Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoky tlak v bojleru.

Zdravím.
Normálně mam tlak 4 bary.
Pokud teplou vodu neodebírám, při 60 stupních tam mam už 6,5 baru a pojistný ventil začíná chcat.
Mam 120 l bojler.
Až dožije, nahradí do 200 l.
Jak spočítat expanzní nádobu která by toto vyřešila?

Uzatvorená expanzka napojená na "odfuk" pretlakového ventilu v prípade ohrevu teplej úžitkovej vody je blbosť, ako teplá voda v studni. Dôvod: Vždy musí viesť voľne neuzavretou hadičkou smerom do kanalizácie.

Tento poistný ventil dodávaný spolu s bojlerom sa dá mierne utiahnuť, aby netiekol, zvýši sa dotiahnutím o niečo priepustný tlak.

Radšej si vybav prívod studenej vody do sústavy regulovateľným, elektromagnetickým ventilom nastaveným na max. 5bar ak si napojený na vodárne inžinierskych sietí. V tom prípade by sa ti nemal zvýšiť tlak v bojleri nad továrensky nastavený pretlakový ventil, tj. 6.5bar než začne prepúšťať.

Mechanické regulátory tlaku na 3/4" sú síce lacné

http://www.herz.cz/produkty/armatury-pro-pitnou-vo du/prislusenstvi/,
regulatory-tlaku-na-vodu ,

ale sem-tam po čase a oxidácii prípadne nečistoty prepúšťajú vyšší tlak do sústavy. Sú to vlastne pružinky a gumové tesnenie dotláčané závitom.

Jaký by mněl byt ve vodovodním řadu tlak?

Uzatvorená expanzka napojená na "odfuk" pretlakového ventilu v prípade ohrevu teplej úžitkovej vody je blbosť

Proč na odfuk?
Bych jí dal přímo do řadu teple vody, kde by vyrovnávala tlak.

Tak a tady je konec srandy.
Každá nádoba ve které se akumuluje teplo a má přímý zdroj výroby energie musí být vybavena funkčním bezpečnostním prvkem - pojistným ventilem.
U akumulačních nádob pro TUV je pojistný ventil nastaven obecně na 6,5 bar.
V bojleru se ohřívaná voda rozpíná, což má za následek zvyšování tlaku jelikož zpětné proudění do studené vody je zabráněno zpětnou klapkou (většinou je součástí pojist. ventilu). Zabraňuje se tím kontaminace studené pitné vody v rozvodech(ohřátá bujlerová voda se již nebere podle norem za pitnou - teplá užitková voda-TUV).
Funkce pojistného ventilu je zabránit narůstání tlaku při jakémkoli selhání vypnutí zdroje energie (termostat, jištění např. elektrického tělesa).
Věřte že i 200 l bojler bezfunkčního pojišťáku a poruše jištění zdroje energie dokáže odstřelit i půl baráku.

Vodárny mají v předpisu dodávat vodu do 6 bar. Tam kde tlak vody tuto hodnotu převyšuje se montují redukční ventily.

Vhodným dovybavením je montáž expanzní nádoby za pojistný ventil (který má zpětnou klapku a nepustí tedy vodu zpět do rozvodu studené pitné vody).
Jednak se tímto způsobem eliminují ztráty vody propouštěním pojist. ventilu při nahřívání bojleru a jednak se tlumí rázy při rychlém otevírání zejména pákových baterií, čímž tolik netrpí rozvody.

Expanzní nádobu je třeba použít takovou, která je určena pro teplou užitkovou vodu ne pro vytápění(obsahuje průtokové zařízení které zabezpečí průtok a následnou výměnu vody v prostoru expanzky kde se voda tímto způsobem nemůže kazit a podporovat růst bakterií zejména legionely. Klasické topenářské expanze tuto funkci nemají).

Pokud se bojler nahřívá na nízké teploty 40-50 je nutno provést jednou týdně termickou dezinfekci - ohřátí na min. 60 aby se zničili namnožené bakterie legionely.

Pripomina mi to jeden slavnej zapis pilota do zavadovky:

Zapsaný problém: Třecí zámky způsobují, že se škrtící páčka zastaví.
Mechanik dopsal: proto tam také jsou

IMHO nikde zadnej problem neni, vsechno funguje presne jak ma a jak to bylo navrzeny a neni zadnej duvod do toho jakkoliv stourat.

Mám přízemní rozvod, takže sprchování cajk, kýbl napouštím lepší baterií ještě z Myjavy a bojler za 3 tis. Ariston bude mít 10 let.
Právě předchozí malý bojler u dřezu a pak větší v koupelně prorezly - rázy poruší smalt u svaru. Plus mizerné italské pojišťováky, to přiznávám.