Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaká je cena elektrikáře? Kde jej hledat?

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit, jaká by byla přibližná cena opravy světel v koupelně. Jsme v nájmu dva měsíce a přestala svítit všechna stropní světla. Jsou to takové malé kulaté, ploché žárovky - jako poklop na jídlo s malou nožkou nahoře...a když svítí je tam jakoby víc menších světýlek do kruhu...Líp to asi nepopíšu..Při rozsvěcení problikávají nebo zhasnou úplně. Ptala jsem se jednoho známého a prý to může být špatné trafo a ty žárovky mají prý asi 12V...Dvě problikávají, dvě nesvítí vůbec. Takže pokud by to tak bylo, je potřeba vyměnit trafo a nové ty dvě žárovky plus práce. Kolik by to tak mohlo celkem stát a hlavně kde hledat elektrikáře? Jsem z Prahy 8. Moc děkuji.

Já vím, že to tak je :-). Proto zjišťuju cenu, jestli je šance, že ta cena bude nad 1000Kč, jinak tam holt budu potmě...Nebo si pořídím baterku...Na víc prostě nemám...Dát za 1kk skoro 13 tisíc a po měsíci nám přestala svítit všechna světla v pokoji, musely se vyměnit oba spínače a teď koupelna. Za ty peníze nefunkční byt, brát peníze se nestydí, ale zaplatit opravu to ne...Takže pokud seženu někoho, kdo to opraví za 1001 Kč a zaplatí to oni, opravdu mít výčitky nebudu...

Takového hajzla bych nechal bydlet a chodit po tmě a doufal bych, že zakopne a zláme si obě ruce (tím myslím tebe).

Máš s majitelem dohodu a vymýšlíš, jak ho ojebat? A hájit se tím, že sis pronajala drahý a špatný byt, taky nesvědčí o dostatku inteligence - jsem blbá, nedokázala jsem si najít lepší a levnější byt, tak mu to teď šmejdovi budu vracet při každé příležitosti?

Jinak každý řemeslník si jen poklepe na čelo, ale rád vyhoví - já bych potřebovala, abyste si za opravu nebral těch 850,- co jste mi řekl, já vám zaplatím 1200,-

A tobě přijde normální, aby po dvou měsících odešla veškerá světla v bytě? I kdyby to byly jen žárovky a ne stará elektroinstalace, jako pronajímatel bych se styděla a sama udělala nápravu. Jiné by to bylo třeba po roce nebo po několika, tam už by se dalo opotřebení svést na nájemnce, ale tohle? Nesvítila digestoř, zadělaná tak, že ten "papír" se tam neměnil možná i dvacet let. Ano, investice do žárovky a "papíru" cca stovka, ale proč? To je jako když byste v půjčovně půjčil kolo, kterému by se po kilometru vypustila duše a upadl zvonek...Asi bys za to nezaplatil a kolo omlátil tomu, co to půjčil o hlavu...

Co jsem slyšel o pražských cenách, tak 1kKč si elektrikář naúčtuje jen za to, že ráno vstane a koukne se do notesu, kam má ten den jít pracovat (tchán kdysi prodal ojetou škodovku, přijel nový majitel, že mu nedobíjí baterka a v servisu mu pan majitel řekl, že jen za to, že otevře vrata dílny, aby tam mohl zajet si bude účtovat tisícovku a to nebyl z Prahy. Tak jsem vzal voltmetr, chvilku měřil, našel jsem drát co nebyl pořádně zapojený do svorky a za půl hodiny bylo hotovo).
Jak dlouho je tam ta elektrika? Není ještě v záruce?
Jako první co bych udělal bych se pokusil zjistit, která firma to tam sešmoulila a obrátil bych se na ně.

Oni s tím vůbec nechtějí nic mít...Takže firmu z nich nedostanu. Mají problém i s tím mi dát potvrzení o uhrazeném nájmu (kvůli příspěvku na bydlení), teď aktuálně jsem jim už před týdnem o ně psala a ani neodpovídají.A předtím mi řekli, jak je to obtěžuje. Prostě "hlavně sol prachy a neopruzuj"...Opozdila jsem se se zaplacením nájmu kvůli sociálce, která mi příspěvek dala později o 3 dny a už tady byli, vyhrožovali výpovědí a byli sprostí, prý neuzavřeli smlouvu se sociálkou, ale se mnou. Jasně, ale 3 dny??? Kdyby to byl ukázkový vzorek společnosti, tak je lidstvo jako společenství lidí v háji...

