Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoký tlak vody za pojistným ventilem bojleru.

Dobrý den.
Mám nově instalovaný bojler Dražíce 200L. Ohřev vody probíhá elektrickou energií na noční proud. Na přívodu vody za vodoměrem je instalován redukční ventil z manometrem, tlak je nastaven na 3 Bary. Při ohřevu začne tlak vody stoupat až na 6,4 bary. Pak začne odkapávat pojistný ventil a tlak už nestoupá. Vyměnil jsem pojistný ventil s tím že ve starém je špatná zpětná klapka. Namontoval nový MYJAVA SAM pojistný ventil k bojleru T-1847 3/4". Situace je stejná. toto se stává tak 5 krát z deseti nahřívání. Zavolal jsem instalatéra který bojler montoval. Zkontroloval pojistný ventil , zapojení bojleru, termostatickou baterii v koupelně. S takovou situací se prý ještě nesetkal. k rozvodu vody není připojeno žádné další zařízení který by mohlo zvedat tlak. Navrhuje expanzivní nádobu 18L 10Baru. Tím prý se půjde tlak do nádoby.
Jak se ale tlak teď může dostat za pojistný ventil když je v pořádku. Děkuji za každou radu.

Dobrý den,podle všeho se tlak za pojistný ventil nedostává,ale stoupá na základě nastavení teploty na termostatu,běžná záležitost,tím,že pojišťovák odkápne je vidět,že správně funguje.Chcete-li tomuto jevu zamezit,uberte mírně na termostatu na teplotě,nižší teplota,nižší tlak.To,že vám to dělá pětkráte z deseti nahříváních se odvíjí na množství spotřebované vody a ohřevu studené a průběžném odběru při ohřevu,odběr vody se každý den různí,prostě teplota nedosáhne maxima nastaveného na termostatu a tudíž je nižší tlak než je nastaven pojišťovací ventil a voda neodkapává.Teplotu doporučuji nastavit do šedesáti stupňů,snižíte tím i tvorbu vodního kamene,pokud nemáte nějakou úpravnu.:-)

Ja mám podobný problém. Mám redukčný ventil, ktorý reguluje tlak z vonku na 4 bary. No po ohrievaní TUV do 125l. zásobníka mi vyskočí tlak. Mam na TUV namontovanú expanzku a poistný ventil z Myjavy (mal pol roka) púšťal pretlak až pri 8.5 baru. Prislo mi to zvláštne, keďže mal byť od výroby nastavený na 6.3 baru. Po telefonickom informovaní priamo u výrobcu poistného ventilu mi bolo potvrdené, že ide pravdepodobne o vadný kus. Po výmene za rovnaký nový kus mi poistný ventil púšťa pri 7.5 baru. Tiež mi to príde ako veľa. No ale pôvodný problém mi ostal. Prečo pri ohrievaní mi tlak TUV stúpa zo 4 barov až na hranicu spomínaných 7.5 baru a potom ventil odpúšťa. A to ani nemusím zo zásobníka minút veľa teplej vody. A čím ďalej, tým sa to viac zhoršuje. Každé dohrievanie rapídne zvyšuje tlak. Vyriešili ste váš problém? Pomohlo by mi to...

Ještě malý dotaz,je ten pojišťovák namontován správně,myslím směr šipky jak má přitékat voda do bojleru?Nevím co máte za pojišťovák,ale mohlo se stát,že se dostala nějaká nečistota pod sedlo zpětné klapky a propouští zpět k redukčáku,je redukčák namontován ve vodorovné poloze?Běžně se dají rozebrat,je tam zátka a pod ní závažíčko s gumičkou,nebo něco podobného co uzavírá zpětný tlak z bojleru.Rozdělat,vyčistit.:-)

Pojišťovák je namontován správně. Instalatér říkal že jsem ho měnil zbytečně. Kdyby neuzavírala zpětná klapka prý za pojišťovákem by byla teplá trubka. Pojišťovák i redukční ventil je namontován ve vodorovné poloze. Pojišťovací ventil je MYjava typ jsem napsal při prvním dotazu. Instalatér odzkoušel nějak termo baterii v koupelně prý v ní někdy dochází přepouštění teplé vody do studené. O ostatních bateriích nemluvil. V den kdy se měnil bojler se dodělala i kuchyň tam je nová páková baterie. Od té doby nastává to narůstání tlaku. Může být vadná od výroby ta páková baterie? Je to technicky možné?

