Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrtaná studna

DObrý den,
zvažuji vrtanou studnu. Všude čtu samé chvály a výhody. Jen taková drobnost. Když si vezmu např. 125mm šířku roury, vodní sloupec cca 5m, tak v té touře je s bídou 60 litrů vody.
Není to málo? Když to zapojím a půjdu zalívat zahradu, tak to ani nebu stačit. A to nemluvím o tom, že se večer půjdeme sprchovat.
Díky
J.U.

Vrtané studne sa robia pri výdatnom prietoku spodnej vody v štrkovom podloží pri nejakom toku rieky, meandroch veľkých tokov v nížine (na SR komplet Žitný ostrov podunajskej nížiny, kde úplne stačí naraziť do podložia 6/4" dierovú trubku, vody je dostatok. Aj v pivnici chalupy narazená trubka priamo do štrkového podložia).

Ak nemáš splnenú túto podmienku v tom prípade jedine kopaná s priemerom skuže 100cm, aby bola nielen veľká plocha po obvode skruží v prítoku vody, ale aby si mal cca 3bm hlbokú hladinu vody v studni, ako zásobník povrchovej vody.

Tiež dom bol nútený kopať a osadiť skruže, lebo pod slínom a ílom v hĺbke dvanástich metrov bola iba cca 10cm hrubá kamenná vrstva s prítokom vody. Pod týmto prítokom sa zase objavil do hĺbky nepriepustný íl. Možno žila ílu aj 100bm hlboká, zase ako nepriesakavný izolant. Teraz mám štyri metre vody pod touto vrstvu kamenného podložia (prehĺbenú studňu) a stíham s čerpadlom 110l/min. napúšťať bazén nonstop, ako aj polievať 1" hadicou plným tokom nepretržite. Voda stačí v spojoch skruží pritekať. Skruže som obsypal po výkope do medzery medzi pôdou a skružami iba guľatým štrkom - kremeňom, aby voľne sadali a aby sa znovu časom neucpal prítok sadnutým ílom.

Ale tak on 50m vrt temer kdekoliv bude mit dost vody a nejak to funguje. Dokonce vetsinou to bude kvalitnejsi voda takhle hlubina, ale neni to 100% pravidlo, treba u me doma by to nefungovalo a voda by byla nepouzitelna.
Ale kdyz se v 50m sprajcne cerpadlo, tak je studna na odpis, zatimco kopana se cucne nejakym brutalnim cerpadlem a clovek ji muze vycistit, cerpadlo opravit a tak.

a) ten sloupec u ty studny musi byt _PODSTATNE_ vetsi. Bliz k 50m nez k 5m:-)
b) vrtana studna ma i znacny nevyhody. Treba se velmi spatne cisti. A ze se studna zanasi je jisty, podzemni voda sebou prinasi jemny casticky horniny.
Za me, okouknul bych jak to maj sousedi a jak jsou s tim spokojeny. Nekde muze byt hluboky vrt jediny mozny reseni, jinde(treba u nas) je vrt nesmysl a naopak kopana studna je jedniny rozumny reseni. A nekde je mozny oboji. V tom pripade bych ja preferoval kopanou, ale kazdyho volba.