Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem napájení aku vrtačky z DC zdroje

Poradí mi někdo, jestli je možný napájet aku vrtačku, ke který nemam baterii (a ani k ní baterii neplánuju, protože už jednu aku vrtačku s baterií mam), přímo ze ss zdroje? Vrtačka je na 18 V, pokud bych použil zdroj 18V, jakej by měl mít proud, jestli to vůbec jde? Díky moc za rady, P.

Já si myslím, že by to určitě šlo. Mám doma trafo (asi 600 Kč), kterým lze napájet téměř všechno domácí elektro - do rádií, foťáků a kamer, až po laptopy. Napětí lze volit v rozmezí od 3 až do 18 V, s tím, že trafo dává stabilizovaný proud 1200 mA. Netuším, na jaký proud je ta Tvoje vrtačka stavěná, ale myslím, že by jí to mělo v pohodě utáhnout.

koukám na ten štítek na vrtačce a spletl jsem se- je to 14,4 V DC, výkon ani proud tam neni.. Mám k tomu i original zdroj na nabíjení baterie vrtačky (18V/350 mA). No jde mi o to, jakej proud má mít zdroj, aby to fungovalo, jak má? Zkoušel jsem i jiný zdroje, ale s proudem tak max.do 500 mA a fungovalo to, ale jelo to pomalu..Jde ten proud nějak vypočítat? Multimetr kdyžtak mam..díky

logicky bych řek, že ten proud, kterej potřebuju je ten, jakej dává ta baterie, nebo ne? Ale jakej je, to nevim, ale řikal jsem si, že asi nebude velkej,když jsou baterky asi zapojený v sérii,tak jsem zkoušel jiný zdroje s menšim proudem..

Nabíjí se zhruba desetinou, takže když dodává nabíječka 350mA, pro plný výkon vrtačky bude třeba zdroj minimálně 3,5A, spíš 4-6A. Je to teda jen odhad bez znalosti vrtačky. Jestli máš multimetr, tak změř proud, co to odebírá z baterky a je to.

//Edit: Při záběru to může být až 10A.

Dobrý večer,myslím,že by vrtačku mohl utáhnout zdroj k PC,je na něm stabilizovaných 12V,watáž hledejte co největší,ať se zdroj nehřeje.Mám podobné řešení,trafo na 24V ,4,2A ,ze starého rozvaděče,jsou tam pro zásuvku na bezpečné napájení přenosných lamp.Potom jedna dioda KY 711 na usměrnění ,napětí spadne asi na jednu polovinu a mám okolo 12V,dlouhá dvoulinka připevněna ke kontaktům na vrtačce,stroj k neutahání,když se šroubuje něco většího,tak baterie nestíhají.Záleží však na spotřebě vrtačky,já mám jednu z prvních z Obíčka,ještě v papírové krabici,už toho nadělala moře a stále slouží:-)

ještě mam jeden dotaz- u tý mojí druhý aku vrtačky, ke který mam orig.baterii i nabíječku, tak se při nabíjení dost zahřejvá zdroj..čim to je? Je to zdrojem? Pomohlo by nabíjení jinym zdrojem se stejnýma parametrama? (baterie má 12V, zdroj 14V/450mA) Díky

Nevím jakou máš vrtačku ale ten proud odhaduju kolem 10ampér, naprázdno možná 3 ale jak přitlačíš při vrtání to poroste. Dá se to změřit.

Mohla by vyhovět nějaká levná autonabíječka připojená patřičně tlustými kabely. Je nutno to vyzkoušet, nabíječka prošpikovaná elektronikou se nehodí. Naopak použití pc zdroje se mi moc nezdá, nevím jaký má vrtačka motor ale jestli komutátorový tak (jen tipuju!)myslím že by se zdroj vypínal, má obvody proti zkratu.

no já jsem spíš myslel nějakej výkonnější zdroj k notebooku..a nevíte teda, co s tou druhou vrtačkou, u který se při nabíjení přehřejvá původní zdroj? Když to dám vybitý nabíjet, tak po pár minutách začne bejt zdroj pěkně horkej..ale jako když to nechám, neshoří to, ale ta teplota se mi nezdá.. :-)

no já jsem spíš myslel nějakej výkonnější zdroj k notebooku

to je ale cenově trochu jinde než nabíječka aku. normální zdroj nma ntb má 19v a 5A a to si myslím by stačit nemuselo, chtělo by změřitz kolik vrtačka bere normálně

nevíte teda, co s tou druhou vrtačkou, u který se při nabíjení přehřejvá původní zdroj?

