Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zarezlé šrouby

Ahoj potřeboval bych se poradit. Chystám se sundat výfukové svody jelikož je budu muset nechat zavařit, ovšem drží na šroubech, které jsou poměrně dost zarezlé a byl bych velice nerad, kdybych závity na těchto šroubech poškodil, protože jestli se nemýlím, tak jsou zalité v bloku motoru a bylo by dost nepříjemné kdyby tyto závity byly zničeny. Poradíte mi nějaký osvědčený přípravek? Nějaký olej, odrezovač nebo něco takového? Děkuji předem.

V podobném případě se mi povedlo docela dobře uvolnit zarezlé matky na šroubech nakapáním neředěné kyseliny solné do závitu. Pár kapek a počkat, pak kapku přidat a zase počkat.
Kyselina reaguje se rzí na tekutý chlorid železitý, tím se závit částečně uvolní.
Nějakou chvíli to ale trvá, než se kyselina do závitu vsákne. Nesmí to ale být mastné, třeba po pokusech s WDčkem. Pokud se již dá s matkou pohnout, je dobré s ní pohybovat kousek sem a tam a přidat kyselinu. pohybováním matkou se ještě více dostane kyselina do závitu a rozleptá rez, která je tvrdá a má snahu poškodit závit. Zbytky kyseliny pak opláchnout mýdlovou vodou. Pak šrouby potřít grafitovou vazelínou a použít nové matky.

Asi to tak může fungovat, ale v motorovém prostoru auta bych zřejmě kyselinu chlorovodíkovou neriskoval. Mám v živé paměti (i když to je spousta let) jak jsme coby vojáci základní služby při rajónech umyli WC kyselinou solnou a jak druhý den byly samopaly, které tenkrát ještě stávaly ve stojanech na chodbě u stolku dozorčího roty byly rezaté tak, že skrz hlavně nebylo vidět. :-D Prostě výpary kyseliny solné jsou opravdu hodně agresivní a uvolňují se v dost velkém množství. Dřív se pro uvolňování šroubů s úspěchem používala brzdová kapalina, ale ta stará, fialová - dnes už asi nebude k sehnání. Podobá se jí hydraulická kapalina do posilovače řízení, ale mám obavy, že podobnost je pouze v barvě.

Nepíšu ale o nějakém mytí štětcem. Mám na mysli malé kapky třeba kapátkem. Takové množství venku na vzduchu vůz opravdu nepoškodí. Navíc na rzi kyselina velmi rychle reaguje a sníží koncentraci, tím se přestane odpařovat. Když jsem to dělal, měl jsem čumák téměř u toho a kyselinu ani necítil. 8-)

Nahrej matky autogénénom do červena. Povolíš ich, ako víno.

Existuje na trhu sprej s obsahom molybdénu, ktorý je určený na silne zaoxidované závity, musíš ho aplikovať hadičkou viac krát po sebe, aby sa kapilárne vzlinul do poréznej korózie.

Tá kyselina je vhodný spôsob, hlavne rýchly. Nemaj obavy, namoč úzky maliarsky štetec a natri skrutky 35% kyselinou priamo z fľaše, len sa ti chlpy na štetci po chvíli kyselinou rozleptajú. Bacha na odev, budeš mať z nedeľnej košele a saka do kostola rešeto, ak sa zakvackáš.