Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektricka LIDL pajkovacka

Nejak prestala pajkovat . . . nehreje. Triakovy regulator teploty. Topne teleso vyzera ok, ma nejakych 800ohm, este som sa dostal k triaku, BT136, ked ho "odmeriam" tak mam zvod medzi T1 a G (tusim asi 400 ohm) ostatne kombinacie nekonecny odpor. este tam je potenciometer, vyzera ok, nejake male odpory, kondiky. Len by som sa chcel spytat, ci je ten triak ok, neviem ako by mali byt hodnoty. Pod prudom sa s tym nechcem zatial moc babrat. Pri tej cene sa mozno ani moc neoplati s tym bbrat, le keby to bola len nejak prkotina . . . teraz myslim ten triak.

Medzi T1 a G samozrejme namerias diodu (PN prechod) v oboch smeroch, ale to este neznamena ze je dobry (nevies ci neni odpaleny prechod T1-T2), to sa da overit len tak ze triak otvoris, v nejakom pomoconom obvode (male napatie s odporom apod) a kukas ci otvoril.

Kup nový triak a zkus ho vyměnit - to je snad jediná součástka, která může odejít. Opravdu je lepší koupit nový triak a bez dalšího měření ho vyměnit, než vymýšlet nějaký "pomocný obvod", na kterém budeš stávající triak zkoušet, jestli otevírá ( MM - zbytečná práce navíc )