nelámal bych si s tím hlavu. že se zdroj zahřeje na 60 - 80stupňů nic neznamená a že 80st je už hodně horkýách naomak je jasný-ale na funkci zdroje to nemusí mít vliv, součástky snesou běžně 100 a víc stupňů bez poškození

no ATX se rozběhne až stiskneš na PC tlačítko, tedy až dáš povel řes základní desku, , z čehož plyne, že se musí ještě sepnout jinak, ale to je pro PC odborníky, tuším že se dává zátěž na +5V, ale jestli to tak je si nejsem jistej....mimochodem ty záběrov proudy vrtačky se pohybují i kolem 20A...jak jsem na to došel????provozováno na nabíječce....a ještě tam byl jeden zádrhel, a to byla správná polarita do vrtačky, ono to při špatné jelo taky, protože se přepnul změr otáčení, ale nemělo to vkon, jedině při správném napólování..tak bacha.....

ATX zdroj se rozbíhá spojením zeleného vodiče s černým v konektoru pro napájení základní desky 20pin (nebo 24pin). Nejlepší je všechny vodiče odstranit, spojení provézt přímo na plošném spoji. Ještě je nutno vypnout nadproudovou ochranu zdroje, jinak při spuštění AKU vrtačky zdroj vypne. To chce ale už někoho, kdo se vyzná ve spínaných zdrojích.
Jindra
PS: zde je řešení http://www.elektroworld.info/modules.php?name=Foru ms&file=viewtopic&t=29308&highlight=

Před týdnem jsem zrovna měřil odběr deseti-NiMH článkové vrtačky Bosch.
Čínský dvousetkorunový multimetr byl nastaven na 20A.
Zabořil jsem vrták do odolného materiálu, vrtačka začala skučet (stále se točila, ale slyšitelně fest zabírala), na displeji multimetru se objevilo 27 A a začaly smrdět měřicí šňůry.

no kdyby šlo jen o to odpojení a uzemnění toho vývodu IO, tak to bych zvládnul, jde o to,jestli to tak maj všechny ATX zdroje stejně a co se změní z hlediska bezpečnosti, když to bude odpojený a jestli vůbec to je to správný, bezpečný řešení.. Ptám se tady, protože někam to dávat a platit za to nějaký nehorázný peníze (který dnešní opravy/úpravy stojej se mi nechce :-)

Uprimne, zapomen na to. Pri tahu to odebira zatracene velky proudy a zdroj, ktery by byl dostatecne tvrdy v rozsahu rekneme 30A (s rezervou o neco vic) by te vysel dost draho.

Vezmu-li podobny pripad z jinehou soudku, mobilni telefony a CMDA modem take obsahuji baterii a jejich provoz pouze na napajec je problemovy, protoze proste pristroj diky baterii je schopen preklenout vykonostni spicky, ktere si zada jeho provoz.

U tociveho stroje obvzlast.

Ale to ty baterky taky nedaji. Ony sice do zkratu daji treba 40A, ale to je pri nulovym napeti. Takze pokud se ten zdroj povede ukecat, aby bezel v nejakem rezimu "12V nebo co se povede protlacit skrz trafo", pripadne jeste zvysit o kousek Unaprazdno, tak to 300W zdroj musi utahnout(ostatne ten by pri proudu 30A mel na svorkach porad jeste 10V, to neni malo).

