Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Realizace přívodu vzduchu pro krb.

Zdravím, mám v plánu pod základovou deskou udělat přívod vzduchu pro krbovou vložku KG potrubím pruměr 100mm. Venku bude vyustěna těsně nad terén s mřížkou. Chci udělt na přívod klapku buď s elektronickou nebo manuální regulací. Kam se tato klapka osazuje? některé vložky ji mají integrovanou a pokud nemají tak se vkládá do prostoru obestavby vložky? Díky za rady popř. popis řešení jak to máte vy.

Co mi říkal kominík, žádnou klapku nedoporučuje.Prostě to je jednou daný externí přívod vzduchu a ten by se neměl uzavírat.Regulovat až maximálně klapkou v kouřovodu.

Pro

Cat

Hele, jen technický dotaz.A funguje to přisávání externího vzduchu?Jako že nasávám vzduch nahoře na půdě, ten stáhnu dolů do přízemí a pak ho pošlu ven komínem nahoru?

Podle mne je zbytečné.Jak často a jak dlouho budeš v krbu,aby se ti přívod z venčí vyplatil topit.
Z vlastní zkušenosti: Někdy v sedmdesátých letech jsem dělal v obýváku krb."Nastudoval" jsem spoustu věcí o krbech a protože se dělala i podlaha a dům má asi metrovou podezdívky z kamene,položil jsem do podlahy a skrze ty kameny novodurovou trubku,průměr 160 mm,vyvedenou pod krb,pro přisávání vzduchu zvenčí,abych ušetři teplý vzduch v pokoji.Regulace vzduch se dělá spodní klapkou pod krbem,s bočním ovládáním.Mohu tě ubezpečit,že za těch desítky let jsem jí použil jen jednou,kdysi v začátcích.Nenašel jsem pro ní žádné převratné opodstatnění.
Je to skutečně zbytečná investice a spoustu hodin práci na víc a nic.....:-/

No jo, ale dnes existují normy, že musíš mít externí přívod vzduchu pro krbová kamna a snad i vložky.Jde o to, že dnešní novostavby jsou tak utěsněné, že nemáš šanci do baráku čerstvý vzduch dostat (plastová okna, parotěsné folie, tepelné izolace).
Před čtyřiceti lety se neřešilo, kolik protopím.Dneska to je o něčem jiném.Každá netěsnost se řeší.

My vytápíme krbovkama celej dům a někudy se musí do baráku vzduch dostat.Máme novostavbu a podmínkou pro kolaudaci byla revize topeniště.A tam se vyžaduje externí přívod vzduchu mít.Jinak prostě kominík revizi nevydá.
Z vlastní zkušenosti, klapku ano, protože pokud se dotopí a komín má správný tah, dokáže to docela pěkně ochladit místnost.Kam si ji dám a jak ji budu ovládat, to už je věc každého soudruha.
Já již kašlu na vytápění krbem a jdu do klimatizace s tepelným čerpadlem.Krbovky si ponechám na tuhé mrazy společně s akumulační nádrží na teplou vodu.

Já budu mít taky ústřední topení přes kondenzační kotel a prisavani je přesně kvůli tomu že domy čím dál méně dýchají. Nemám pasivní dům stavím nízkoenergetický tak to není s utěsněním ještě tak hrozné ale i tak... S krbem nebudu topit denně jen příležitostně a bude bez teplovodní vložky.

Přisáváni z venku je velmi dobré řešení,proč jej brát z místnosti a okrádat se o kyslík, pro ty,co nevěří,tak se podívejte,odkud si bere vzduch motor .SPALOVACÍ MOTOR JE O SPALOVÁNÍ čím lepší spalování ,tím lépe .obsah vzduchu a kyslíku v něm....

Zajímavý názor . Určitě máte pravdu v tom , že čím více kyslíku tím lepší spalování . Jen si nejsem jistý jak zvýšíte podíl kyslíku ve vzduchu.
Když to vezmu jako laik , tak do kamen nebo krbu je díra a tou jde vzduch . Většina je v něm dusíku , pak cca 20% kyslíku a nějaký kysličník uhličitý . Díra si nevybírá jednotlivé plyny , ale nasává vše . Kyslík hoří , zbývající plyny se ohřejí a vyletí komínem.
Ale pokud máte tak těsný dum s novými okny a dáte to CPV , tak jaký bude vzduch vevnitř domu? No určitě horší než venku , protože nevětráte (dum je zatěsněný) a trávíte se tam nedostatkem kyslíku a vydýchaným kysličníkem. Pokud ale máte klapku s přívodem vzduchu dovnitř místnosti a kamna si berou vnitřní vzduch nebo mikroventilaci , tak dochází k výměně vzduchu za čistý venkovní(špatný vzduch nasají kamna). Toto samozřejmě nemusíte řešit pokud máte rekuperaci nebo netěsná stará okna.

Odpověď zní: studený vzduch má větší obsah kyslíku ,než horký .Když mám těsný dům,jak tedy dodáte spalování potřebné množství vzduchu ?Vznikne podlak ? Ne.v krbu nebude probíhat kvalitní spalování .V místnosti budete mít pocit -vydýchaný vzduch- Mimo jiné tato metoda -nasávání z venku-je dávno známa v severských zemích,kdy sauny vytápěny na dřevo jsou zásobovány vzduchem výhradně z venku !