To nevím, já myslím že jsou jen abnormálně neochotní a asociální. Nakonec mi potvrzení dali, ale kvůli chybě úřadu, která mi příspěvek v květnu vůbec neposlala a poslala až dva v červnu jsem v květnu zaplatit nemohla a platila jsem nájem až o 5 dní později, v červnu. A pak na konci června ještě jeden za červenec. Jenže na úřadu nemyslí, nezajímá je, že jejich vinou jsem musela jeden nájem zaplatit se zpožděním, jediné, co je zajímá je datum. A musí být zaplacené tři nájmy za předchzí tři měsíce, ale každý v jednom měsíci. jinak pro výpočet příspěvku použijí místo tří jen dva nájmy a pak je příspěvek poloviční. prosila jsem pronajímatele, ať mi napíší jedno potvrzení na květen, jedno na červen, i když platby proběhly v červnu a co myslíte? Napsali mi dvě červnové. Takže jedno můžu vyhodit, na další tři měsíce si na nájem půjčit, mezitím psát na MPSV odvolání jako posledně. Vzhledem k tomu, že tolik peněz mi nikdo nepůjčí, tak nájem dva měsíce nezaplatím, dám jim to až ten třetí, až to doplatí po uznání odvolání z MPSV. Jenže oni mi pak dají tři potvrzení v jednom měsíci a budu v horší pr...než jsem teď...Jak se říká, nejhorší je srážka s blbcem...

Dát za 1kk skoro 13 tisíc

Tak to jste naprostý blázen....za tyhle peníze máte hypošku na domek :-)

Ceny v Praze jsou vysoké, já jezdil jako havarijní elektrikář ... 2150 kč za první hodinu práce s dojezdem technika bez materiálu, další dle dohody.A věřte že lidi volali i na spadnutý jistič.

Přesně jak píše Karel, budeme s dítětem (pokud se k nám nějaký tatínek nepřidá) závislí na pomoci druhých neustále. Protože i když by plat byl nakrásně 20 čistého (což je lepší průměr, realita je spíš tak 16 tis.), tak pokud byt stojí 13, pořád budeme mít nárok na příspěvek od státu, protože nárok vzniká, když náklady přesáhnou 35% výdělku. Takže bych musela mít příjem i s alimenty skoro 40 tisíc, abych nic nedostala...I proto je tolik "jako" samoživitelek (to není můj případ)...Když je někdo sám, ať už pracující nebo důchodce či nejhůř právě samoživitelka(která ač má jeden příjem jako předchozí dvě skupiny živí dva a to je ještě dítě nákladná záležitost), může se udřít k smrti a stejně bude závislá na druhých a dřít bídu s nouzí. Některé nadace to pochopily, že být samoživitelkou je extra průšvih, bohužel se stále najdou tací, co si rýpnou a mají narážky, že člověk tahá peníze ze státu...Tak takové bych chtěla bez pomoci vidět...prostě není dobře, aby bydlení stálo tolik k poměru k platu. Není fér, aby člověk dřel jako soumar a měl jen na bydlení a suché rohlíky (skoro). Pak takový elektrikář je opravdu průšvih a fakt když neseženu cenu tak, aby to zaplatili pronajímatelé, budu tam prostě potmě nebo o nějaké malé noční lampičce...

Pro představu - rodičák 3800 Kč, přídavek na dítě 500 Kč, alimenty 2000 kč, celkem 6300 Kč. příspěvek na bydlení 8700 Kč, hmotná nouze 750 Kč, nájem 12800 Kč. Tedy příjem včetně dávek 15 750 mínus nájem, zůstává nám na měsíc 2950 Kč. Z toho zaplatit 1000 Kč elektrikáře, mužů dva až tři týdny držet hladovku...

Já chápu, že na tom někdo může být takhle špatně a vůbec nechci spekulovat o tom, proč se člověk do sraček dostane. Když už v nich ale je, chtělo by se trochu přizpůsobit.

Proč teda bydlíš za 13? Podnájmy se dají sehnat i za polovic? Proč nezkusíš alespoň na čas nějaký azylák? Proč se nepoohlédneš po lépe placené práci (třeba i za cenu přestěhování)? Proč si nepořídíš byt společně s nějakou kamarádkou (třeba taky samoživitelkou s dítětem - pomohli byste si obě)?

Řešení je spousta, ale natáhnout ruku na úřadě je samozřejmě nejjednodušší...

tak pokud byt stojí 13, pořád budeme mít nárok na příspěvek od státu, protože nárok vzniká, když náklady přesáhnou 35% výdělku.

