen horní polovina

v paneláčku nám vyměnili všechny radiatory (za nové)
čerpadlo které je u kotlů má tři rychlosti/máme zaplé na 1.stupeň(nejnižší výkon)/
a radiatory jsou teplé jen z horní části a spodek je studený
vody v systému - OK
odvzdušněno je taky - OK
proč jsou ty radiatory jen na půl teplé? kde může být chyba?

na termoventilech( 1-5 stupeň) máme zhruba nastaveno do půlky /3/ otevření a radiatory jsou na půl teplé
aby byli teplé celé muselo by být na termoventilech nastaveno na 5.stupeň ale to by bylo zase nesnesitelné teplo a pak by jsme se zase nedoplatily na spotřebě co by ukazovalo na měřácích co máme namontováno na radiatorech
díky za rady

P.S. o vytápění se staráme sami v paneláku

Vážený(gappa)Celý život jsem dělal topenáře.V domcích i panelácích.Každou montáž topení provází projekt-projektant zodpovídá svojí licencí,za to,že topení funguje.Když pohlédneš do projektu,tak tam najdeš dokonce tzv.škrcení jednotlivých radiátorů v bytě.Seřízení nového topení v takovém paneláku,se dělá třeba i týden(ve smlouvě je psán počet hodin).Pokud to dělá co píšeš,tak to nikdo neseřizoval.Spíš mně připadá že to dělal nějaký trouba "na koleně"....a svépomocí.NIKDY jsem nešel z domu aniž by bylo vše v pořádku.A rada je jednoduchá:REKLAMACE.Namontovat radiátory,shrábnout prachy a jít dopr.je hnusárna.Pokud tedy někdo z domácích neřekl že to vyšteluje zadarmo!Jinak každá kotelna má vypracovaný provozní řád.Tak se ho držte.

před x lety to dělali nějací chlapi, kteří to prostě udělali asi tak nějak "na koleně", ale kdo to byl to z místních domácích, neví!do loňska jsme měli staré žebrované radiatory, a museli jsme tenkrát pravidelně každý tyden několikrát odvzdušnovat aby to v horních bytech aspon malinko ovlažilo
ted máme pouze nové radiatory ve všech bytech + nové čerpadlo a je to znatelně lepší, ale jak jsem psal, hřeje jen horní polovina radiatoru, pokud je čerpadlo na nejnižší výkon
o kotelnu se staráme dva lidé po týdnu, a to jen zkontrolujem zda není nějaký vizualní problém, jinak když je třeba moc mrazivo tak přidáme ať nám to více vyhřívá vodu která pak protíká do oběhu

Ono s tím čerpadlem to není tak jednoznačné.Regulační kohout snímá teplotu v místnosti a otevírá se podle toho jak je nastavený.Když je radiátor odoka,velký,stačí jak píšeš hřát jen půlka a stačí to.Malý radiátor je celý žhavý a nestačí výkonem.Jde o to změřit teplotu v místnosti a ne jak je teplý radiátor.Já např.mám po ohřátí místnosti,radiátor úplně studený.Stačí to vyhřívat trubky.Musí být opravdu velká zima aby se zapnul.Pokud jde oto aby byly teplé radiátory,dej čerpadlo na 3stupeň.Je potom na každém spolubydlícím,jak si zavře kohout.Unás se kotelník chodí dívat kolik lidí má rozvalená okna a podle toho topí.Čím víc otevřených tím víc ubere.A funguje to!

Z otázky už je 7-ročná zdochlina (z decembra 2009), ale problém je stále aktuálny. V prvom rade merač má byť umiestnený v strede radiátora vertikálne aj horizontálne. Ale aj tak, takéto meranie je nespravodlivé už vo svojom princípe. Nespravodlivé je to pre tých ľudí, ktorí v dome naozaj bývajú. Tí, čo odchádzajú na pár dní preč a vypínajú radiátory, majú zabezpečené financovanie kúrenia od susedov. Na nete nájdeš množstvo odborných názorov na túto problematiku. Riešiť to musíš na schôdzi vlastníkov bytov. My sme to vyriešili tak, že sme neodsúhlasili inštaláciu týchto meračov. Ak to už máte nainštalované, tak môžete znížiť stupeň nespravodlivosti znížením pomernej časti meračov na minimum, napr. na 10 percent.

Otázka zní: když je ventil na radiátoru na trojce, je v té místnosti požadovaná teplota?
Pokud je odpověď ano, tak je to v pořádku a i jen ta půlka radiátoru stačí na udržení teploty a pak nevím co řešíš. Pokud je to málo, tak prostě přidáš na tři a půl nebo na čtyři a doladíš si teplotu ne? Nevidím důvod, proč by měly být radiátory teplé celé. Mimochodem u nás v paneláku je to úplně stejné. Dokonce v některých místnostech je máme celé studené, nebo jen nahoře trochu vlažné, zřejmě jak máme barák zateplenej a plastový okna, tak se tu teplo udrží i bez nějakýho velkýho přitápění...

