Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 220v na 380v

Dobry den. Uz dlho zvazujem neake s vedsie stroje do garaze. Ale vsetky su na 380v a ja mamlen 220v. Co bude lepsie?? Upravit motory na kondenzator alebo ma este napada frekvencny menic a urobit nanho zasuvku na 380. Zhladiska ceny asi kondenzator ale mne ide Skor o vykpn. Jedna sa o cilkularku,brusku atd. vseto do max vykonu 2kw. Je mi jasne ze vsetko naraznemozem spustit. V elektrike sa moc nevyznama bude to zapajat elektrikar. Prosim poradte co je lepsie. Popripade inu alternativu. Dakujem Richard

Tak ti padne vystupni vykon. To je takovy siditko, misto 3f mas 1f regulerni, 2f nasimulovanou kondikem a s blbym uhlem a treti nemas vubec. Motor se sice roztoci, jenze najednou ma misto 2kW treba jenom 800W - a to je u cirgule fakt malo.
Znasilnej frekvencni menic by asi resenim byl, ale cena? Vykon?
Radsi bych resil bud ten 3f privod(co se domluvit s majitelem, vzdyt pro nej to neni zadny omezeni(naopak zhodnoceni) kdyz to zafinancujes ty. A zas tolik penez to bejt nemusi), nebo stroje co jim staci 230V od prirody.

Stroje na 220 mam. Cilkularku som vyrobil z mafla aj brusku atd ale nie vzdy mi to staci. A on ma natiahnutu elektriku neak od suseda. Som s nim hovoril a vravel ze je to na dlhe lakte. FM menic su na nete od cca 2000kc pozadovaneho vykonu. Samozrejme od ruky ale novy. Do toho by som asi aj siel. Len som chcel spoznat nazor inych. Natiahnut 3f neprichadza v uvahu a v mieste bydliska nemam moznost inej dielni v rozumnych cenach a prec od ludi aby nenadavali.

Jenze at je napeti jaky chce, vykon je furt vykon. Jestli tam dotecou 2kW jako 8.7A po jednofazi nebo 3*2.9A(cos fi = 1, pro presnost) na trech fazich je uplne sumak. A pro pripad 16A jistice se proste pres 3.7kW nejde dostat, at se deje co se deje. A v pripade menice si z toho jeste neco uzobne menic.
Takze pokud jsem ten vercajk uz nekoupil, nebo neni neco za uplnou hubicku, tak se poohlidnu po vercajku na 230V. Snad jen kdyby mi nekdo dal nejakou masinu za odvoz, premejslel bych jak ji prebouchat na 230V, ale kupovat neco na 400V a pak resit jak to zivit je blbost.

Este sem nic nekoupil zatim. Inak 2kw je dost z rezervou som uvazoval tak max 1.5kw. A chapem ze istic muze byt problem. Jenze ked som dal na mafla vedsi kotouc uz nestihal rezat hranoly. Proto sem zvazoval cilkularku. O brusku mi ani tak nejde snad do buducna o kompresor. Ted hlavne cilkularku vyresit. A uz si nevim rady. Silne zvazuji ten FM a udelat na nej zasuvku. Nnasel sem jeden na 220 a 2,5kw za 2500. Je to hodne ale ten vykon stejne nevyuziju. Na cilkularku o vykonu cca 1.2 az 1.5kw by to stacilo.

A to sa neda kupit slusna pila na 220? Sila pily nezavisi od poctu faz, ale prave od toho vykonu. A od tociveho momentu (to ale zhlavy neviem jaky je u roznych typov motorov. Ale nevidim dovod preco by 1f mal byt horsi)
Urcite by som hladal radsej 1fazove zariadenie jak sialene drahy menic 1f na 3f (a bastle s kondikom uz vobec ne). Preco si myslis ze 3f je lepsie? Je to len jednoduchsie na skonstruovanie (t.j. vyrobca sa tesi a je to lacnejsie)

Problém nevidím ve "výrobě" třífázového systému z jednofázového, ale v PROUDU, který to potom bude odebírat z jedné - přívodní - fáze. Pokud uvažuješ pořídit 3f spotřebiče proto, že 1f pohon by pro ně neměl dostatečný výkon (proto je také výrobce osazuje 3f. pohonem), bude výkon odebírán z jedné fáze na přívodu a potom ""rozdělen mezi tři "vyrobené" fáze + nějaké ztráty v procesu přeměny. Výsledek je jasný - v konečném důsledku víc ztratíš, než získáš.

Příklad FREKVENČNÍ MĚNIČ: Máš stroj, který pro svoji správnou funkci potřebuje cca 2kW výkonu. Znamená to, že proud z třífázové sítě v každé ze tří fází bude cca 3Ampéry (400V). Pokud před stroj zapojíš fr. měnič na 230V a tím vyrobíš 3f.400V, budeš muset při stejném příkonu spotřebiče zajistit napájení fr.měniče cca 10Ampér/230V.
Shrnuto: Z původního proudu 3A musíš najednou dodat 10A! A to mluvíme o relativně malém spotřebiči.

