Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde najít plány elektroinstalace?

Dobrý den,
s bratrem jsme koupili starší byt, nemáme k němu žádné plány. Když budeme navrtávat police, obrazy, apod. - rádi bychom věděli, kudy vedou kabely. Za předpokladu, že to nebylo upravováno po domácku, lze někde dohledat plány elektroinstalace - aneb musí se to hlásit na úřad?
Případně jakpak bychom to mohli zjistit? Existuje předpokládám nějaký hledací přístroj? (Už asi z dotazu vyplývá, že ani jeden neoplýváme zkušenostmi, na složitější práci bychom si pozvali odborníka, ale na navrtání polic ho zvát nechceme :)). V případě hledacího přístroje byste nějaký prosím doporučili? (Pro laiky, žádný drahý :))
Díky!

Hledacka je fajn, stoji uz od 500Kc a umi lecos. Upozornuju, ze dobre detekuje kabely, kterejma tece proud, takze pred hledanim doporucuju do zasuvek neco pripojit a zapnout a rozsvitit, je to pak spolehlivejsi.
Nicmene obecne - existujou elektroinstalacni zony
http://www.infobydleni.cz/news/elektroinstalace-2- naroky-na-elektricke-rozvody/
obrazek uprostred - kam se ukladaji kabely, pokud neni nejaky mimoradny duvod je tahnout jinudy. Proto taky plan elektroinstalace bude k nicemu, v nem je zakresleny odkud kam co vede, ale kudy, to si realizuje elektrikar sam a nikam se to nekresli.

Na ty elektroinstalační zóny se člověk může spolehnout akorát tehdy, když si tu elektriku v domě/bytě dělá sám, nebo u toho stojí, když to dělají. Taky jsem si v naší novostavbě naivně myslel, že kabely vedou v těchto zónách, ale sousedi mě vyvedli z omylu - šetřilo se, kde se dalo a tak drát k lustru veden šikmo nejkratší cestou je normálka.