Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozběhový odpor v ručním nářadí

Ví někdo jak funguje a jak se zapojuje rozběhový odpor v elektrickém ručním nářadí větších výkonů? Koukám na odpor do brusky Bosch GWS 23-230 a má jen 2 vodiče. Tak by mě zajímalo, jak je zařízené aby se po rozběhu vyřadil. Chtěl bych ho použít do jiného nářadí.

Neexistuje "rozbehovy odpor", alebo nechapem co tym myslis.
Ak tam je v serii odpor, tak sa po nejakom casovom useku (alebo nejakym mechnickym niecim ktore poriadne dotlacis) ten odpor skratuje (bud elektronicky nejakym triakom alebo mechanicky spinacom/rele)

P.S. ale trebars to vobec neni odpor.

Tady to prodávají pod názvem "omezovač startovacího proudu", jinde to nazývají prostě "drátěný odpor". Podobně to je i u jiných výrobců. Termistor to určitě není, protože softstart funguje neustále, třeba v rozmezí 5 sekund, kdežto u termistoru by se muselo vždy počkat nejméně minutu než vychladne, jinak by šel téměř plný proud.
Potřeboval bych spíše radu od někoho kdo ví o čem je řeč.

My prave vime o cem je rec a preto vime ze existuje minimalne 10roznych sposobov ako toho dosiahnut. Nejaky tajomny valcek v umelej hmote bez oznacenia je jeden z nich, a teraz ze kto uhadne ze ktory.
Odpor samotny bez nejakej dalsej veci nefunguje. (ak to je odpor) To som uz pisal v 1.odpovedi.

Jediný parametr, který je důležitý, je proudové zatížení softstartu. Takže pokud ho chceš dát na jiné zařízení, zjisti si a spočítej, na kolik A potřebuješ dimenzovat. A hlavně si tam nech rezervu, protože při rozběhu může být proudový odběr o dost vyšší. Jinak jak to funguje si najdi na vyhledavači - softstart.

Ano kompletny sofstart sa da pouzit aj inde, ale co je v tom bosch za valcek to tusi asi len ujo bosch. Aspon keby bola schema tej veci, alebo keby dal dole tu umelu hmotu nejak a sfotil to. Ale podla mna to neni kompletny sofstart ale len nejaka jedna jeho cast, ktora este ale k fungovaniu potrebuje dalsie veci.