Ona ale nepotřebuje bydlet levně,jinak by nic nedostala.Ovšem její vina to není,za to může stát,že pronajímatelům zaplatí kolik si řeknou.Kdyby jim proplácel jen obvyklou cenu nájmu v obecních bytech v daném místě,ani oni by nemohli cenu natahovat.Proto vznikají hromady ubytoven s astronomickými nájmy,kam ale nevezmou toho,za koho nebude platit stát.A poslanci to řeší už řadu let,za ně bydlení stát platí taky,tak problémy ani nevidí.

Tohle proplácení chápu. Největší průser na tom je právě to, že to ty lidi nijak nemotivuje se nějak snažit, dělat něco víc, aby se jejich situace zlepšila. Tyhle pochybné dávky a příspěvky zrušit, nepovolovat osobní bankroty a odlužení a společnost by začala zase fungovat trochu lépe...

Velmi se mýlíte, ono to úplně v souladu s nenažraností pronajímatelů není. Třeba pro nás dva je strop 11 tisíc. Úrady počítají jen s touto částkou, takže pokud máme nájem za 12800 Kč, těch 1800 Kč nikoho nezajímají. Vezmou příjem, z toho třetinu si má člověk dát na bydlení, zbytek dají. Takže z těch 6300 Kč si máme doplatit na nájem cca něco přes dva tisíce a zbytek nám dají. Dají nám ale ten zbytek do 11 tis., i když za 11 se už nesežene ani garsonka. Možná garsonka v hodně špatné lokalitě a v hodně špatném stavu. Když si vydělám od září třeba 16, dám cca 12800Kč na nájem, příspěvek nám dají cca 4500 Kč. A dají nám 4500 Kč. Takže budeme mít cca 8 tisíc a to vůbec jestli. Kdo to ještě navrhuje zpřísnit je šílenec, protože to by lidi rovnou mohli jít pod most či žebrat...Jaká by byla motivace chodit do práce a mít opravdu jen na ty suché rohlíky? No nic, zlatý komunismus. Sestra byla v 80 letech v pořadníku, narodilo se jim druhé dítě a přistály jim jen tak klíče od bytu 3+1 dnes v hodnotě 4,5 milionu. Ráj.

pronajímatelé ze své nenasytnosti neustoupí. Poptávka je tak obrovská, že by došlo k jednomu, odliv jednotlivců, samoživitelek a trochu pohybu a změny schopných penzistů z Prahy ven. Kde je ovšem nizší zaměstnanost, takže z uvedených mimo důchodců by možná dost muselo pro dávky zase. Jen jiné. Praha by byla pro horních x plus pro cizince. Už teď je to vidět v centru, rozšířilo by se to na celé město. Nebo by se musely zvednout adekvátně výdajům na bydlení platy. Což je asi utopie...

Jaká je "cena elektrikáře" netuším, ale počítejte se mnou: 3 roky vyučení... a kluk toho moc neumí, rok praxe, zkouška §6 cca 2000,- a potom teprve může vůbec začít něco dělat sám tak, aby nebyl nebezpečný sobě, ani okolí... To v nevěstinci nepotřebujou a mají vyšší "produktivitu práce", o politicích nemluvě :-) Ale k věci:

Rozpočet pro organizaci:
1x trafo 230/12V bezpečnostní - 400,-
4x bodovka 12V - 4x 100,- 400,-
práce: 1,5 hod. x 300 450,-
doprava dle ujetých km: 20km x 20,- 400,-

Rozpočet pro soukromou osobu - bez dokladu:
Vyhledání závady - zkrat v žárovkách, nebo vedení, nebo v trafu 300,-
trafo 400,- NEBO vadné žárovky-asi 2ks = 200,-
doprava 300,-

Ta organizace zní dobře :-). Kde prosím mám hledat? Měl byste nějaký tip tady na Praze 8? Doprava se do té celkové ceny nepočítá, asi abych si neobjednala někoho z Olomouce a nemusel to pak pronajímatel platit...Každopádně i bez dopravy to zní slibně, i když to je natěsno...

Takhle bych Vám udělal rozpočet já, před tím, než jsem pozastavil činnost z důvodu buzerace všelijakými státními zřízenci - tedy úředníky :-(
A s tím nájmem a sociálkou - mají pravdu, nemají smlouvu s ní, ale podepsala jste ji vy. Najděte si lepší a tenhle úžasnej bejvák jim hoďte na hlavu...

