Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Velikost napájecího zdroje (CNC frézka)

Zdravím, stavím CNC frézku, ale mám dilema, jaký napájecí zdroj vybrat. Osazeny mám 3 motory NEMA 17,driver, jako pohon vřetena bych chtěl dát 12V motor z ventilátoru. Zdroj z PC 350W se při spuštění motoru vypíná, při proměření klasickým multimetrem přes autobaterii při rozběhu bere kolem 5A (myslím ale, že je to víc, hodnota se refreshuje pomalu), při max. zátěži co jsem schopen udržet rukou na hřídeli 15A. U krokových motorů se píše odběr 0,4A, driver snese 3,5A. Zapojit to chci na 12V zdroj, už mám nastaveny hodnoty v MACH3. Vychází mi, že by stačil asi i 20A zdroj, ale raději bych koupil 30A (360W). Bude mi jeden z těchto stačit?
1, 2

Jestli ten PC zdroj, co máš, je nějakej starej kousek, tak má nejspíš vyschlý kondíky a nezvládá proudový náraz. Vyměň v něm kondíky a možná to vyřeší tvůj problém. Pro upřesnění - především ty kondíky s nízkou hodnotou, tedy okolo 1 - 100uF, ty velký filtrační obvykle problém nedělají.

Díky. Je to zdroj ze starýho Dellu, má už něco za sebou. Zkusím sehnat na zkoušku jiný. Stačí mít při spouštění PC zdroje zatíženou jen 12V větev nebo musím i 5 a 3,3V?. Spojením zeleného a černého kabelu sice zdroj naběhne, ale tlačítko musí být stlačené celou dobu, jinak se vypne

Našel jsem jeden Eurocase 350W (14A/12V), připojil pro jistotu starý hdd a motor to utáhne i se zatížením, nevypne se. Do toho Dellu bych se musel moc šťourat, mám vyvedenou akorát 12V a 5V větev + spínání zdroje, bez molexů. Ještě si s tím pohraju až bude víc času. Dík všem :-):beer: