Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení elektriky

Ahoj,
.. vím, laický dotaz, ale já se v elektrice moc nevrtám :)
Do nově rekonstruovaného bytu jsem koupil do koupelny galerku s integrovanou zásuvkou, a jako napájecí kabel z ní čouhá drát se 3 vývody (modrej, hnedej, zelenozlutej).
Ve zdi mám připravenej kabel zakončenej svorkovnicí - 2 kablíky, kablik je trvale pod proudem (dokud neshodim jistic).

Takže, do tý čokolády mám zapojit modrej a zelenej a zelenožlutej (nulák) mám prostě nechat tak jak je.. prostě na nic nepřichytit?

No tak se zeptám jasně , jakou máš soustavu rozvodu TN-C, nebo TN-N? Jak jsem uvedl v první odpovědi, elektrika je rekonstruovaná? Ono nejde o to poradit, ono jde o to, že až to někoho přizabije, budu spolupachatel, což jaksi nechápeš. Elektrika je pro znalé a ne pro amatéry. Dva vodiče v koupelně je buď starý rozvod, barvy jsi neuved, nedo dorbaná rekonstrukce. Takže Pardon.

Pan "víte co" má ale naprostou radu. V koupelně mají být 3 dráty přesně jak jsou na tom svítidle a přes proudový chránič. Jako prasárna se dá připojit hnědý na fázi a střední s ochranným na PEN ale to je fušeřina a v koupelně to není bezpečné a tak nedoporučuji.

No jo.. byt (panelákovej) jsem v takovémto stavu koupil, kdy ze zdi nad umyvadlem couha kabel pod napajenim. A ten vypada tak jak vypada.
Koupil jsem teda na to místo kde couha kabel něco (galerku) .. a ta ma dedikovanej kabel na uzemneni. Ale já to nemám jak uzemnit.

Podle mě je lepší to zapojit bez uzemneni (kabel bude nakonec schovanej ve zdi za galerkou) nez to nechat couhat venku, ne?

Co já vím, tak v Británii vůbec neexistuje že by někdo zapojil kamkoli do koupelny nebo na záchod něco co by mělo napětí proti zemi. Tam musí být každá případná zásuvka na holicí strojek zapojená přes oddělovací transformátor.

Ten přivolaný elektrikář teda bude mít z těch dvou drátů v koupelně radost.
Jak to asi vyřeší?

Oni lidi jsou obecně debilové, kteří se dokážou dobrovolně zabít ve vaně při nabíjení mobilu, viz http://www.eevblog.com/forum/chat/man-dies-chargin g-phone-in-the-bath/

takže ta Británie to aspoň má ošetřené..

Já bych boural a natáhl správný kabel, protože kdyby někdy nějakou ženskou z rodiny napadlo se fénovat (nebo telefonovat s připojenou nabíječkou) stojíce po kolena ve vodě apod.

Ne že by to nešlo zapojit (jednoduše a imho bezpečně, TN-C soustav je stále plno), ale nedá se ti to poradit bez znalosti elektroinstalace v bytě (z mého pohledu proběhla jen "oprava", což je v případě "rekonstrukce" špatně a měl bys mít povědomí co děláš...

No krytim - potreboval bys svetlo s dvojitou izolaci, ktery sice jsou, ale neni to kazdy. IMHO bud prasarna, nebo zadna rekostrukce nebyla.
Samodomo nic nezapojovat(to by se nemelo obecne, ale tady to fakt neni jednoduchy trivialni pripad u kteryho by clovek zapojeni laikem prekousnul), po konzultaci s elektrikarem na miste se mozna neco vymysli, nebo taky ne.

