Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak poskládat kouřovod

Dobrý den,
mám v domácí dílně kamna a potřebuji komín, respektive odkouření. Nechci na dílnu dát nerez komín za 20 tisíc. Zároveň chci ovšem dodržet nějaká základní pravidla. Popíšu Vám situaci.
U vnitř jsou kamna Thorma FILEX s 120mm kouřovodem. Stojí cca 25 cm od ytongové zdi, která má 20 cm.
Plánuju připojení takto:

Hned z kamen by šla roura z klapkou.
Dále zkrze zeď roura 120mm a venku rozšíření na 150mm. (je to dobrý nápad nebo to celé nechat 120mm?)
Tam koleno 90 C nebo T kus a 3 roury 1000mm nahoru nad střechu.
Nahoře stříška.
Chci dodržet odstup od zdi, tak že koupím držáky bertrams.
Všechny roury budou buď 1,5mm nebo 2mm bertrams.

1. Poradíte mi, jaký materiál na projití zkrz zeď? Nějaká izolace atd...
2. Bude lepší koleno 90 nebo T kus se spodní záslepkou?

Díky za každou radu

Dobrý den

"Oficiálně" by měl být "komín", nemusí být nerez, pro tyto účely by šel k vnější stěně přistavit buďto klas. cihlový (musí mít základ)bez vložky (červené pálené plné cihly) anebo si koupit "stavebnici" (např. beton prefabrikáty vata apod.)jež při vaší výšce taktéž nebude drahý (cca 5 tis.? +,- jak který, taktéž udělat základ)Další možností je kouřovod ve funkci komína neboli "americký komín" kdy se přímo z kamen vede izolovaný kouřovod svisle až nad střechu, zde je třeba ale splnit jisté podmínky jako např. vývod (odtah hrdlo) z kamen má být horní, odklon kouřovodu od svislé osy má být cc "X"stupňů (30 ? ) atd.

Nicméně "neoficiálně" anebo např. v "maringotkách" a dříve žel. vagonech vytáp. kamny se užívalo i Vaše řešení. Průměr kouřovodu po celé délce postačí 120 mm tedy stejný jako je vývod od kamen, dáte-li ale pak silnější trouby jako 140 nebo 150 mm nic tím nezkazíte. Napojení kamen by bylo lepší přez T- kus, aby mohl být takovýto "komínek" odkouření, vymetán čištěn, v tom případě pak ještě pod T kus dejte cca 0,5 m trubky dolů ( prostor na saze). Problém mohou dělat dvě věci. A to "koroze" (pokud roury nejsou nerez zejména venku, doma to nevadí, pak je otázka zda-li by nebylo možné vést svislý kouřovod od kamen "uvnitř" nahoru a až pak přez zeď a teprve ven. Další věcí je tep. izolace části která bude vystavena volnému povětří tzn. může docházet k prudkému ochlazování spalin a tím jejich kondenzaci na stěnách komínku roury, mohlo by docházet k častějšímu zanášení a tudíž čištění. Pro příležitostné topení a jsou-li kamna méně účinná či provozovaná s větší komínovou ztrátou (hodně tepla vyletí komínem)je ale možné že k problémům nedojde jak uvádíte. (viz.p. Dibes)
Venkovní část kouřovodu by bylo vhodné obalit nehoř. izolací (vatou)+ přetáhnout přez to ještě druhou rouru většího průměru a shora zamezit zatékání vody do izolace.
Co se týká průchodu zdí, přez itong (aby nebyl zbyt. namáhán) můžete udělat větší díru do níž dáte šamot rouru o něco větší než je ní tažený kouřovod např. 150, 160 aby mezi plech rourou a šamotkou byla nějaká vzduch. mezírka. Tím se i prodlouží životnost plech roury. (pokud je zazděna "na tvrdo" pak se v místě průchodu více zahřívá a v případě tenkostěnné roury by mohlo dojít k rychlému propálení, v opač. případě poslouží řadu řadu let)
Pak je důležité dbát požární bezpečnosti tzn. kdekoliv kde roura komínek půjde kolem hořlavých materiálů dodržovat patřičné odstup. vzdálenosti příp. zákryty proti přehřátí, dbát na to aby v místě vyústění komínku nebyl v dostatečné vzdálenosti žádný hořlavý předmět, tzn. vyústění nesmí být např. pod krovem apod., což vám ale dá i rozum.

Když to shrnu, tak bych to viděl např. takto,kamna za ně na odt. hrdlo T kus pod T kusem svislá cca 0,5 m roura (na saze)z "T" přímo nahoru (stále uvnitř dílny) svislý kouřovod, v dostatečné vzdálenosti od stropu (zejm. je-li hořlavý)nahoře koleno 45 st. z něj šikmo rouru přez šamot průchodku v itongu (mezírku mezi šamotkou a kouřovodem zvenku ucpat nehoř. šňůrou venku za zdí druhé koleno 45 st. svislá roura nad střechu. Části co jsou venku tepelně nehořlavě zaizolovat. Pokud nedáte nerez roury řešením jež by prodloužilo životnost je použít i alespoň zvenku smaltované kouřovody či celosmalt.Anebo zakoupíte z nerezu přímo jen izolovanou část komína která bude venku, a tedy která nebude dlouhá (jelikož svislý kouř. od kamen povede zevnitř)tj.izolovaná svislá nerez roura dle potřeby 1-2 m nad střechu, koleno 45 st.a cca 0,5 m (nebo 0.3m dle síly zdi)nerez roury (povede zdí může být bez izolace)zevnitř pak redukce ze 140 mm (min. vnitř. průměr nerez dílu)/na 120 a zevnitř už klasicky obyč roury. Lze to ale provést i jinak, např. vést z kamen rovně přez zeď a svisle to táhnout nahoru venku což by bylo pak už víc jako komín ale pak bude izolovaná a nerez část dražší (v případě nerezu)

Vedení kouřovodu vnitřkem ke stropu má výhodu- nemusí jít o korozivzdorný materiál,nemusí být tepel. izolován, předá ještě zbytkové teplo do dílny, ušetří délku "drahých" nerez izolovaných dílů. Nevýhoda je pak vybírání sazí zevnitř (1x za rok se to dá dobře zvládnout)