Jo kdyby to šlo...Hledala jsem celý leden a únor. U těch malých bytů tak moc převyšuje poptávka nabídku, že i když jsem hodiny jen hledala a hned odpovídala, pokaždé bylo zájemců během pár hodin několik. Někde mi ani neodpověděli, někde řekli, že je už rezervovaný nebo pronajatý a když už jsme se dostali k prohlídce, vždy jsme se tam sešli minimálně 2 - 3 a komu myslíte, že dali přednost? Nám nikdo...Už jsem myslela, že skončíme v azylovém domě, když jsem našla tohle..Tady byli taky zájemci, ale oba cizinci, nechtěli překládat smlouvu, tak to dali nám. Ale neskrývají zhnusení, když se o tři dny zpozdíme s nájmem díky pomalému vyřízení příspěvku úřednicemi a dávají najevo, jak je obtěžuje psát potvrzení, které na úřadu musíme jednou za 3 měsíce dokládat...Člověk si připadá jako odpad...No ale to sem nepatří...Snad jen až bude někdo házet špínu na samoživitelku, tak dvakrát měřte...Já bych jim dávala metál, protože je to jen pro silné nervy. Slabší povahy dají dítě pryč. My hrdinky milující držíme :-). Ale těch klacků pod nohy je dost...

Nějak jsem pročetla všechno, s elektrikářem neporadím, nejsem z Prahy a i u nás, aby šikovného pohledal. Ale aby po chvíli přestaly svítit světla a majitel bytu se choval takto mi rozhodně nepřijde normální. V cizím bych se na to opravdu vykašlala. Dá se to řešit nějak dočasně a spíš bych si hledala jiný nájem. Pořád doufám, že takovéto chování majitelů/pronajímatelů není norma.

Milá Terezo, nemáte někoho z kamarádů, kolegů v práci, který by se na to kouknul?
To nemusí být elektrikář, jen šikovný člověk.
Pronajímám byty, nájemník volá, že mu odpojili v sobotu odpoledne elektroměr, ať s tím něco udělám. Tak jsem je na dálku 50 km navigoval, kde mají elektroměr, páč to zapomněli, aby nahodili jistič. Je to rozbité, platíme nájem a nejde nám elektrika.
Ujistil jsem je, že určitě mají jen spadlý jistič, je třeba ho natáhnout. Nakonec jsem musel zavolat jinému nájemníkovi, aby sešel dolů a nahodil jim jistič.
I takový jsou nájemníci, kteří platí nájem a myslí si, že majitel musí všechno udělat.

Můžu se prosím vrátit k počáteční otázce, kde hledat elektrikáře? A tak, aby to byl někdo seriózní, aby mi dal doklad, abych to mohla pronajímatelům ukázat ( i když je otázka, i kdyby to bylo přes těch 1000Kč a ze zákona to měli proplatit, jestli to tak udělají...Jasně, můžu jim zaplatit nájem o to míň, ale buď mi pak o to sníží kauci nebo mi nedají potvrzení pro úřad. A na to, abych se s nimi soudila nemám...Takže se můžou zachovat jakkoli a všechno jim projde..

Google používat umím, kdybych to platil ze svého, tak holt nějakého oslovím, bylo by na moje riziko, že vyberu špatného, který to třeba udělá blbě, nedá potvrzení atd. Ale takto musím mít v ruce doklad od kvalifikovaného, jak to líp vysvětlit...Třeba když se nám pokazila pračka whirpool, je certifikovaná opravna, servis přímo od tohoto výrobce (to je naše pračka, ale kdyby byla jejich, byla by to správná volba). Ale existuje nějaký certifikovaný elektrikář? Když odpovím na první na jaký natrefím, třeba se seknu a pak mi to nebudou chtít proplatit, že je třeba předražený nebo nevím...Tohle je prostě pro mě neznámá oblast, proto se ptám, blbá fakt nejsem...Ale na chybu nemám peníze...Samozřejmě nejjednodušší bylo, aby si ho objednali sami (riskuju sice, že by se domluvili na ceně pod 1000 Kč), ale tohle všechno by pak odpadlo. To ale odmítli.

No a seš si jistá, že když bude oprava stát víc než 1000 Kč, opravdu Ti to proplatí? Je jasný, že elektrikáře nebudou zajímat nějaký spory, co máš s pronajímateli, on bude pravděpodobně chtít prachy na dřevo. A pokud vystaví fakturu a oni ji nezaplatí, stejně to nakonec bude vymáhat po Tobě, protože Ty jsi ho objednala. Já vím, seš v blbý situaci, ale fakt bych to řešil nějakou co možná nejlevnější cestou, třeba přes kamarády nebo šikovný kolegy v práci, nějakou lampičkou, prostě bych zkusil improvizovat.

Jinak - každej elektrikář, kterej má živnost, musí pravidelně dělat zkoušky = je "certifikovaný".