Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak spínat reflektory triakama?

Poradil by mi prosím nějaký hodný člověk, jak bych mohl spínat Led reflektory (220/50W), které mají v sobě měnič na cca 30V pro ledky pomocí tyristorů nebo triaků?? Relátka mi zůstávají lepit a reflektory pak stále svítí. Ovládací napětí mám 5V. Moc předem děkuji všem za jakou koli radu, s triakama jsem nikdy nepracoval. Michal.

Existují tzv. "optotriaky" - to jest součástka, která v sobě ukrývá vysílací diodu (LED nebo IR) a nízkovýkonový triak. Pokud tou diodou poteče jmenovitý proud, sepne ti i ten triak, který následně může spínat zátěž.
Existují dva typy těchto optotriaků - optotriak se spínáním v nule a pak optotriak, který v nule nespíná. Ty použiješ ten první typ tj. optotriak se spínáním v nule. Vstup optotriaku se chová stejně jako LED dioda, takže na ni připojíš rezistor, který vypočítáš podle Ohmova zákona.

Tady je jeden z mnoha obvodů, jehož funkci tady popisuji : http://www.tme.eu/cz/Document/1d72b96db3b5f1781995 64662ded0309/IL4118.pdf Na stránce č. 6 máš i schéma, jak to celé zapojit pomocí dalšího externího triaku pro dosažení vyššího výkonu.

Já moc a moc děkuji, za informace, které jsem nevěděl. Jestli to správně chápu, tak je to jen triakový optočlen (optocopler), ale stejně výkonový triak (alespoň na 100W) tam musím přidat. Je to cesta, kterou se chci vydat, ale nechápu, proč bych to měl tímto jednoduchým triakovým optočlenem oddělovat. Taky jsem nepochopil, jak spočítat kondenzátor a odpory. Vstupní strana je mi jasná, ale z té výstupní jsem Maruška. Důležité je, že to umí spínat fázi a nikoli nulák - to by bylo komplet celou instalaci předělat. Mám tu spousty nových triaků a dokonce i celé moduly - přímo k Arduinu. Jdu se kouknout, co to je zač. Fakt jsem naprostý laik s prácí s triaky. S tyristory jsem stavěl kdysi světelné hudby, ale to žere jednu půlvlnu a mám tak poloviční napětí, tak tudy cesta nevede. Moc děkuji za jakou, koli radu. Michal

Jestliže kontakty relé jiskří při proudu menším než 300mA a napětí 230V tak, až se přilepí znamená to, že je buď použito nevhodné relé - tedy relé pro příliš malé proudy, napětí nebo relé konstruované pro spínání stejnosměrného proudu - nebo zátěž není charakteru činného odporu nebo kombinace obojího. Počítej s tím, že pokud relé nahradíš triakem může zátěž, která způsobuje fázový posun zabránit rozepnutí triaku a budeš tam, kde jsi nyní. Jelikož nemáš tušení jak je onen měnič konstruován budeš možná muset experimentovat, začal bych hledáním vhodnějšího relé.

Moc děkuji. Nevím jaký je zátěžový proud při 230V a 50W a nevím, jestli to jde změřit. Relátka jsou sice pro tento proud a napětí bohatě poddimenzována, ale kdo ví. Já se to chystám později ovládat Arduinem (až se to naučím) a tak používám moduly k tomu určené. Ale když to sepnu ručně (drát přidržím rovnou na fázi), tak to jiskří jako prase. Nedivím se že se při tomhle jiskření kontakty lepí. Zkusím ještě kondenzátor. Sice nevím jak, ale budu zkoušet napřed na stole. Děkuji. Michal

Jaky kondenzator??? Neviem jak by ti mal pomoct nejaky kondenzator.

Normalne ten zdroj zere pravdpodobne zhruba 220mA (ked to je 50W z 230V), ale ak to moc posuva fazu tak tam moze byt prud o nieco vyssi (povedzme do 500mA).
Narazovy prud pri zapinani moze byt velmi vysoky a zavisi len od toho ci tam nieco obmedzuje prud, inac by mohol byt ten prud aj nekonecny (v idealnom fyzikalnom pripade ktory neexistuje, prud obmedzuje impedancia dratov atd). Normalne sa dava na vstup menicov do serie NTC rezistor, na obmedzenie narazoveho prudu pri zapinani. To si mozes tam dat do serie, ak najdes vhodnu hodnotu pre tie prudy. P.S. ale u NTC pozor na teplotu, ntc hreje, pri pouziti ako obmedzovac prudu.

"... nebo relé konstruované pro spínání stejnosměrného proudu..." - zkusil jste přerušit větší ss. proud? Pročpak se u mechanických kontaktů uvádí střídavé provozní napětí při stejném přerušovaném proudu vyšší než stejnosměrné?

Problém je, že zátěž má nejspíše na výstupu usměrňovače filtr začínající kondenzátorem a bez patřičného opatření, proto nárazový proud při zapnutí je MNOHEM větší než je provozní. Takže buď použít vhodně dimenzovaný elektromechanický spínací prvek, nebo triak spínaný v nule moc3041-GES05100322.html + triak, https://www.ges.cz/cz/polovodicove-rele-sharp-s202 s02-GES05700124.html.