Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem km/h vs km/h GPS

Věříte rychlosti km/h GPS, nebo spíše km/h tachometru při jízdě ? Hlavně asi po dálnice. Kola mám originál podle velkého TP, takže tady odchylku neřeším. Tedy u mě :-) Rozdíl v km/h na pokutu a body s ní je na místě.

Hodnoty naměřené u mě :

130km/h GPS = 136km/h tachometr
100km/h GPS = 105km/h tachometr
80km/h GPS = 84km/h tachometr

GPS je presna ak si na rovine (ak sa nemeni nadmorska vyska). Ak sa nadmorska vyska meni, tak neviem neviem ze ci tie GPS veci beru do uvahy aj treti rozmer pri vypocte.

Tacho ma vzdy schvalnu odchylku do plusu, tych +5% by aj mohlo sediet ako schvalna odchylka.

Dole, hore kopcom, 3D vzdialenosti, si pobavil.

Ty si ako ten fyzik, ktorému fízli a fotodokumentácia dokázali, že prefičal svojim vozidlom na červenú. Ale obžalovaný fyzikár pokutu nezaplatil pričom až na súde dokázal vypatlanému sudcovskému magorovi, že existuje nejaký Dopplerov jav, pričom sa mu javilo z vozidla spektrum červeného svetla na semafore rýchlym približovaním sa, ako zelená farba.

Zmagorený sudca výpočtami "priam kvantovými, blízkami rýchlosti c", nakoniec prejazd na červenú neuznal, ale naparil obžalovanému páchateľovi pokutu za rýchlu jazdu.

Som to hodil do vzorca pre 10% kopec =cos(cotg(0.1)) a vysla mozna odchylka pod 1% lebo to je uhol len 5stupnov to je samozrejme nepodstatne, ale kto vie ci chalan nejazdi po nejakom 20stupnovom kopci, to uz by bola odchylka 6% :) (tajne predpokladam ze tie navigacie rataju len 2D lebo mapa aj suradnice su len 2D. GPS ako taky ale umoznuje aj 3D)

S přesností měření rychlosti GPS je to malinko složitější. Ano, GPS je v měření rychlostí přesný, ale jen za splnění dvou předpokladů. Protože běžné navigace počítají rychlost ze vzdálenosti dvou po sobě následujících pozic a protože je běžné, že polohu určují jedenkrát za vteřinu, počítají tedy rychlost ze vzdálenosti ujeté za tuto dobu. Z toho vyplývá první předpoklad a to rovnoměrný pohyb. Jakmile bude auto zrychlovat nebo zpomalovat GPS bude ukazovat nepřesný údaj. No a druhou podmínkou je dobrý signál a co je nejdůležitější signál nerušný odrazy. Právě odrazy signálu mají největší vliv na přesnost výpočtu polohy. No a pokud bude vypočtená poloha skákat v rozmezí desítek metrů, což není nic neobvyklého i v řípadě, že navigace indikuje přesnost měření v jednotkách metrů - to je dané způsobem výpočtu HDOP, bude samozřejmě skákat i přesnost výpočtu rychlosti třeba i v desítkách procent. Ovšem pro uváděný příklad (dálnice) se dá předpokládat, že při skutečně rovnoměrné rychlosti je přesnost GPS lepší než přesnost tachometru.