Mohla, ale ne v koupelně - ty dva dráty jsou zjevně fakt jen na světlo s dvojitým krytím (jeden stupeň ochrany, ten druhý je polohou - to už musí být machr, aby nacákal z umyvadla až "ke stropu"). Zásuvky v koupelně je možno zapojovat (podle poslední úpravy normy) pouze třívodičově, a pouze přes proudový chránič (pokud byla rekonstrukce el., tak na to musí být revizní zpráva, kterou někdo podepsal, a v tom případě ho najít a řečenou zprávu mu srolovanou vetknout tam, kam slunce nesvítí /sklep to ale není;-)/). Pokud není revizní zpráva, tak to akorát zvedlo cenu nemovitosti, ale kupující byl pouze elegantně odrbán…

Jeden tomu říká rekonstrukce, druhý oprava, kdo by se v tom vyznal:-)
Vzhledem k tomu, že tazatel není evidentně v terminologii znalý, nelze se toho, že uvedl "rekonstrukce" držet jako faktu.

nešlo, protože tvrdí že je to po rekonstrukci, což jednoznačně není

Pokud to není po rekonstrukci, tak se jedná o opravu a dvouvodičově to být může, to jest bohužel slovíčkaření pro laika naprosto nicneříkající

Však já s tebou souhlasím, ale sere mě, že tyhle fígly používají reálně i firmy, nevědomost sice neomlouvá, ale vocať pocať, proto někomu platím, abych pak tohle neřešil...To slovíčkaření jsem nevztahoval na tuto diskuzi.

Můžu si tipnout?
Jedná se o "rekonstrukci" panelového jádra (nikoliv umakart, nebo tak...) Takže panely i s původními dráty zůstaly, jenom někdo vyvedl tu CYKYLO níž k zrcadlu (protože originál tam není nic, proto použit CYKYLO, který se vejde pod obklad). Jističe máš původní, proudový chránič senekoná...trefa?) Hele ono to není težký vyřešit, ale pokud nejsi schopný popsat aktuáůní stav, NIKDO ti tu neporadí. Nápad - je nutné tu zásuvku v galerce zapojovat (resp. ji odpojit v galerce)

No tak už se dostáváme k jádru pudla:-)
V tomto případě nelze vůbec mluvit o rekonstrukci elektroinstalace (a ta dvoulinka se tam dá i chápat), takže to máš docela jednoduché...
Ale přesto se ti omlouvám a záměrně ti neporadím co s tím, protože neznám všechny souvislosti, jak už tu zaznělo, elektrika umí zabíjet, v koupelně obvzlášť:x:

Bavil jsem se s nějakým elektrikářem (dělaj koupelny) a řekl mi něco v tom smyslu: "to máš jednoduchý, hnědej kabel dej na fázi a modrej spoj s želenožlutým a dej to na nulák. Co se týče zásuvky - stejně tam nepřipojíš nic se zemnícím kolíkem .." - což má pravdu, bude tam maximálně nabíječka od zubního kartáčku nebo ... Když jsem ho požádal o pomoc na místě tak prý na takové jebky nemá čas :(

ne že nemá čas, on nechce být viníkem v případné soudní dohře, až to někoho zabije. Takhle se v tom vykoupeš sám, coby "zapojitel bez padesátky."

Důrazně doporučuju nedbat rad typu "to máš jednoduchý..", protože to je klasický bezpečnostní ojeb. Klidně to takto může fungovat pár let, a pak to někoho zabije, protože nepředpokládám, že máš v bytě fíčko, když v koupelně není ani uzemnění - pojistky jsou totiž v instalaci ne kvůli bezpečnosti osob, ale kvůli tomu, abys nevyhořel (jistí vedení, to je jejich jediná funkce).

A teď ruku na srdce, všichni tu čílíte z toho, že tam nebude ochrana zeměním. Vás napadne nějaký přístroj použitelný v koupelně, krom velkých spotřebičů (pračka/suška) který by neměl dvojitou izolaci a potřeboval zemění? Mne teda fakt nic nenapadá. O tom, že by tam mělo být fíčko, to je věc jiná, ale ve staré TN-C nereálné a žádná norma tyto rozvody nezakazuje.