Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s domácí vodárnou - velké chvění/vibrace po sebnutí čerpadla

Pěkný víkendový den,

prosím o radu s domácí vodárnou. Jedná se o starší čerpadlo dvoustupňové čerpadlo SIGMA SVA u které je 80 l expanzní nádobou. Z ničeho nic se při sepnutí čerpadla rozvibruje celá vodárna. Jistič u čerpadla nevypadává. Pokud nechám čerpadlo "vibrovat" zničím tlakový spínač.

Vyměnil jsem téměř vše, co by to mohlo způsobovat - košík, zpětnou klapku, tlakový spínač, vyčistil potrubí od usazených nečistot, vyzkoušel jinou expanzní nádobu, ale vibrace se po sepnutí čerpadla stále opakují.

Zajímavostí je, že při úplném vypuštěním vody a prvním sepnutí čerpadla je vše v pořádku. Problém nastává až při druhém sepnutí.

Děkuji za rady.

Buď je chybné čerpadlo,utrhnuté klinky na oske čo držia turbínky,vadné turbínky,vybehané púzdra vo vnútri čerpadla,vadné vonkajšie ložisko.Ďalšou príčinou je vydretá spojka čo spája čerpadlo s elektromotorom,skrížovanie osky čerpadla a osky elektromotora a nakoniec dosť nepravdepodobne ložiska elektromotora.

Najskôr podľa príznakov máš vyosenú spojku medzi hriadeľmi čerpadla a motora.

Spojku tvorí silonový trojuhoľník (medzikus) vsunutý medzi kovovými koncovkami.

http://www.sos-shop.cz/sos/eshop/32-1-NAHRADNI-DIL Y-cerpadla/0/5/2590-spojka-LKN-40-kompletni-pro-ce rpadlo-SVA-Sigma-Hranice

Skontroluj pravítkom pri odstavenom čerpadle či lícuje priložené pravítko na polspojkách v oboch uhloch 90° a 90°.

Ak nie je v rovine potom mierne povoľ čerpadlo (drží na základni na štyroch skrutkách) a tiež povoľ motor (detto) a usaď ich, aby obe polspojky lícovaly v priamke (180°) podľa pravítka.

-----

Tiež je možné, že sa ti vydralo v čerpadle puzdro hriadeľa zo spečených karbidov. Puzdro je uložené v zadnom čele telesa. Dá sa toto puzdro vymeniť, vysekať, rozlámať staré dlátom a naraziť nové bez toho, aby si vyberal bronzové obehové kolesá a menil papierové tesnenia. Potrebuješ na ponku veľký zverák k uchyteniu hriadeľa čerpadla v časti péra polspojky.

Preto ti vibrujú ozubené kolesá zo strany o výtlačné telesá z liatiny.

Stáva sa to v tom prípade, ak sa posunie hriadeľ v čerpadle spolu s mosaznými obežnými kolesami z dôvodu praskutia segerovky za ložiskom čerpadla. Hriadeľ sa posunie pričom sa trú kolesá o liatinu.

----
To čo si menil a kontroloval nemá absolútny vplyv na vibrácie.

Jedine, ak ti vypadáva sporadicky jedna fáza pričom je motor preťažený, beží iba na 2x400V.

Musel by som počuť vibrácie, ideálne nahraté stereo, norma DIN45500, takto sa dá trt zistiť závada.

Zlomené lamely obehového kolesa, prasknuté, zadrhnuté ložiská (jedno v čerpadle, dve v motore) usw.

Dobrý den,kdo nezná konstrukci,nechápe.Tlakový spínač při dosažení určitého tlaku sepne kontakty a tudíž běží motor.Tyto kontakty nejsou však natvrdo,ale přitlačovány pružinkami,při zvýšených otřesech se kontakty chvějí a mezi nimi to i jiskří,tudíž se napalují a postupně odcházejí s velikou rychlostí.Pokud se jedná o třífázový spínač,může se jeden kontakt odpálit dříve než další dva a při špatné tepelné ochraně shoří motor.
Tento problém velice často nastává na velkých kompresorech,které se hodně chvějí,proto je lepší tlakový spínač umístit mimo na pevné místo.
Kdysi jsem toto řešil pro jednu firmu,která si k nám dala převinout kompresorový motor třikráte za sebou,vždy,že je to naše vina převíjárny.Až jsme jim motor dojeli zabudovat a hledali závadu.Na základě velkých vibrací odpojoval tlakový spínač jednu fázi a motor během pár minut shořel,bylo to hned znát po zapnutí, nepravidelný chod motoru,oni to však nepoznali.
Tlakový spínač jsme připevnili na stěnu vedle kompresoru a motor držel,toť vlastní zkušenost.:-)

Všem děkuji za příspěvky. Problém řešil otec, který nakonec vyměnil tlakovou nádobu a vibrace přestaly. Pokud by se vibrace znovu objevily, vyzkoušíme Vámi navržené řešení, případně dodám dané video.