Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna ložiska pračky

Ahojte,
odkojen starými Tatramatkami, chystal jsem se na výměnu ložiska naší pračky domácí, neb při odstřeďování vydává divné kovové a hučicí zvuky, symptomy to odešlého ložiska.
Při studiu informací na webu jsem se nicméně orosil, protože se dočítám, že dnešní pračky už nemají ložiska vyměnitelná domácím kutilem, ale že bývají zalitá v plastové vaně a jediným možným způsobem je vanu rozříznout, ložisko vyměnit a vanu opět svařit. To jako fakt dosáhla demence konstruktérů už tohoto stadia?

Pochopitelně bych mohl pračku otevřít a mrknout se sám, ale ani se mi s tou ludrou nechce tahat, jestli je to a priori zbytečné. Konkrétně se jedná o čtyři roky starou Gorenje, model W6503/S, ART.No. 392228/01, Ser.No.34230656...

Díky předem za konzultaci.

To nieje demencia konštruktérov.Verte že tento typ konštruktérov sú rozumní ludia , a za túto cenu nechcú vyrobiť produkt ktorý sa bude dať opravovať roky.(A ešte svojpomocne a lacno.)Oni velmi dobre vedia ,čo robia.To je zle postavený zákon ktorý by urobil poriadok s podobnými výrobcami.Ak by bol zákon o nie dvoj ale 5 alebo sedem záručných rokov to by sme všetci zistili hned kolko výrobcov by v česku alebo slovensku svoje výrobky neponúkali.

Mně nevadí, když se na pračce jednou za dva roky něco podělá, hlavně když se to dá za pětikilo koupit a za hodinku vyměnit.
Strach výrobců z hromadných domácích oprav je iracionální - ty stejně většina populace dělat nebude a akorát dají fotku své nefunkční pračky na facebook.

Přidám další dotaz k několik let starému tématu VÝMĚNA LOŽISKA PRAČKY.
Pračka začala být čím dál víc hlučná, typicky vymletá ložiska a tak přichází na řadu pokus je vyměnit podomácku podle rad na internetu.

Ve videu https://www.youtube.com/watch?v=Y-eAvoBI59Y
V 16:45 a dále mechanik po obvodu ložiska před vyražením kápnul nějakou tekutinu. Jaká tekutina je na to vhodná?
v 18 minutě mechanik namáznul ložisko a v 19.45 minutě i obvod gufera nějakou modrou polotekutou vazelínou. Jaká vazelína se používá?

Ve videu https://www.youtube.com/watch?v=u7z6oRIzfV4
Ve 4:15 mechanik ložisko před vyndáním stříknul nějakým sprejem. Co se na to používá?

Jaká mazadla doporučíte? Děkuji za všechny rady.

Ložiska jsou zapouzdřená a jak píše jimbim mají svojí náplň vazelíny uvnitř. Ložisko před montáží maže nějakým olejem aby šlo lépe naklepnout je úplně jedno čím to z venčí namažeš. Gufero namaž vazelínou a též namaž hřídel před montáží. Gufero se maže proto, že pokud bude na sucho tak se vyhřeje a přestane těsnit. Kup si pixlu vazelíny A4 (mají na každé benzínce či hobymarketu a stojí kolem stovky) je pro místa kde dochází styku s vodou.

jimbim a nerady: díky za rady. WD mám, vazelínu A4 koupím podle rady. Myslel jsem, že je to něco speciálního, někde doporučují nějakou titan zinkovou vazelínu nebo "vodní", ale netuším jaký je rozdíl mezi vodní a normální mastnou vazelínou. Mám tu silikonovou vazelínu pod chladič procesoru, to se asi nehodí.

Vazelína A4 (pro rozsah teplot od -20 do 80 °C je zajímavá, zbytek se jistě hodí i na jiné mazání. Speciální vazelína na gufero za 50 g za 139 kč je tady asi zbytečně drahá.

Nápad, dát před nasezením ložisko do mrazáku, aby se zimou trochu smrsklo a lépe se vešlo do bubnu asi není dobrý, vnitřní vazelína by se asi mrazem zkazila?.

Nevím, jak je odolná proti mrazu. U A4 Mogul je uváděný rozsah teplot od -20 do 80 °C, tak mě napadlo, že možná při překročení doporučených teplot může nějak nevratně změnit svou strukturu.
Díky za rady a zkušenosti s použitím vazelín, takže mohu jít na nákup.

Vazelíně se nic nestane. Do mrazáku už jsem dával před více jak 30 lety pístní čepy, ložiska atd. Písty jsem obracel a nalil do nich benzín a ten zapálil aby do nich šel pístní čep lehce zasunout (když nebyl po ruce vařič). Jinak vazelína A4 se používá např. když sestavuješ jehlové ložisko, nebo když něco potřebuje při montáži dočasně "přilepit".

nahřát? Tím by se zvětšilo a do díry by se těžko vešlo. Snad ochladit, tím by se mohlo o maličko zmenšit, aby tam šlo. A podle rad, které jsem dostal, před vtlučením do díry namáznout zvenku.

Ještě přidám dotaz: po rozdělení bubnu je ve spáře jednoho kusu těsnicí guma. Poškodí se nějak a musí se dát nová, nebo se jenom obě kusy s původním těsněním zase nasadí na sebe a spojí? Někde dokonce oba kusy bubnu slepují silikonem nebo co je to za tmel.