Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem systém čerpání vody ze studny

Dobrý den,

zakoupil jsem nemovitost a po velmi krátké době přestala "fungovat studna". Celé to minulosti fungovalo, ale v průběhu to někdo zřejmě zprasil, soudě podle toho, že čerpadlo bylo zapojené natvrdo, kontrola hladiny byla přemostěná. Takže jsem zalíváním čerpadlo spálil...

nicméně, zakoupil jsem nové čerpadlo, kontrolu snímače hladiny a vše zapojil.

na studni nahoře je T s ventilem na 6barů, dál vede trubka do domu k expanzní nádrži s mechanickým spínačem tlaku (50l nádrž)

Problém: zapnu čerpadlo, tlak u expanzky roste, ta vypíná čerpadlo. tlak klesá a za cca 2 vteřiny opět zapíná čerpadlo... Při zapnutí čerpadla lehce "ustříkne" voda z ventilu nad studnou, pak trošku kape.

když odpojím expanzní nádrž a zapnu čerpadlo, tlak čerpadla způsobí neustálý proud ventilu, takže se čerpá voda nahoru a pak padá opět dolů, nicméně zbytek teče samozřejmě dolů.

když vypnu čerpadlo, tlak relativně rychle klesne až na nulu.

otázky:

U ventilu nad studnou není zpětná klapka - ta tam ale má být předpokládám (?) tím by se zamezilo tomu vypínání (?)

vyměnit ten ventil? je možné že pouští vodu při výrazně menším tlaku?

díky moc za rady jak to zprovoznit

Něco je špatně.
Jaký máte typ čerpadla?
Máš čerpadlo ve studni?

U čerpadla Sigma s tlakovou nádobou (odkaz) je zpětná klapka u manometru na čerpadle a druhá zpětná klapka je sací koš ve studni.

Takže pokud čerpadlo načerpá do tlakové nádoby tak nemůže utíkat voda zpět do studny.

Je otázka kde máš zpětnou klapku a jestli funguje.

Za čerpadlo ve studni namontujte zpětnou klapku (nejlepší je ta s pogumovanou kuličkou). Protože nevěřte těm vestavěným v čerpadle.Zpětná klapka někde nahoře nad studnou nedává smysl, sice udrží vodu nad studnou, ale čerpadlo musí znova nasávat a hrozí riziko přidření.
Expanzní nádobu natlakujte vzduchem o 0,2 baru méně, než je zapínací tlak spínače.