Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bazmek na trubce na vodu

Zdar,
na prilozenem obrazku je vodovodni trubka u me v byte a je tam vyznacen takovy bazmek, ktery nevim co to je. Byl by tu nejaky instalater, ktery by to rozpoznal?

Vysvetlim zaroven muj problem:

Zacal jsem mit hrozne nizkej tlak studene vody (vsude: umyvadlo, vana, drez, zachod). Sel jsem se preptat k sousedce pode mnou a ta OK. Takze jsem hned pod vodomerem (na fotce neni temer videt, ale je to to uplne vpravo nahore) odsrouboval trubku, do pripravene nadoby pustil vodu a proud jak blazen, tudiz az za vodomer je to OK i u me.
Hned za tim bazmekem, ktery nevim co je, zacinaji jednotlive odbocky a protoze to netece nikde, v podstate musi byt problem v tom vyznacenem na fotce.

Asi bych to potreboval vymenit, ale jak rikam, vubec netusim co a jak.

Přesně tenhle ventil Sagittarius jsem měl, když jsem koupil barák.
Po dvou letech od koupě domu mi taky poklesl tlak vody.
Ventil jsem zkoušel seřídit na vyšší tlak - nepomohlo.
Rozebral jsem jej, vyčistil od usazenin, promazal, smontoval - asi špatně, nepomohlo.

Inu řekl jsem si - seru na to. Koupil jsem nový ventil, ten stejný, abych si ušetřil práci s dopojováním. A tlak byl pak v pořádku, dal se krásně seřizovat.

Po roce ale stejné symptomy.
Protože ventil byl v záruce, pozval jsem instalatéra, aby odborně posoudil, co s ním je (tehdy jsem měl ještě instalatéra "přes ulici", tak se to oplatilo).

Instalatér na to mrknul, vzal kladivo, poměrně razantně do toho ventilu třískl a tlak se vrátil do normálu. Pronesl větu "Až se to za rok zase podělá, tak do toho zase třískněte."

Prý je to způsobené velmi tvrdou vodou a taky tím, že jsme úplně na konci řádu, takže k nám doplavou všechny částečky, kterými ten ventil extrémně trpí.

edit: ještě jsem se ho ptal, jestli by pomohlo vyměnit ventil za jinou značku. Prý ne, princip a vnitřní materiály jsou u všech ventilů plus minus stejné.

Ano, to můžu potvrdit, dělám to občas taky, když se sníží průtok redukčním ventilem.
Akorát do toho netřískám až tak hodně, ale je lepší více menších úderů malým kladívkem na horní část ventilu. Přitom je potřeba mít naplno puštěnou vodu z kohoutku. Je dobrý postup, pustit vodu, zaklepat, zavřít, zaklepat, pustit... Zpravidla se ventil rozchodí. Dělá to vodní kámen, který se ve ventilu usadí a naruší funkci. Pokud to nepomůže, tak je asi nejlepší ho vyměnit. Ale mně se to zatím povedlo vždy.

Tak vam vsem zucastenym moc dekuju, opravdu moc dekuju.

Prisel jsem domu, prvni jsem velkyma klestema zkusil to nahore a ona to je vlastne cepicka, ktera teda byla nejak prirezla, ale povolilo to. Pod tim, kdyz jsem ji vysrouboval, je regulacni zavit, zasroubovanim se prutok vody zvysi a vysroubovanim snizi.
Nejprve jsem pustil vodu a parkrat do toho regulatoru klepnul kladivkem, nic se nestalo. Potom jsem regulator nastavil na maximalni prutok a pustil vodu, stale tekla jen curkem, parkrat jsem do toho klepl, najednou v tom hrklo a voda zacala tect. Regulator jsem si sroubovakem nastavil, jak potrebuju a vyreseno. Moc dik. :beer: