Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak poznat vápno?

Zdravím, mám v garáži velkej kýbl a v něm vápno. Tedy si to myslím. Budu dělat omítku, a potřeboval bych zjistit, zda to vápno opravdu je.Nedá se to nějakým fíglem zjistit. Ale prosím, zdržte se rad typu: naber si ho do dlaně a zkus přidat vodu a prstem rozmíchat.

Sorry musím :-) .. ty nevíš co máš v garáži?

Takže chápu dobře, že je "vápno" práškové?
Tak potom by to mohlo také být nehašené vápno nebo sádra.

Strkat do očí to nezkoušej.
Možná pokud máš doma na záhonu rostliny rajčat tak utrhni list rozmělni v dlaních a pak malilinko vápna.

Pokud budou ruce žluté je to něco s vápnem :)

Neznámé vápno rozházej v zimě na sníh proti mechu a na omítky pytlovanou kupovanou.

Samozřejmě vím, co mám v garáži. Jenomže ten kýbl tam bydlel dřív, než já. Koupil jsem domek, a něco tam zůstalo po majiteli. Ťeď jsem si uvědomil, že vypadám jako děsnej krkoun, máš pravdu, nebudu si hrát (i když ten pokus s rajčaty vypadá zajímavě) a koupím pytel pořádnýho vápna. Tohle použiju na vybílení sklepa. Díky za otevření očí:-D

Pokud je to bílý suchý prášek, smíchej trochu s vodou. Pokud to za chvíli ztvrdne, je to sádra. Pokud to začne tvrdnout po několika hodinách, může to být bílý cement. Pokud to neztvrdne a zůstane kašovité, bude to nejspíš vápno.
Pokud by se to po přidání vody silně zahřívalo, je to vápno nehašené. Pokud ne, je to suché vápno hašené, vápenný hydrát. Do malty dobré, na bílení nevhodné. Na bílení je vhodné kašovité hašené vápno (s vodou), nejlépe dlouho uleželé. Dříve se dalo sehnat uleželé vápno na bílení od stavebníka, kterému zbylo ve vápenné jámě. Ale dnes již nikdo takto vápno nehasí, používají se hotové směsi. Vápno na bílení se dá koupit ve stavebninách. :puff: