Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysávač iskrenie od rotora

Začal zo dňa na deň tak iskry, až počujem ako sa naťahuje oblúk, 2x vyhodilo istič a strašný smrad je z toho. Pozeral som to, ale žiaden problém nevidím. Rozobrat a prerušiť rotor asi ťažko, uhlíky vyzerajú OK.

Zápach by ukzoval na kondenzátor, ten je při destrukci cítit opravdu hodně, vyhozené pojistky zase na zkrat ve vinutí. I když... proražený kondenzátor by pojistky mohl vyhodit též a stejně tak i zkratované vinutí je taky cítit :-). Kloním se taky spíš k vadnému vinutí, ale bude potřeba vysavač rozebrat a prozkoumat.

Dobrý den,mezizávitový zkrat na rotoru,toto kondik nedělá.Podle modelu se dá koupit i rotor nový,nebo celý motor.Každou chvíli tuto závadu řeším,někdo něco přinese,změřím na kotvě odpor mezi cívkami a vždy je tam průšvih,jak se táhne plamen pod uhlíkem a uhlík není jen třeba ulomený,tak je vždy rotor KO.:-)

Kondík tam nieje žiaden,ani nikdy nebol. Keď ho 5x zapnem, 2x vyhodí istič, 3x beží ale z uhlíkových ide ohňostroj a strašne to smrdí, a počuť aj také zvuky, ako keby daňové keď sa začne naťahovať oblúk, ale len dole u uhlíkových, cievky co som videl niesu ochorení, ale je tam blbý prístup.... Vyzerá to teda na zberný dvor...

No ještě bych zkusil jednu věc, je to sice plácání topícího se okolo sebe, ale co když... Rozebrat motor a vyčistit a jemným pilníkem olíznout komutátor. Potom opatrně proškrábnout mezery mezi lamelami. Zkrat mezi lamelami může fungovat podobně jako proražená izolace na některé z cívek rotoru.

Je to výzva, jak je dnes módní říkat, nejde snad ani tak o opravu vysavače, dnes je lepší koupit nový. Ale to by hmota zvítězila nad rozumem, takové ponížení bych nesnesl ;-):-D.
A k tomu kondenzátoru - komutátorový motor jehož výkon nejspíš nebude daleko od 1 kW nějaké odrušení musí mít, jinak produkuje velké rušení. Odrušovací člen by měl být co nejblíže zdroji jiskření, tedy komutátoru, ale výrobci jej často umísťují hned ke vstupu síťové šňůry do vysavače. Je možné, že jsi ho prostě jen nezaregistroval protože je v prostoru odděleném od motoru. Pokud vysavač takové odrušení vůbec neměl budou mít sousedi radost když skončí na sběrném dvoře. Tedy pokud u vás nenatáčeli film Zítra to roztočíme, drahoušku...! :-D

Človeče, je tam :-) 22 mikro 250v, hneď za vypínačom, na doske ovládania výkonu hneď na vstupe (primitívne ovládanie potenciometrom tyristor/triak), ale vyzerá OK, taky žltý kvádrik, idem pozrieť či niekde nenájdem niečo podobné, to je jediné
co som ochotný urobiť :-)

Ano, tak je to správně protože tak to má byť :-). Aby odrušévací člen odrušoval co nejlépe měly by mít jeho přívody co nejmenší impedanci a být tudíž co nejkratší. Jenže výrobci též řeší prostor ve vysavači a ve zcela neposlední řadě též výrobní náklady a tak odrušení umístí tam kde se jim to hodí. A prodloužení vývodů o pár centimetrů nemá zas až tak fatální vliv na funkci.