Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektronický předřadník-ŽIVOTNOST

Dobrý den
Potřeboval bych pár informací o el. předřadníku. Chci si koupit nad stůl menší zářivku a všichni víme že se tam dnes dávají ty předřadníky. Aby jste pochopily jak to nad ten stůl chci dát tak přikládám obrázek typu stolu který mám.
poMrVoVBj
Zaslechl jsem že mají menší životnost než tlumivky, jak to tedy je. Vím že tlumivka v pohodě funguje i po 40 letech ale je hlučnější, tak dlouho asi ten předřadník nevydrží co?
Zářivku volím z toho důvodu že se mi lépe pracuje při bílém světle a je zároveň širší a tím pádem se dostane dál i světlo.

Slusny vyrobca vacsinou udava aj zivotnost predradniku, byva to cca tak 20.000 hod. Vacsinou sa pokazia skoro ako vsetko v dnesnej dobe kvoli kondenzatorom. Tlmivka z podstaty veci moze vydrzat celu vecnost kedze je to v podstate len ciste "mechanicky" prvok (cievka navinuta na zeleznom jadre), pokial u nej nedojde z nejakej priciny k medzizavitovemu skratu tak bude fungovat na veky (za predpokladu ze sa nejedna o osidenu tlmivku). Nevyhodou je nizsia ucinnost a tym padom vyssia spotreba. Samozrejme ale aj pri tlmivke plati ze nie je tlmivka ako tlmivka, pretoze i tu moze vyrobca spravit tak ze ju nadimenzuje len tak aby pracovala na samom pokraji moznosti (usetri sa nieco na medi a zeleznom jadre), tlmivka sa potom viac zahrieva a tym padom sa zvysuje sanca ze sa porusi izolacia a dojde ku skratu a zniceniu tlmivky. Inak v dnesnej dobe by som nad ten stolik uz dal skor led svetlo, bud uz komplet hotove alebo kupil led trubicu, pripadne hlinikovy profil a do neho led pas.

Jenže já chci barvu stejnou jako denní světlo a v případě LEDek tam bude modrého světla požehnaně a nevím proč jste o zářivce říkal že je humus, asi kvůli rtuti ale na to si dávám pozor a odnáším je na sběrné místa

Především zářivka bliká. Vidět to přímo není, ale bliká. Barva světla zářivky taky není jako denní světlo. I když se dá koupit trubice s různou teplotou.
Proč se tak bojíš modrýho světla? Modrý světlo je přirozená součást světelnýho spektra. Paranoia je hrozná věc.

Shrnuto - řešíš hovadiny, jak životnost předřadníku, tak modrý světlo.

:-D Normálně se jako zářivky s denním světlem označují zářivky s náhradní teplotou chromatičnosti 6400K. To je už docela slušně "modré" světlo, tedy hodně studené. U zářivek je ale větší problém index Ra, u běžných tubic se jen málokdy blíží hodnotě 80 - tedy jejich spektrum je hodně nesouvislé. Pokud bys chtěl něco s malým poměrem modré části spektra potom bys musel sehnat zářivky s náhradní teplotou chromatičnosti 5500 nebo spíš 5000K (ale nevím, jestli se takové zářivky vůbec vyrábějí). Ovšem i tady bude poměr modré rozhodně vyšší než tvůj organizmus zvládá. Jestliže ti modrá tak vadí, potom potřebuješ náhradní teplotu chromatičnosti pod 3000K a index podání barev alespoň 80. Takže sháněj zářivky značené nikoli 664 ani 864, ale 827. Tyto teple bílé zářivky ale ětšinou nemají barvu světla dožluta (jako běžná žárovka) nýbrž spíš dorůžova. A tebou zavrhované LED snadno seženeš s náhradní teplotou chromatičnosti od 2500K do 3500K s indexem Ra běžně 90 a víc, tedy s minimálním podílem krátkovlnné části spektra.