Ale on se ten tlak u bojleru (za klapkou a ventilem) zvedat prostě musí už z logiky věci a na základě fyzikálních zákonů (http://www.fyzika007.cz/struktura-a-vlastnosti-lat ek/teplotni-objemova-roztaznost-kapalin), a čím víc se přes den vypotřebovalo teplé vody, tím víc stoupá tlak, protože bojler ohřívá větší množství kapaliny, a tedy je větší dilatační odchylka.
A jinak si nech změřit běžný tlak ve vodovodním řadu, pokud by "přepouštěla" baterie, je to teoreticky možné, ale to bys musel být někde na konci větve, a vodaři by neosadili potrubí regulátorem tlaku (ale to je docela prasárna - u nás na vesnici díky téhle situaci, kdy na "konci potrubí" silně kolísá tlak, začaly praskat bojlery, až to lidi vyřešili nákupem vlastních regulací, protože pokaždé, když VASka jela "měřit", záhadně byl tlak v normálu…). A vzhledem k tomu, že pracovní přetlak bojleru je 0,6 MPa, asi bych byl opatrný s tím pojistným ventilem, co odkapává až při 0,7 - pojišťovna by se mohla cukat…

Přesně tak v celém řádu.Bydlím v rodinném domě. Původní bojler tento problém nedělal. Tu baterii jsem odzkoušel je v pořádku. Teď jsem tu měl známého od kamaráda. Je to nějaký ing. specialista na topné systémy.U vodoměru kde je redukční ventil který má rozsah 1 až 5,5 baru ho nastavil na maximum. tlak z řádu nevystoupal víc jak 4,8 baru. Zapneme bojler tlak na manometru u vodoměru nastoupá do 7 baru pojišťovák odpouští. Ještě něco kontroloval a nic. Opět doporučil montáž expanzivní nádobu která vyřeší problém s tlakem, ale ne to jak se dostává tlak k vodoměru.Tlak z bojleru by šel do expanzky. Sebral 500 kč že se ještě poradí s kolegou. V domě není nic než bojler. I on kroutil hlavou.

Celé to vypadá na vadu pojišťováku,mírně propouští a postupně zvedne tlak v celém okruhu,trubka být teplá nemusí,není tím směrem odběr,ba naopak,jedná se o přísun studené vody do nejnižšího bodu bojleru kde je voda nejchladnější.Ten pojišťovák nemusí propouštět stále,ale jen když tlak stoupne teplem na určitou mez,doporučuji zkusit vyměnit.Koukal jste do něj jak dosedá zpětná klapka?Nejste první případ s vadou nového pojišťovacího ventilu,třeba né vada,ale jen nečistota z potrubí při montáži,dokáže to i úlomek vodního kamene uvolněný z trubky,dostane se na sedlo a je problém.:-)

Tlak na redukčnim ventilu nastavil instalater. Pojiišťovaci ventil na 6, 3 bar byl v krabici u bojleru . Když poprve začly problemy s tlakem instalater řikal zpětna klapka jestli to vyměnim sam. Po vyměně stav stejny. Prijel kontrola nic. Psal jsem že jsem tam měl i néjakeho ing. Taky nic. Nejsem kutil, myslel jsem že když zaplatim řemeslnika že to bude bez problemu.

Tak ono se to chova naprosto normálně. 200l boiler se začne zahřívat voda se roztahuje,nemá kam tak stoupá tlak až zacne reagovat poj, pri 6bar zacne kapat.Ted kdyz otevreš vytok tlak klesne na tlak regulatoru a tak dokola az se to celý ohřeje. A ted jak se meni tlak kdyz je boiler částečně uz ohřáty.Prvni odkap je vzdy velky.Pojistovaky dodávané jako pribal jsou nastaveny okolo 6bar a budou to delat vždy.Odstranit to lze pojistovakem s mensim tlakem pak bude velky odkap nebo malou expansi.Pokud napr odber bude v urcitem intervalu muze byt odkap kbelik i vic denně. Pokud je teplot na 55 st.tak by se poměry mely po prvnim nahrati a odberech stabilisovat.

Oblast teplé vody je uzavřena z jedné strany ventily teplé vody,z druhé zpětnou klapkou pojistného ventilu.Neznám fyzikální zákon,který tlak dostane mimo tuto oblast,to může způsobit jen porucha nebo pojistný ventil odpuštěním do opadu.

Schrnutí problému odkapávajícího el. bojleru.