To, že máte ohřátou jen půlku radiátoru vůbec neřešte. Termoregulační ventily je zařízení na stejném principu jako termostat v automobilu, t. zn., že když máte požadovanou teplotu v pokoji např. 20 stupňů tak Vám ji ventily drží. Kdyby teplota klesla tak se stejně ventil otevře naplno aby se teplota zvedla. Píšete o paneláku, ve kterém bydlíte, uvědomte si, že Vám část bytu vyhřívájí i sousedé, neboť se jedná i o t.zv. prostup tepla. Toto vše je řešeno v projektu jak o tom píše p. Deska ve svém příspěvku. Tam se zohledňuje vše o situování na světové strany, úniky tepla oken, dveří, požadovaná teplota v bytě, na to navozuje výpočet plochy topného tělesa na krychlový objem bytu atd. Já osobně mám také radiátory nastavené, že topí jen půlka a bydlím v krajovém bytě, přitom teplota je cca 23 stupňů

už jsem teda kidnější, je pravda že zimu nemáme v bytě, ale myslel jsem že když máme v bytech nové radiatory že budou topit celé.
horší je to se sousedama/důchodcema co bydlí v horních patrech, ti si furt stěžují, že jim to topí napůl a že když máme nové radiatory tak proč to netopí celé.prostě nechtějí si na ventilech přidat, raději budou chodit ve svetrech a nadávat, že jim to netopí, ale kdyby si přidali byť o jen pár mm na ventilu, tak je klid
ony ty ventily jsou opravdu dost citlivé na naštelování

když jsme měli ještě staré radiatory se staršími termoventily( 1-6 stupeň), tak si zvykli, že to měli nastavenné na cca 2-3 stupeň, celkem jim to topilo(taky napůl), ale ted když mají nové termo a mají na 3-4 stupni tak moc jim to netopí, mají toiž strach si přidat na ventilu,

To znám. Nebo ženský zase znají dvě polohy. Zavřeno nebo na plný koule. A nevysvětlí se jim ani kdyby se člověk rozkrájel, že když je jim horko nebo zima, stačí ventil jen o milimetry. Nepochopí, že to má setrvačnost a když není teplota podle nich okamžitě, tak to rvou až na doraz. A nevymluvíš a nevymluvíš to...

Souhlasím s JoDiKem ,pokud je teplota v místnosti v pořádku nemusí těleso topit celé a pokud jde o teplotu na stupeň III tak skoro u všech výrobců term.hlavic uvádějí 20 stupňů celsia v místě hlavice a né někde v protilehlém rohu místnosti

No to je hezké ale já mám termohlavice v bytě, a v oddělené garáži hlavice nejsou, kotel topí celý den na 70s.c.a prostě nedokážu radiátory v garáži ohřát na stejnou teplotu po celé délce a šířce,už jsem z reguloval i radiátory pod hlavicemi a stále to netopí celou plochou.

Já mám stejný problém.Panelák,4 patro,po výměně oken za plastové,začal v kuchyni radiátor topit (vlažnit) jen nahoře.Někdy během dne netopí vůbec,pak je chvilku horký a zase se situace opakuje.Jednak při výměně oken "jaksi" není vůbec uteplen parapet,takže se tam leduje.Ale zajímá mne,zda měřáky na teplo na radiátoru odečítají i když se topí jen tak tak k jejich hornímu okraji.Moc děkuju za všechny informace.

Zde vůbec neřešíte, že u radiátorů staršího typu je měřák namontován realitkou v horní část a když topí jen horní část platíte jako by to topilo celé, takže zásobování teplm se jen směje a vy jste od toho abyste platili

Nenarazil jsem zde na jeden docela dulezity fakt a to,
pokud jsou na vsech radiatorech termohlavice je to pro cerpadlo nic moc.
Pokud nastane situace, kdy kotel zapne, ale vsechny hlavice jsou zavrene, cerpadlo tlaci do uzavreneho okruhu.
Minimalne v mistnosti, kde je termostat ktery ridi kotel termohlavici nedavat.

jinak se priklanim k malemu prutoku media v topnem systemu

dobry vecer chci se zeptat nedavno me dali do podkrovi novy deskovy radiator odvzdusnily a napustily vodou ale hreje cela jen horni pulka a spodni je studena a zpatecka je taky studena privod vody je teply a ovod vody je studeny co stim je poradte

že je teplá jenom horní část je normálni a správne, teplá voda se drží nahoru, tam odevzdá svou energii, ochladí se a klesá nadol, pokud je ale pokoj nevytopen, tepelné energie co odevzda voda je málo, proudení je škrceno, ventily montované na radiatory mají obvykle tkz. predregulaci, to jsou ty čísla a nejaká čárka, které umožňují základní nastavení prútoku ventilem, jsou viditelné pod hlavicí ventilu

.... :puff:

Dobrý den, u nás bylo hřátí jen nahoře způsobeno zanešeným filtrem - zátkou - u čerpadla, které navíc při vyšší teplotě nestíhalo a tak se kotel přetopil přestože nebyl nijak moc naložený (Viadrus U22). Po vyčištěním zátky radiátory hřejí po celé ploše.

V celé diskuzi nezaznělo, že radiátory jsou vybaveny další regulací a uzávěrem, které jsou běžnému uživateli skryté a které by měly být nastaveny podle projektu a zaregulování soustavy. Pokud dochází k nevytápění některých místností (pozor na projektovanou teplotu - může být třeba 22°C) i při naplno otevřených ventilech, doporučil bych vlastníkovi (družstvu, společenství) aby reklamoval u dodavatele případně objednal kontrolu zaregulování soustavy v domě. Připomínám, že dle NV 366/2013 k NOZ je celá topná soustava včetně těles a ventilů "společnou částí domu" a zásahy rezidentů do ní by neměly přesáhnout běžnou manipulaci s ventily případně odvzdušnění.