Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 27led diod jaký odpor a jaký zdroj

ahoj chci se zeptat kamoš ze zahraničí mě poprosil o pomoc staví si model letadla který má svítit..chce použít 27led diod velké 3mm (hodnoty diod nezná) a chce je zapojit na 9V baterii myslím si že na takovej počet ledek je to málo..tak proto se chci zeptat jaký zdroj má použít a jaké odpory hodnoty a kolik?vím ohmuv zákon ale nejsem tak zběhlí v tom a rači se zeptám..prosím o radu..děkuji

Jde o to, jaké budou ty LEDky, různé barvy a různé typy se liší jednak jaké mají prahové napětí, jednak jaký proud je potřeba aby se rozsvítily.
Na 27 LEDek je 9V určitě málo, ale lze použít sérioparalelní zapojení.
[led_svetlo1.jpg]
Případně něco takového, jak fungují třeba maticové displeje, že nesvítí všechny LEDky najednou, ale přepínají se postupně a svítí vždy jen jedna skupina.
Tak napiš kámošovi, ať ti prozradí (nebo aspoň naznačí) jaký typ LEDek chce použít. A od toho se pak bude odvíjet další diskuse.

EDIT:
Něco takového jsem řešil tady
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&f ile=viewtopic&t=74288&start=0&postdays=0&postorder =asc&highlight=
http://kutilska.poradna.net/q/view/120349-jaky-pro ud-se-da-tahat-z-ploche-baterie
vydrželo to svítit hodinu, dál jsem to nepotřeboval zkoušet.
Akorát, že to nelítalo a baterka taky nebyla z nejlehčích.

Za prvé, jak moc ty ledky mají svítit? Jenom jako nenápadné světýlka, nebo jako příruční svítilna? Za druhé, jak dlouho mají svítit? Za třetí jaké má schopnosti jako bastliř?
Nejjednodušší řešení - sehnat nízkopříkonové ledky (které dostatečně svítí už při 1mA) ale s obyčejnýma 20mA LEDkama to taky půjde...
Dále pořídit malou powerbanku (ta se určitě do modelu vejde), která zajistí konstantní napětí 5V. Podle napětí LEDek (bílé mají cca 2V, červené 1,5V) zvolit, kolik se jich dá zapojit do série (v případě bílých jen dvě, v případě červených 3) a nejlépe změřit vhodný předřadný rezistor pro nastavení požadované svítivosti. Pak ty LED zapojit každou větev s vlastním předřadným rezistorem.
Powerbanka ohlídá vypnutí při vybití, snadno se bude nabíjet dobíječkou k mobilu, vydrží svítit mnohonásobně déle než 9V baterka, kterou by musel furt kupovat nebo pořídit taky dobíjecí...
Takže asi tak...
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4513-pwbled- gif]

Ona ta 9V neni zas az tak makka, ak je nabita. Da sa to ale nie je to vhodne, to by bol schopny urobit len cinan na niecom co sa po 3pouzitiach vyhodi s este nabitou baterkou na 90% ;) Ked to ma byt nieco ludske tak nech to robi radsej normalne s menicom resp. prudovym zdrojom step-up alebo step-down.

S baterkou je to dost problem, pretoze sa jej pri vybijani meni napatie v dost velkych medziach 1,6V -> 1,2V apod. na clanok, t.j. 9,6V -> 7V a tym padom budu tie led svietit uz po malom vybiti slabo alebo vobec.
U bateriek sa vzdy pouziva bud DC menic, alebo riadeny prudovy zdroj, t.j. elektronika, a ne 1odpor.

P.S: na ebay sa urcite da kupit za par supov DC menic so vstupom 5V az XY V a vystupom 12V, a potom si tam mozes dat aj ten odpor, resp. bezne LED pasiky na 12V maju uz odpory v sebe (je tam vzdy po 3LED 1 odpor)

.. napr. nieco take http://www.ebay.de/itm/DC-DC-Step-up-Boost-Convert er-3-3V-5V-9V-12V-2A-Adjustable-Power-Supply-Modul e-/322449827696
Potrebujes "step-up" ptz chces z 9V na 12V. tento je univerzalny, musis si ho nastavit na 12V s pomocou voltmetra apod, ale daju sa najst asi aj pevne, skus hladat 9V 12V step up converter.

P.S. inac ked tam das 27 beznych LED (20mA) a na beznom LED pasiku su po 3 v serii, tak to bvude mat odber 9*20mA = 180mA, a teda alkalicka 9V baterka (ca 500mAh) to zvladne napajat ca 3h.

P.S.2. uplne vybita baterka sa povazuje ca 0.8V na clanok t.j. 4,8V pre 9V baterky, takze preto je menic velmi vhodny.

Alebo rovno pouzit zdroj konstatneho prudu, v tom pripade asi step-down (a vsetky LED dat paralelne potom !)
http://www.ebay.de/itm/Super-Mini-Size-Stepdown-Co nstant-Current-LED-Driver-80-800mA-3W-battery-Li-i on-/291575782311
apod. Ale treba vediet co robis, ak tie LED nechces odpalit.
Su rozne zdroje prudu daj si do ebay hladat slova battery constant current led.
P.S. sorry ten link je pre vstup maximalne 6V, asi by som potom pouzil nieco ine napr.
http://www.ebay.de/itm/XL6003-3-7V-Li-ion-18650-Ba ttery-Stepup-Constant-Current-LED-Driver-Boost-Boa rb-/282183278723
ale ten si musis prerobit aby bol vystupny prud nizsi, ptz je step up, a potom dat do serie trebars 9LED apod, lebo je to step-up do 50V max. output, a 3 take vetvy paralelne je 27. Prud je nutne zmenit potom na 60mA, t.j. nutne studovat datasheet a pajkovat tam iny odpor k tomu IC.