Příklad POMOCNÝ KONDENZÁTOR: Pokud zvolíš zapojení s pomocným kondenzátorem (vytvoření fázového posunu pro běh třífázového elektromotoru z jedné fáze), nastane toto: výkon takto upraveného elektromotoru nebude nikdy roven štítkovému údaji pro originální napájení, ale v nejlepším případě mezi cca50% a 70% původního. Z toho vyplývá omezení funkčnosti spotřebiče (například kompresor se nejspíš nerozeběhne...). Pokud i to nějak "strpíš", bude výsledný proud odebíraný z jedné fáze obdobný, jako v minulém případě, ovšem o něco větší z důvodu horšího účiníku a účinnosti (méně účinný způsob přeměny, ztráty v kapacitě i v horším využití pro tuto konstrukci elektromotoru).
Shrnuto: Levnější řešení, horší účinnost, nižší výkon stroje,vyžší proud pro štítkovývýkon než v předchozím případě.

Sečteno a podtrženo: Pořizuj si stroje od výrobce vybavené 230V pohonem, protože už výrobce počítá s reálnou zatížitelností přívodu.

Poznámka pro hnidopichy: U x I x cos.fí x 2.odm.3 - vím, ale zjednodušeno pro laika:-/

1,5 kW je ve třífázovém i jednofázovém provedení stále stejný - 1,5 kW, jenom proud se mění, protože se změní i napětí (látka na ZŠ). U zapojení s pomocným kondenzátorem je někdy problém s výkonem při rozběhu (viz předchozí... "nerozeběhne se kompresor").
Jak je to s kroutícím momentem netuším a je to jistě i o otáčkách elektromotoru a převodu na hřídel pily. Samozřejmě při převodu klínovým řemenemjsou ztráty... Pochybuju, že by nějaký výrobce udával taková technická data :-/

Dakujwm vsetkym za odpoved. Nasiel som pilu ktora je na priamo bez klin remenu. Ma vykon 2200kw 220v tak zvazuji. Len dufam ze to utiahne ked tam dam vedsi kotouc. Je tam 330mm a chci tam dat 400+. Potrebujem rezat hranoly o vedsi sirce. Uz len vymysliet kompresor kedze budem potrebovat cca 200-300l a to su vsetky na 380v :( teda este som nenasiel na 220v. Ale to az za par mesiacov budem resit. Este raz dakujem vsetkym.

Opatřit pilu větším kotoučem... :-(

Neber pilu jako kruhový kotouč jenom proto, že tak vypadá, ale jako páku připevněnou na hřídeli motoru - vždyť zabírá vždycky jen pár zubů. Pokud si představíš, že na motor pily přiděláš tyčku s jedním zubem, který právě zabírá, potřebuješ určitý kroutící moment, na který to vypočítal výrobce, aby protlačil zub materiálem a vynesl z řezu piliny. A vem si, že tu páku prodloužíš z 15cm na 20 (mluvíme o poloměru pily) - vždyť co to je 5cm? Ale je to o 1/3 delší páka, než původně!! A o kolik potřebuješ větší kroutící moment a výkon, aby měla pila stejnou sílu, to Ti jistě rád vypočítá "bahno"... A nebude to o zmíněnou 1/3 původního 8-). Jen si stačí představit, jak moc Ti pomůže nasazení trubky na klíč, když něco nejde povolit...

KOMPRESOR: Podstatná je potřeba množství vzduchu v čase (např. za hodinu) a potřebný tlak. Stlačený vzduch se dá akumulovat a tak si můžeš nastavit malý kompresor tak, aby pracoval jen v době, kdy velký spotřebič nepoužíváš a máš tak výkonovou rezervu. Pokud například pilu 2,2kW používáš jen 20 minut v hodině, může kompresor 2,2kW foukat zbylých 40 minut... a tomu musíš přizpůsobit velikost akumulace vzduchu.

Jo s tou pilou mas pravdu som nad tym uvazoval a preto zhanam kotouc ktory vzlada take otacky na take sily ake budem mat. Uz komunikujem zpredajcom. A neak nevidime v tom problem. A kotouc nebude zaberat po celom obvode co bude nad rezacou doskou ale len par centaku. To mam uz vyriesene.

Kompresor potrebuje vela vzduchu. Neviem z hlavy kolko ale vela. Jedna sa o hřebikovacku Ktora vystreli do 30s 12hřebiku a do dalsich 30s 24. A na to potrebujem hodne vzduchu. Preto Sa obzeram po dvouvalcovych kompresoroch ale tie vykonne su na 380v. Nieco uz neak vymyslim.