Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak změnit odstín již nalakovaných parket

Nechal jsem si v pracovně vyměnit část dubových parket, přesněji řečeno vlysů (původní byly někdy z 20. let minulého století, kdy jsem ty staré chtěl zachovat kvůli starožitnému nábytku), přičemž nové jsou výrazně světlejší.

Při zadání pokrývání mi to nevadilo, protože zamýšlená koncepce rozložení nábytku a koberců měla ten problém vyřešit sama o sobě.
Protože jsem však nucen nábytek přestavět jinak, tak ty nové parkety vylezly a svým odstínem mne iritují až téměř se*ou.

Proto bych se chtěl zeptat, zda je možnost je nějak ztmavit, aniž bych je musel znovu obrušovat. Údajně jsou nalakovány jakýmsi vodu ředitelným lakem, o němž však nepředpokládám, že by byl i vodou odstranitelný.

V nejhorším případě, pokud by ten lak musel jít dolů, by mne zajímalo, zda není nějaká cesta chemická, tj. nějaký odstraňovač nátěrů. V této souvislosti bych se přítomných dotázal, jaké by mně současně poradili ředidlo.

Lak se ze dřeva likviduje koncentrovaným roztokem hydroxidu (sodný, draselný). Nevím ale, zda je tento postup vhodný i pro tohle použití. Následné ztmavení bych asi řešil mořidlem vhodného odstínu, kterých je ve specializovaných obchodech úúúžasné množství. Nejlépe pokud máte na čem zkoušet finální odstín.

Méně brutální způsob je opálení horkovzdušnou pistolí.

Až Nové Město pražské lehne popelem jak ve středověkých kronikách, tak tohle Tvoje doporučení bude příslušnými orgány činnými v trestním řízení považováno přinejmenším za návod ke spáchání trestného činu obecného ohrožení...

Koukám že i přesto že jsem vynechal svoji nejoblíbenější metodu -opálení plamenem a jemné dobroušení excentrickou bruskou, pro Tebe je to stále příliš brutální :-D. Ta horkovzdušná pistole se reguluje na přesný počet stupňů, požáru bych se nebál. Samozřejmě při zachování standardních bezpečnostních opatření:
1.Toto bych připravil do obýváku :http://www.hasici.az4u.info/redakce/index.php?xuser =&lanG=cs&portal=125&slozka=2697&xsekce=2715&clanek =3129
2.Toto bych si nechal v záloze před domem:
http://www.hasici.az4u.info/redakce/index.php?clane k=2740&xuser=&lanG=cs&slozka=2697&xsekce=2710
3. No a samozřejmě bych nezapomněl vybavit i rodinu osobními pomůckami:
http://www.zahas-sro.cz/katalog/19/19-osobni-vystro j-a-vyzbroj.html

Existují chemické odstraňovače starých nátěrů, je to ale zdlouhavé a musí se to aplikovat většinou několikrát, navíc to smrdí jako schoř. Opalování smrdí taky ale tak nějak příjemněji.

Takže jsem ty parkety zkusil natřít standardním lihovým mořidlem a ony naštěstí tu barvu chytily.

Chtěl bych se proto jenom přeptat, čím se to má přes mořidlo nalakovat, respektive jak se jmenuje ten bezbarvý vodou ředitelný ejlend, kterým se dnes parkety natírají.

Takže pouze doplňuji: co se týče těch Bona laků. Jako základ Bona Prime, potom je střední vrstva - Spectra a vrch dvousložkový lak Bona Trafic, nebo Flow. Po zaschnutí jednotlivých vrstev před posledním krycím lakem je potřeba nalakované plochy přebrousit, aby z toho nečouhaly dřevěné chloupky. Je to docela alchymie;-).

Ještě to prokonzultuji až k nám zítra příjde chlapík zase na oběd.Tedy jak to přiměřeně ošulit:-).
Jinak to broušení není žádná psina, švára veden myšlenkou ušetřit půjčil stroj a do parket si vyrobil kruhy jak od mimozemšťanů:-D. Ale jak jsem pochopila, tak u tebe jde jen o nějaké opravované kousky, to by měl stačit jemňoučký smirek a ruka,zakleknout a jedu. Na to si dej ale pozor, viděla jsem už parkety s těmi chloupky a není to ono. Je to vidět a chytá se na to prach. Musí to být hlaďoučké jak dětská prdýlka;-). Zítra se ozvu.

Takže pokračování konzultace s parketáři:-).
Koukal dost vykuleně jak na to bez základu, nic univerzálního není a ani to nepoužívaj. Ten základ a pak vrch doporučuje, střed je možno vynechat. Kdyby se to dělalo jen vrchem, tak teoreticky by to taky snad šlo, ale výsledek nejistý. Broušení v každém případě!:!: Po zaschnutí nátěru. Ty chloupky musej dolu. Takže i když bys risknul jen ten vrch, tak lehkému přebroušení se nevyhneš. Zapoj rodinu za příslibem úplatku, pokud máš domácí zviřátka, ušij speciální botičky s podrážkami ze smirku a dováděj tam s nima ve volných chvílích.:-D Ne dělám si srandu, ale prostě realita je taková, že postup je základ, broušení, vrch, broušení, vrch(dává se víc vrstev). Pokud chceš aby nátěr vydržel a vypadal k světu.

A myslíš, že když ty parkety jsou fungl nové, obroušené, nalakované třemi nátěry a já je teď jen trochu přimořím, tak je budu muset znovu brousit a 2 - 3 x lakovat?

Jinak pokud jde o příslib úplatku za práci, moje rodina je neúplatná jak komisař Cattani.

Domácí zvířátko skutečně mám, ale kdybych mu ušil speciální botičky s podrážkami ze smirku a chtěl s ním ve volných chvílích dovádět na parketách, s pravděpodobností hraničící s jistotou by se mnou rozvedlo....

LOL:-D
Rady se týkaly syrových parket. Pokud už mají nátěry, vem jen vrch. Ale stejně bych to někde v koutku zkusila co to bude dělat a jak to bude vypadat. Když jsme neopatrností na jednom místě sedřeli parkety, taky mi přivezl jen vrch na opravu.
A ty smirkový botičky....fakt dobrá hláška, máš bodík:-D. Nemám smirkové botičky:.(, ale mám speciální - leštící:-D. Skvěle kloužou, jezdím jak Cibulka v medvědech. Dneska byl blbej den, fakt jsi mi zvedl náladu. Zdravím ze středu republiky.