Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uder blesku

Při loňské bouřce se současně zablesklo a zahřmělo. V tom okamžiku mi odešlo internetové připojení a wifi anténa na střeše musela být pak vyměněna. Je možné, že mi do domu /s hromosvodem/ uhodil blesk? Na zdi, kolem níž vede drát od hromosvodu se objevila tmavá skvrna.

blesk mívá i postranní větve, které se mohou rozběhnout i jinými cestami než jen po jediném hromosvodu / blízkém stromu.
když bude mít svod hromosvodu do země vyšší odpor/impedanci, úbytek napětí si sám vytvoří podobný přeskok (průraz izolantu).
průchod výboje taky způsobí indukování škodlivého napětí v blízkých vedeních, tím zničí připojenou elektroniku.

čím bližší výboj, tím větší smůla a menší šance zabránit škodám, pokud člověk nechce doma budovat ochrany jako v trafostanici.