Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem po zapnutí klúčika ručička tachometru skočí na 60 km rychlosť

Ford Focus rv 2000 benzín, 1,6 16V.
Po zapnutí klúčika ručička tachometru skočí na 60 km rychlosť.
Cez zimné obdobie sa tam drží stále.(myslím po zapnutí klúčika)
Teraz v teplejšom období ,keď je horúca kapota motoru je to v poriadku, tachometer po zapnutí ostane na nule a ukazuje správne.
Neviem ,myslím že to nieje mechanická záležitosť ale elektronická.
Pripadá mi to ako keby niečo v elektronike v poistkovej skrinke(je pod kapotou) zvlhlo a následným ohriatím vzduchu pod kapotou sa to vysušilo a začalo správne pracovať.
Ak by ste mali niekto podobnú skúsenosť rád by som si nechal poradiť.

Vadný snímač otáček, tam bych začal hledat. Doporučuji se zeptat na nějakém Ford fóru, jistě se s tím již někdo setkal. Nevím ani jestli je snímač na klice či na rozvodech.... Kdyby jsi ale hledal na Lancii Lybru tak je na klice a na vačkové hřídeli.

Jakože Focus měří otáčky klikového nebo vačkového hřídele a z nich počítá rychlost jízdy?
Senzor rychlosti je na převodovce, ale při jeho závadě by nejspíš už svítila kontrolka MIL, signál tohoto čidla nevyužívá jen tachometr... Takže nejlépe diagnostika OBD2 a případná oprava sdruženého palubního přístroje.

S tím bych si dovolil nesouhlasit. Výstupem čidla není napěťový rozsah, ale sled impulzů jejichž časové rozpětí řídicí jednotka měří. Nevidím možnost takové poruchy jež by způsobila pravidelné spínání. Dokázal bych snadno akceptovat poruchu čidla pokud by tachometr ukazoval nesmyslné hodnoty či by kolísala indikovaná rychlost (čidlo je magneticky závislý spínač), ale že by čidlo samo od sebe vysílalo sled impulzů v podstatě konstantním intervalu si neumím představit. Navíc výstup čidla je využíván nejen pro tachometr, ale také pro nastavení volnoběhu (resp. při brždění motorem) a další a taková porucha by se jistě projevila. Navíc porucha senzoru rychlosti je jedním z důvodů rozsvícení kontrolky MIL.