Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dlažba na balkon - terasu

Dobrý den,
potřebovali bychom radu ohledně dlažby na terasu. Terasa je v prvním patře RD, nad částí garáže. Rozměry má cca 3 x 7 m a asi z 1/3 je krytá přesahem střechy.
Původně jsme tam chtěli dát klasickou keramickou dlažbu na lepidlo, ale podle několika názorů ta dlažba dřív nebo později odpadne (spíš dřív, asi vlivem různé tepelné roztažnosti betonu a keramiky). Tak jsme začali uvažovat, že tam dáme nějakou betonovou terasovou dlažbu, ale ta je zase dost vysoká (min. 3 cm) a taky z estetického hlediska se nám to moc nelíbí.
Je vůbec možné na terasu instalovat keramickou dlažbu tak, aby tam vydržela za použití nějakých postupů, nebo je to neřešitelný problém. Např. jestli dlažbu nedávat do lepidla, ale namíchat nějaký cementový potěr, nebo to nedávat na hřebínek, ale napatlat lepidlo všude.. Kolik tam udělat dilatačních spár, čím spáry vyplnit...
Za rady a zkušenosti předem děkuji.

Kdepak. Vůbec to není neřešitelný problém. Keramická dlažba je přeci položena na mnoha a mnoha terasách, kolem bazénů apod. a pokud není zvolen nevhodný technologický postup pokládky, není s ní sebemenší problém. Všimněme si, že valná většina bezproblémových pokládek na takto exponovaných místech je z doby před 20 a více lety, tedy před masivním vstupem lepidel do našeho stavebnictví. Teprve s nasazením moderních materiálů se odlupování začalo šířit málem geometrickou řadou. Příčina? Odpověděl jste si dokonce sám již v zadání.

...nedávat na hřebínek...

Při použití hřebenu zůstávají pod dlažbou dutiny, které se ať chceme, nebo ne zaplní vodou prosáklou spárami. Za jak dlouho je jen otázka kvality použité spárovací hmoty. Protože se voda mrznutím rozpíná, co se stane je nasnadě. Dlažba jednoduše odstřílí. Tohle se u předlepidlové technologie nemohlo stát. Jak pamětníci vědí, dlažba se tehdy pokládala do čerstvého betonu, který se polil cementovým mlékem. Dlažba byla tedy dokonale, bez dutin přilnutá k podkladu. Spárovalo se čistým cementem, takže spáry byly ve srovnání s dnešními hmotami daleko odolnější proti prosakující vodě. Příčina k odmrznutí dlažby tedy nemohla nastat.
Protože ale výrobci o tomto problému vědí, všichni, nabízejí speciální lepidlo pro tekuté lože. Jen pro příklad uvedu lepidlo BOTACT® M 29. Nanáší se na podklad v takové konzistenci, aby se při položení a dotlačení dlaždice lehce slilo a vytvořilo lože bez nežádoucích dutin. Někteří řemeslníci si vypomáhají o pomazáním samotné dlaždice. Ke spárování použijte opravdu kvalitní spárovací hmotu. Když dodržíte tento postup, tak zbaštim svoje botky, kdyby se odlepila byť i jedna jediná dlaždice.

Přesně tak. Jé, já dělal kdysi na cement. Copak podlaha, to byla sranda na cement. Ale na zeď! Aby to nepopadalo než to uschne, místo úmělohmotných křížků jsme dávali sirky, aby to bylo rovně. To byla prácička! Ani dnes to nejde lehce vybourat. Lepit na flexikleber dovede každej trouba :-).

Copak samotné lepení, to ještě šlo, ale spárování. To byl panečku zážitek. Dneska je i na tohle kus cajku; tehdá jsme to dělávali kusem pasové gumy. Pak pěkně pilinama vyčistit, odstranit zbytky přebytečného cementu a něčím protáhnout spáry. To se dělalo tesařskou tužkou, nebo tyčkou od ramínka, co se na ní věší kalhoty a když byl někdo stejně blbej, věčně zapomětlivej jako já, nezbylo než protahovat prstíkem. Tfuj..! Ještě teď se mi ježí chlupy hrůzou při vzpomínce, kolikrát jsem měl bříška na prstech probroušená do krve.

Neměl by být problém při sortimentu obkladových dlažeb i lepidel a spárovacích hmot položit na terasu vhodnou dlažbu.Je třeba nezapomenout na hydroizolaci podkladu a pečlivé nanesení lepidla.Pro zajímavost jsem teď lepil dlažbu tak,že jsem na podklad nanesl hřebínkem vrstvu,a na dlaždici také a položil je křížem.
Jedna z možností je také položení travního koberce na podložku z jezírkové folie
a podložení geotextilií naskládanou do stupňů.Můžete trávit slunečné dny na zeleném pažitu.Okolo stěn pak nasázejte kvetoucí sukulenty.
Další možností je Artbeton,vrstva betonu s barveným povrchem a raženým povrchovým desénem.Jedna z možností je na fotce.
JABRAKA

Dobrý den,mám podobný problem
máme beton.vymývané dlaždice 40x40x4cm cca 5roků, a vlastně leží na betonovém podkladu svoji vahou
a drží je spára asi 7mm, místo lepidla je mokrá ,,drobenka".Beton ke kterému byla dlažba lepena je perfekt.
Vše bylo flexibilní apod... Doporučíte lepidlo+spárovačku, aby přežila naši zimu ? (např.výše Botact M 29)
nebo jen na cement, hřeben chápu nepoužívat a beton. podklad penetrovat?
Liboor

Hřeben se dá normalně použít, ale tak, že natáhneš lepidlo na dlaždici i na plochu. Potom dlažbu do lepidla na betonu položiš tak, aby čáry od hřebenu byly na sebe kolmo. Tím máš zaručeno, že budeš mít rovnoměrnou vrstvu lepidla a nebudou v lepidle dutiny, do kterých se v zimě dostane voda, zmrzne ,tím se roztahne a dlaždice odletí. Hřeben použít 10 a lepidlo trochu řidší ,ale ne zas moc. Po položení to poklepeš rovnoměrně gumovou paličkou tak dlouho, až začne kolem obvodu dlaždice vylézat lepidlo. Pokud by lepidlo vylezlo hodně do spár, tak ho třeba sirkou nebo něčím vyškrábnout dokud neztvrdne. Jinak bys měl potom problém při spárování. Před pokládkou samozřejmě betonový povrch napenetrovat.