Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hlídač podpětí baterie

Dobrý den.
Chtěl bych postavit hlídač podpětí viz.odkaz a potřebuju poradit, jak je tam bzučák, tak jestli je to bzučák s vnitřním generátorem na stejnosměrné napětí nebo je to jen pasivní bzučák? Děkuji moc za reakce, zdraví Petr

pandatron.cz

Musíš použít samokmitající bručák (ten co má uvnitř generátor). Ten operák je zapojený pouze jako komparátor a porovnává napětí na svých vstupech a podle toho nastavuje výstup. Jen pozor, aby ten operák měl dostatečný výstupní proud, ten bzučák "uživit".

Osobně bych to dělal raději trochu lépe - použil bych komparátor s hysterézií a výstup operáku bych posílil nějakým tranzistorem.

Použij piezobzučák, něco takového.
Nebo, trochu inspirován antibaldou, bych vzal LM393. Ve stejném pouzdře jako TL081 jsou dva komparátory. V aplikacích je jak komparátor s hysterezí, tak obdélníkový generátor. Generátor by mohl kmitat buď na několika kilohertzech a rovnou budit pasivní piezoměnič. Nebo s půlhertzem spínat výše zmíněný bzučák.
Záleží jen na jakou složitost se cítíš.