Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako na osetrenie zahradnych hrantov?

Zdravim,

zahradkarska sezona sa rozbieha, tak som objednal rezivo na zahradne hranty. Drevo bude zo smrekovca (po cesky tusim modrin), hranoly 8x8cm

Potreboval by som poradit ako na osetrenie proti poveternosti, chcel by som co najmenej chemie, kedze tam budem pestovat zeleninu. Stacilo by iba z vonkajsej strany po zlozeni natriet lazurov? Rozne chemicke napustadla este pred naterom velmi nechcem.

Druha otazka je, ci dat dovnutra po obvode nopovu foliu, cital som ze casom degraduje na tiez nie zrovna najzdravsie latky.

Dakujem 8-)

Máš v prdeli chrbticu, platničky, či kolená, že sa púšťaš do tejto pakárne pod pojmom "zelenina pestovaná v hrantoch"? Alebo máš záhradu vo veľkosti detského pieskoviska?

Tieto ihličnaté "makociny" na zbúchanie hranta ti napadne všakovaté hubové ochorenie, červotoče nevynímanjúc a máš po paráde. Lebo moriť drevo a cpať sa z namoreného hranta akoukoľvek zeleniou slabého ducha značí. Jedine, že by si moril hrant ľanovým olejom alebo fermežou, len chuť koreňovej zeleniny by to zrejme ovplyvnilo.

Číry snobistický nezmysel pakov, ktorí niečo vidia na obrázkoch a hrnú sa do toho nemajúc ani páru, čo to obnáša.

Pestuj klasicky priamo v kompostom vyhnojenej, zdravej pôde. Dezinfikovať pôdu môžeš dva týždne pred sejbou napríklad kultivátorom zafrézované Savo Original v pomere jeden liter na 10l konvicu na plochu max.20m2.

Máme záhony ze starých neošetřených (přes 100 let) fošen - pařeniště chytlo houbu a jde do kostiček po 3 letech, záhony vydrží déle. Můžeš mořit přípravky na bázi bóru, ale základ je umožnit dřevu prosychat.
Kdo chce věc trvalou, musí použít beton - tvarovky, nebo litý.
Pokud bude modřín ležet na půdě, bude to otázka tak 10 letech.