Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr multimetru

Přeji pěkné odpoledne, chtěl bych se zeptat zdejších kutilů či elektrikářů, jestli by mi nedoporučili nějaký multimetr v cenové relaci tak do 2000Kč. Určitě by měl obsahovat měření kapacity, test diod/kontinuity.. Tedy na občasné testování tranzistorů a kondenzátorů, případně dalších součástek. Popřípadě můžete s cenou ještě o něco výš. Díky za jakékoliv rady.

Na testování součástek si snad raději kup tohle:
http://aukro.cz/tester-na-mereni-a-testovani-souca stek-a-esr-i6789045863.html

K tomu nějaký multimetr podle toho, k čemu to má sloužit a zda potřebuješ třeba True RMS, měření frekvence, teploty atd. Na změření ss napětí a malých proudů stačí skoro cokoli, třeba něco od UNI-T, automatické přepínání rozsahů je výhoda.

http://kutilska.poradna.net/q/view/134073-multimet r

Jak jsem psal v odkazu, který poslal Karel, osobně bych si určitě na domácí bastlení (teda když nepotřebuji velkou přesnost a mobilitu tj. multimetr mám spíše na okrasu - občas něco změřím) nekoupil Fluka - přijde mi to něco jako Apple - platí se především za značku, alespoň to je můj názor.

Dále dle mého názoru, pokud to s elektronikou myslíš vážně, měl by jsi být schopen změřit všechny elektrické i neelektrické veličiny - napětí, proud, odpor (kontinuita), teplota, kapacita, indukčnost (cívky), frekvenci atd. a vše v nějakých rozumných rozsazích (aby jsi třeba s proudem nekončil u 10A, pak je blbé, když potřebuješ změřit 172A :-) ) Tím chci říct, že bych pořídil více multimetrů - jeden na měření mV, uA, prostě nízkých hodnot a další na měření naopak velmi vysokých hodnot. Takže koupit nějaký klešťový a nějaký přesný multimetr do nízkého napětí/proudu s více funkcemi.

Problém u těchto čínských multimetrů je, že nemají skoro žádné vstupní ochrany, takže to s první napěťovou/proudovou špičkou zničíš. Už jsem jich viděl nespočet, takto poslaných do nebíčka. Ono se neříká nadarmo : "Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci."
Navíc tyto levné multimetry mají celkem nízký vstupní odpor, většinou 1MR a s tím se velice blbě měří nízké napětí ve vysokoimpedančním obvodu, tj. do multimetru teče značný proud, který do celého měření kecá. Takže multimetr, musí mít vstupní odpor minimálně 10MR ,samozřejmě čím více, tím lépe.
A to jsem ještě ani nezačal mluvit o těch otočných přepínačích čínských multimetrů, s tím otočíš tak 10 dokola a už to skoro nekontaktuje a další problém je na světě.

A takto bych mohl ještě pokračovat. Takže rada na závěr : pokud to s elektronikou myslíš vážně, kup nějaký lepší multimetr případně více multimetrů, né čínu.

Jak píše antibalda, multimetrů určitě budeš potřebovat víc, prostě se to hodí, a navíc každý multimetr má nějaké silné stránky a nějaké slabé, prostě se na něco hodí víc a na něco míň.

Multimetry se zásadně dělí na:
s cenou do $100:
- nedoporučuje se používat je pro měření napětí v síti!
- nemají dostatečnou ochranu proti napěťovým špičkám v síti, mohou kdykoli "zemřít"(při měření napětí v síti)
- nemají dostatečně a správně dimenzované pojistky při omylu obsluhy a připojení s měřícími kablíky do proudového 10A rozsahu přímo do sítě může znamenat "výbuch" multimetru a poškození zdraví obsluhy - spoléhá se v podstatě na vyhození domovního jističe (běžná skleněná pojistka nedokáže přerušit obvod při vysokém proudu skrze ní díky s tím spojeným plasmovým výbojem s pomocí rozprášeného kovu z přetaveného vlákna pojistky.
- obvykle jsou pomalé, takže když čekáš s přiloženými měřicími hroty na součástce až si milostivě multimetr přešaltuje během dvou vteřin přes všechny rozsahy, přičemž když ti během té doby sklouznou hroty, tak šaltování začně znovu!
- obvykle mají rozsah digitů (counts) 1999, 3200, 3999, 5999
V této kategorii vyčnívá rychlostí a doporučuju UT61e (to "e" je důležité!) - je rychlý a má nadprůměrný rozsah digitů 22000 (counts).
Dále se hodí malý šikovný klešťáček UT210e - příjemné rozlišení ss proudu 1mA.
(oba podstatně levněji než u nás k dostání na ebay apod.)

s cenou nad $100:
- mají obvykle dobrou odolnost proti napěťovým špičkám v síti
- mají správně dimenzované pojistky proudových rozsahů, které zajistí i přerušení proudu několik kiloAmpér bez "výbuchu" přístroje
- jsou tedy bezpečné pro používání měření síťového napětí
- jsou dostatečně rychlé
V této kategorii doporučuju nějaký šikovný Brymen, např. BM235, BM257
http://www.tme.eu/cz/katalog/digitalni-multimetry- prenosne_112610/#id_category=112610&s_field=artyku l&s_order=ASC&visible_params=2%2C2%2C55%2C72%2C178 4%2C1785%2C1786%2C1787%2C1790%2C1799%2C2950&used_p arams=2%3A45315%3B
TME je solidní firma s nízkou cenou dopravy do Čech a doručení do několika dnů.
Brymen je solidní nastupují firma vyrábějící kvalitní multimetry.

Dále vyšší cena se vyplatí dávat do Fluke multimetrů (87V, 87IV, 187, 189, 287, 289), jsou plně funkční, ověřené, spolehlivé, prostě etalon. Každý většinou u nějakého Fluka skončí, jednak se s ním pracuje velmi pohodlně (např. funkce Autohold), a dále protože s ním pak ověřuje naměřené hodnoty jeho dřívějšími levnějšími multimetry, které si samozřejmě nechá. V Česku spíše něco z druhé ruky, nebo použité z ebay, aby to bylo levnější.

No a fajnšmekři jdou s cenou u ručních přístrojů ještě výše a koupí si třeba Gossen Metrahit 30M se 1200000 digitů (counts)m230b.htm
To je asi ultimátní přístroj v rozlišení a přesnosti co se týče ručních, a je otázka jestli za těch 1000Euro nekoupit raději nějaký stolní multimetr, který toho za stejnou cenu umí určitě víc.

Protože navrhuješ cenu 2000 nebo trochu výš, je mi jasné že to myslíš vážně a už o multimetrech něco víš, takže krátce shrnu:

- na nesíťové použití kup dva - UT61e a UT210e(klešťák samozřejmě lze použít pro měření proudů i u síťových vodičů, jen bych s ním neměřil síťové napětí)
- na síťové použití jeden z Brymenů BM235 nebo BM257
A jsi na dlouhou dobu zaobstaraný.

...a na testování rozmanitých součástek doporučuju začít tímto "dvacetidolarovým" testerem:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0& _nkw=M328+LCD+12864+Transistor+Tester+DIY+Kit+Diod e+Triode+Capacitance+LCR+ESR+Meter&_sop=15

šikovná nedrahá věcička, která pomůže roztřídit vedle indukčností, kondenzátorů i různé jfety, mosfety a další obtížně testovatelné součástky.
Dá se koupit i kit k samosestavení, takže si předtím člověk i lehce zabastlí a má lepší pocit z "vlastního" výrobku.