Odkap z el. bojleru 80 l při nahřátí vody z 11°C na 55°C činí cca. 0,25l.
Zpětná klapka propustí tlak až k regulačnímu ventilu, kde je nastaveno 2,5 at.
Tlak při nahřívání stoupne až na 7 at. Odkap od pojistného ventilu 3,7 at nestačí tlak na 3,7 at. udržet.
Po odkapání se tlak vrátí v uzavřeném systému TUV na 2,5 at.

Při větších el. bojlerech je odkap větší. Voda s narůstající teplotou zvětšuje objem.

Děkuji všem za příspěvky k tématu.

S pozdravem

Fanda

Mám stejný problém.
Na redukčním ventilu mám nastaveny 2,5 at, Pojistný ventil je na 3,7 at. Oba nové. Tlak na manometru u redukčního ventilu vyskočí někdy na 7 at při neodebírání TUV. Zpětná klapka kdyby propouštěla by na manometru ukázala zvýšení tlaku na 7 at . Ale vzhledem k tomu, že pojistný ventil je na 3,7 at by logicky po jeho zafungování klesl tlak. K poklesu tlaku na nastavené 2,5 at dojde až po odpuštění TUV cca. 1/2 l.

Není problém v redukčním ventilu, který je na vstupní tlak 6 at a při vyšším tlaku na vstupu ho propustí? V rozvodu panelového domu je někdy až 8 at.

Předem děkuji za informaci.

Fanda

Vyzkoušejte jestli pojistný ventil funguje. Bojler se nahřeje, tím se v ne zvýší tlak, zpětná klapka ho nepustí zpět do potrubí a odfoukne si pojistný ventil - tak by to mělo teoreticky fungovat. Ale může se stát, že pojistný ventil je zalehlý a zpětná klapka není úplně těsná a v celém potrubí za redukčním ventilem se tlak zvýší. Pokud by se tlak zvyšoval chybou redukčáku, tak by pojistný ventil měl také odfouknout, z obojího mi vychází chyba pojistného ventilu.

Vaši odpovědi rozumím. Jen že je vše nové. Pojistný ventil odkapává při nahřátí a přes noc, kdy odběr TUV není se stane to co jsem popsal výše. Proto se domnívám, že redukční ventil propustí vyšší tlak z řádu (špičku). Fanda

Ano, redukční ventil může mít drobnou netěsnost a pomalu zvyšuje tlak, proto se musí občas vyčistit ( a mít namontovaný filtr před ventilem ). Ale pojistný ventil na to musí zareagovat a začít odpouštět při překročení nastaveného tlaku, uvádíte myslím 3,7 atm.

Schrnutí problému odkapávajícího el. bojleru.

Odkap z el. bojleru 80 l při nahřátí vody z 11°C na 55°C činí cca. 0,25l.
Zpětná klapka propustí tlak až k regulačnímu ventilu, kde je nastaveno 2,5 at.
Tlak při nahřívání stoupne až na 7 at. Odkap od pojistného ventilu 3,7 at nestačí tlak na 3,7 at. udržet.
Po odkapání se tlak vrátí v uzavřeném systému TUV na 2,5 at.

Při větších el. bojlerech je odkap větší. Voda s narůstající teplotou zvětšuje objem.

Děkuji všem za příspěvky k tématu.

S pozdravem

Fanda

Schrnutí problému odkapávajícího el. bojleru.

Odkap z el. bojleru 80 l při nahřátí vody z 11°C na 55°C činí cca. 0,25l.
Zpětná klapka propustí tlak až k regulačnímu ventilu, kde je nastaveno 2,5 at.
Tlak při nahřívání stoupne až na 7 at. Odkap od pojistného ventilu 3,7 at nestačí tlak na 3,7 at. udržet.
Po odkapání se tlak vrátí v uzavřeném systému TUV na 2,5 at.

Při větších el. bojlerech je odkap větší. Voda s narůstající teplotou zvětšuje objem.

Děkuji všem za příspěvky k tématu.

S pozdravem

Fanda

Šak preto si dávajú tí chytrejší preč z prívodného potrubia spätnú klapku, aby bojler nerozdrapilo ak zlyhajú veškeré ochrany, poistky alebo na prívod za klapku nasadia prťavú expanzku s membránou, aby sa mal jedovitý, búrlivý tlak-pretlak (o ktorom objeme pri 150l nádrži píšeš) pri ohreve el. bojlera kde-to natlačiť a zase pri ochladení objemu vody v bojlere vrátiť nazad: http://www.koupelny-online.cz/expanzni-nadoby-pro-ohrivace-vody/cz/c-1002/