Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dodavatel elektriny

Zdar,
chci se zeptat, jsem v Praze a potrebuju zmenit dodavatele elektriny.

Jak to je? Meni se ke konci roku nebo se da kdykoliv?

A jakyho dodavatele energie byste doporucili?

---

Ono abych to upresnil, jsem u Europe Easy Energy a byla o tom debata na ekonomicky a ta firma byla koupena firmou Bohemia Energy. Tak jsem se na to ptal segry a ty se to nelibi, rikala, ze bych mel jit jinam, ze to je problem. Ona temhle vecem rozumi, takze na ni dam, ale otazka je ke komu jit. (Sama je u CEZu, jenze s tema neni rec, oni chteji nejaky inkaso z uctu a to nechci ja, ja chci platit klasicky prevodem z uctu.)

Mrkni se do smlouvy, předpokládám že to bude klasika s 3měsíční výpovědní lhůtou.
Těžko říci který dodavatel je nejlepší, já jsem u PRE a spokojenost, ale ani ta Bohemia Energy prý není špatná.
Každopádně inkaso z účtu je docela běžná věc, nastavíš si tam nějaký limit a máš to bez starostí.

kalkulator.tzb-info.cz

U elektřiny nemá cenu moc špekulovat. Ceny jsou hodně vyrovnané, je ale potřeba si dat pozor na různé další podmínky a sankce a hlavně nebrat žádné výhodné žárovky apod.
U plynu se naopak da ušetřit docela hodně.

Každopádně jen a pouze brát na dobu neurčitou !

Ja jsem cca rok u elektřiny u Blesk Energie Individual (EPH) a u plynu u Českého tepla Modom2016. S oběma byly administrativní nepodstatné problémy při sjednávání a nastavování záloh. Ale smlouvy na dobu neurčitou, bez sankcí a s ferovou vyváženou jasnou smlouvou bez klicek (žádné "bývalé" RWE, apod kde ta jejich smlouva byla "moooc fajn" ...). Platba trvalým příkazem neni problem a zatim vse funguje, jak ma ...

Změnit se da kdykoliv (s příslušnou minimálně 3 měsíční výpovědní lhůtou při době neurčité) , ale ne vždy bez citelné sankce. Je potřeba prostudovat aktuální smlouvu - pokud je na dobu určitou, vyčkat spíše na její konec a dva mesice pred tím koncem začít vyjednávat o převodu.

Obvykle vypovědět stávající smlouvu na dobu určitou ke dni konce "fixace" a zároveň se dohodnout s novým dodavatelem od následujícího dne. Původnímu dodavateli oznámit, ze přecházíte k jinému, jinak musí příslušné distribuční společnosti dat pokyn k odmontovani elektromeru.

Pokud je stávající smlouva na dobu neurčitou, neni třeba se starým dodavatelem cokoliv projednávat, vse vyřídí dodavatel nový.

Zeptam se teda do fora, jestli i nekdo dalsi ma zkusenost s Blesk Energie?

Koukal jsem, ze vlastnik je Energetický a průmyslový holding, ktery dodava pod znackou Blesku (neco jako v telekomunikacich BleskMobil). Ten EPH je podle vseho docela velka firma, koukal jsem, ze majitelem je ten Kretinsky, ktery ale mi moc duveryhodny neprijde, vim, ze to je medialne propirana osoba, nejakej sef ve fotbale nebo tak neco.

Jinak soucasnou smlouvu akualne nevim, musim se doma podivat, ale pokud neco nezmenili a nevsiml jsem si, tak s Easy Europe Energy jsem uzaviral na dobu neurcitou. Takze to bych si proste dal zadost k tomu novemu a oni vse vyridi, jestli to chapu.

Ano, nový vyřídí vse. Jeste doporucuju poslat starému i novému fotku se stavem elektromeru k poslednímu dni vecer pred přechodem na nového dodavatele. Mne se pokusilo R.E nauctovat slušnou pecku navíc. Ale díky tomu, ze byla fotka, fa opravili. Ale proběhlo to pak korektně.

Jediny dovod na zmenu je cena, "elektrika" co ti ide do zastrcky je furt stejna. T.j. ked ti nejaka ina spolocnost neda napr. nizsiu cenu alebo ine vyhody, tak nema ziaden zmysel nic menit. Segra nech ti vysvetli ze preco by to mal byt problem, ptz tam ziaden problem byt nemoze.

Riziko vseobecne je len v tom ze firma moze skrachovat a clovek ked si predplatil napr rok tak to prepadne, alebo ze firma zmeni ceny a ze mas nejaku zmluvnu dobu na X rokov apod a nemozes prec, zavisi od zmluvy. Ale ked uz tam si, tak je to irelevantne, zmluvu uz mas a ked mozes prec tak s nou neni ziaden problem.

Problémy souvisí i s tím, do jak obludných výší mohou narůst nepatrné "delikty". Organizace Člověk v tísni uvádí na svých stránkách příklady. Pohledávka u BOHEMIA ENERGY entity s.r.o. ve výši 277 Kč byla uhrazena o dva dny později, vznikl úrok z prodlení ve výši 0,93 Kč, který byl následně vymáhán. Cena činí téměř 22 tisíc korun. Prodlení v ceně koruny se znásobilo dvacet dva tisíckrát.

aktualne.cz

Proste muze se stat, ze clovek udela chybu a normalni firma se ji nesnazi zneuzit, prave na tohle me segra upozornovala, ze s Bohemia Energy jsou trvale problemy v tomto smeru. Tudiz jdu pryc.

Keby to bolo tak jak tam pisu tak by im mohol aj poslat 278 Kc, a hned aj sucasne posielat na nich exekutora ze mu dlzia korunu a ze exekutor ma zlaty naramok a preto jeho cas stoji 100Kcs/sekundu. Take jednoduche to zas neni, to by som hned menil job na exekutora hihihi. Ale ako pisem nepoznam CR zakony.