Chlapi,ten zdroj to opravdu utáhne,tento jsem použil jen na zkoušku a vrtačku 18 voltovou a snažil jsem se jí rukou brzdit,takže i při zátěži to utáhne,zdroj není nijak upraven,prostě jsem jeden popadl a odzkoušel.Jak jsem uvedl,mám i vrtačku 12 voltovou a ta běhá přes trafo 4,2A ,a to s ní loni kluci šroubovali celý den prkna na střechu velké pergoly a v pohodě.

tak supr, teď jsem to vyzkoušel přes ten pc zdroj a jede to tak jak má..zdroj se nevypíná ani při zatížení vrtačky.. Ale ještě jeden dotaz pro jistotu- na tom konektroru pro napájení základní desky jsem propojil zelenej drát s černym (hned vedle zelenýho)- je jedno s jakym černym v tom konektoru?? (protože těch černejch je tam víc..díky

čau, měl bych dotaz ohledně kondenzátoru a nechci zbytečně zakládat téma..Chci si postavit tenhle malej zesilovač (viz odkaz)..Všechny součástky už mam kromě kondíků s hodnotama 100 nF..- ve schématu je u nich polarita, takže by měly bejt elektrolytický? Já že v shopech jsem žádný elektrolyty s těmahle hodnotama nenašel, tak nevim, jak to je.. (jsem začátečník v elektru.. :-)
clanky.php

Ne, sice je tam namalovaná polarita, ale tak malé kondíky jsou bipolární, tedy je jedno, jak je osadíš. Spíš při kreslení schématu někdo použil značku pro elektrolytickej kondík, místo standardní značky.

Ono je to totiž tak, že klasickej kondík nemá polaritu, to je jen tak trochu nepříjemná vlastnost elektrolytických kondíků, že jsou polarizovány. Je to technologická daň za vysokou kapacitu při malých rozměrech. Já jsem měl doma bipolární kondenzátory o kapacitě asi několika uF, ale byly velký asi jako krabička od sirek, zatímco elektrolytickej byl při stejným napětí menší, než králičí bobek.

clanky.php
čau, ještě mam nějaký nesrovnalosti .. :-)když budu chtít obvod rozchodit, stereo signál mam přivýst na vstupy spojů vedoucí k nožičkám 6 a 7 IO? A na + kladný napětí, na GND záporný? A zem, kterou přivedu jackem třeba z walkmana taky propájet s GND? A můžu tam zapojit 0,5W repráčky, který maj jen 8ohmů? Bude pak někam do obvodu potřeba zařadit nějakej odpor nebo zvýšit o těch pár ohmů odpor nějakýho už zařazenýho rezistoru? Díky

čau, ještě bych měl jeden dotaz k tomu mini zesilovači..dneska jsem ho dostavil, funguje- hraje pěkně nahlas:-) ale zajímá mě, jestli můžu někam do obvodu zařadit potenciometr a pokud jo, s jakou hodnotou a jak ho zapojit? Přijde mi nepraktický ovlivňovat hlasitost na zapojený třeba mp3ce..navíc hlasitost nedám ani do půlky a už to řve.. (Zesilovač napájim 9V baterkou)Pokud by tam nemoh bejt potenciometr, tak alespoň nějakej trimr nebo odpor na omezení výkonu? Nevim, jak by to dopadlo, kdybych tu mp3ku zapojil s největší nastavenou hlasitostí..(repráčky nebo sluchátka by asi odlítly :-D Díky moc za radu

Ano, potenciometr můžeš použít. Pokud obvod nemá speciální vývod na ovládání hlasitosti (jakože ten tvůj nemá), tak ho zapojíš jako dělič napětí na signál do vstupu zesilovače. Signál jde do potenciometru, jezdec zapojíš na vstup zesilovače, třetí konec poťáku jde na kostru. Potenciometr o hodnotě 10k - 100k, samozřejmě tandem (tedy stereo).
Potenciometr kup s logaritmickým průběhem, nikoliv lineárním.

Funguje dobře- k nerozeznání od pohonu z baterie. Teď už ten zdroj moc nepoužívám, mám aku vrtačky s Lion bateriemi, takže se nestává, že bych pro vrtačky šáhnul a byly by vybité baterie. Zdroj z pc bych všem doporučil, vrtačka má dobrou sílu..

Dobrý den,moje vrtačka také dále slouží na původní PC zdroj a to jsem sem výše psal toto řešení v roce 2009 a již nějakou dobu jsem měl toto udělátko v provozu.
Jinak mám i novou s dvěma akumolátory a několik na síť,ale stejně tuto přes ten PC zdroj často používám,hlavně větší akce na malém rádiusu,nemusím řešit aku,jedu stále na plný výkon.A vrtačka světové kvality Asist.:-)