Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak odstranit jiskření kontaktů u termostatu při rozpínání obvodu?

Osadil jsem příložný termostat na zpátečku do kotle.Hlídá mi teplotu cca 60-65°C spolu s magnetický ventilem při ohřevu vody v bazénu přes výměník.Při poklesu nastavené teploty vratné vody z výměníku dochází k drnčení mag.ventilu, než dojde k jeho zavření, poněvadž termostat mžikově nerozepne a na kontaktech dochází k jiskření. Dá se to nějakým působem eliminovat?

IMHO u termostatu co má na výstupu kontakt by měl být použitý mikrosvišť co spíná a rozepíná mžikově. Není problém v tom?
Pokud kontakt spíná střídavý proud tak odrušovací kondenzátor může vést takový proud co stačí k přidržení sepnutého relé (vlastní zkušenost).

Chyby vidím DMSN dvě:

1) Vyfocený termostat je určen do "normálního" prostředí a Vy jej provozujete v prachu - tím trpí kontakty, které se nadměrně opalují - jiskří i mechanismy, které původně spínaly i rozpínaly mžikově - nyní se pohybují pomalu a tím více opalují kontakty.
2) Pakliže termostat ztratil schopnost mžikově spínat a vypínat, je opotřebovaný a je třeba jej vyměnit. Doporučuji použít přístroj určený do takového prostředí, kde jej používáte - tedy v provedení do prostředí s nebezpečím hořlavých a elektricky vodivých prachů (uhlí, uhlík). Pak bude mít násobně větší životnost i bezpečnost.

P.S.: DMSN - dle mého skromného názoru

Nesouhlasím s Vaší názorem viz:
Popis
Slouží pro spínání čerpadla v kotlovém nebo topném okruhu. Dodáváme TG (zelenošedý)
Technické informace
- teplotní rozsah: 20 - 90 °C
- teplotní diference: 8 ± 3K
- stupeň krytí: IP 20
- třída izolace: I
- rychlost teplotní změny: <1 K/min
- max. horní teplota: 85 °C
- skladovací teplota: 15 - 60 °C
- teplota okolí: 5 - 40 °C
- výstup: vypnutí nebo přepnutí kontaktů
- zatížení kontaktů: 1 - 2 = 16 ( 2,5 ) A/250 V
1 - 3 = 2,5 A/250 V
- instalační umístění: běžné prostředí
- vývodní trubka: M20 x 1,5
- montáž: na trubku
- skladovací teplota: 15 - 60 °C
- teplota okolí: 5 - 40 °C
- výstup: vypnutí nebo přepnutí kontaktů
- zatížení kontaktů: 1 - 2 = 16 ( 2,5 ) A/250 V
1 - 3 = 2,5 A/250 V
- instalační umístění: běžné prostředí
- vývodní trubka: M20 x 1,5
- montáž: na trubku