Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Na chatě přestala téct voda.Jsem v koncích ,prosím poradit

Dobrý den,mohl bych poprosit tady někoho o radu jelikož jsem celkem v koncích.Přes zimu jsem na chatě nevypustil vodu jelikož nikdo nepočítal že chata letos promrzne.no nic stalo se a praskla celá vodárna.tak si říkám za blbost se platí a koupil jsem novou vodárnu.připojil jsem jí a ono nic.Podtlak vše v pořádkusaje pěkně ale nevytáhla ze studny ani kapku.Řikam si tak asi vodárna nemá sílu i když je studna asi 30 mesru od chaty ale je to uplně rovina a studna má jenom 3 metry.Nahodil jsem to ta svoje čerpadlo a to tahá i z hloubky 10 metrů a tady ani kapka.tak si řikám to je super,tak to bude zanesený koš sítko v pumpě ,tak jsem vypustil studnu vlezl jsem do ní ale když jsem zapnul vodárnu i čerpadlo odendal jsem jednocestký ventil který je ve studni aby se voda nevracela tak ani naznak nějakého tahu..je to fakt divné hadice 32 je v hloubce 100cm a je ještě v nějakém obalu.jediné co mě napadá že by někde psarka a nevzniká tam podtlak ale někde to uniká.Vyháhl jsem dadici z chaty a první metr jsem vykopal ale hadice nejeví znamky poškození.Dále už je zámková dlažba a nad hadicí je už postavená dílna.takže fakt dobré.Nedokázal by mě nekdo poradit jestli ho nenapadá jak postupovat?nějakou tlakovou zkoušku kompresorem?fakt už mě docházejí nápady.Díky moc za rady.
Zde ještě fotografie.

voda.jpg

Meleš a lamentuješ ako Dr.Horák (po dvoch peckách do brady už ako bezzubý Júliuf Fufík), pritom si neoznámil meritum, základ, o aký typ čerpadla sa jedná.

1./Samonasávacie, SVA, ktoré potrebuje mať dole na konci potrubia pod vodou sací koš alebo ideálne mosadznú spätnú klapku vybavenú tlačnou pružinkou na teflónovú klapku. Tieto klapky musia byť čisté, nezanesené nejakým šprajcom (drevom, šutrom, pieskom, hrdzou, peckou z čerešne, usw.), aby po zavodnení čerpadla "SVA" a teda aj nasávacieho potrubia pred čerpdlom voda nespadla nazad do studne. Čerpadlo by pracovalo naprázdno lebo lamely nedokážu vytvoriť v sacom potrubí vákuum (ako piestové,) aby dokázali nasať vodu v zmysle torricelliho stĺpca z hĺbky max. cca 850cm.

2./Výtlačné s lamelami a motorom situované priamo pod vodou na potrubí v studni napájané el.káblom pod hladinu vody. Môže byť vybavené plavákom s čidlom vypnutia (ortuťovým) motora v prípade, ak by klesla hladina, aby sa nezadrelo. Toto čerpadlo nemusíš zavodniť, lamely sú pod hladinou vody a teda tlačia (neťahajú).

Odskrutkuj spodný sací koš, vyčisti ho oceľovým kartáčom, oškrabkaj skrutkovačom dosadaciu plochu spätnej klapky, otestuj koš nasadením v oblasti závitu na svoju papulu a fúkaj do neho, ako do trúbky, či drží klapka tlak.

Ešte je možné, že mrazom alebo hrdzou prasklo nasávacie potrubie z ktorého vytečie voda po zavodnení.

no zalil jsem jenom čerpadlo.potom jsem vyndal i hadici ale do té se vešlo tak 6 litrů vody a začala přetékat.do studny určitě nic nenateklo protože jsem měl sundané sítko s ventilem a to je tak 2,5 metru pod urovní povrchu.To by tam muselo dotéct protože když jsem hadici vytahl z chaty tak jsem to do ní nalejval tu vodu tak byla tak ve výšce 150cm tak to je rozdíl 4 metry...

Musíš lit vodu do čerpadla nebo u čerpadla aby tekla do studny i do čerpadla zároveň aby to bylo radne závodněny bez vzduchových bublin. Pokud je saci potrubí do studny celé z plastu co je fotce tak to mrazem nepraskne. Akorát když zamrzne tak strašně dlouho rozmrza

Osobně se domnívám, že máte čerpadlo a potrubí špatně zalité vodou. Teď jsem o víkendu montoval nové vedení, a taky jsem ho nemohl zalít, páč furt tam byl vzduch.
Na horním závitě výstupu vody dejte kohout, otevřete ho, zalijete vodou, zavřete, na půl vteřiny zapnete. Pak otevřete, dolijete vodu, a opakovaně, až nebude voda již ubývat.

Smoulo, normálně smontujete čerpadlo, tam, kde má výtlak (nahoře) nenašroubujete vedení potrubí do domu, ale buď kohout, nebo palcem zatlačíte palcem na výtok.
Vždy zalejete vodu, ucpete palcem, spustíte čerpadlo na vteřinku, a pokud opakujete do doby, nežli vystříkne voda pod tlakem.
Takto se to dělá, pokud je problém se zalitím potrubí. Při 5-10 pokusu se to povede.

Zkuste to, a uvidíte.

Ešte raz:
V potrubí nesmie byť vzduch ani vzduchová bublina. To, že máš prívod dlhý 35 bm je absolútne jedno, dôležité je, aby bolo rovnomerne spádované potrubie od miesta zavodnenia. Tj. od čerpadla mierny spád až smerom do studne alebo zo studne, z vertikálneho potrubia, zase rovnomerný spád dole k čerpadlu ak je situované čerpadlo v svahu pod studňou. V tomto prípade by si musel zavodňovať potrubie na jeho najvyššom mieste, v kulminačnom bode, aby sa voda rovnomerne rozliala po potrubí a zároveň vytlačila z potrubia veškerý vzduch (okolo lievika).

Predpokladám, že predmetné samonasávacie čerpadlo (SVA) má v poriadku lamely, nenasáva v okolí gufera (upchávky) hnacieho hriadeľa falošný vzduch. Ale to je iná pesnička pre totálne ľavú lamu, akú predstavuješ.

Osobne by som tento xindel, hračkársky šunt, nechcel ani sadarmigo.
Používam výhradne Sigmu, SVA32 3° s troma stupňami o výtlaku 11-bar pri 70l za minútu. Na polievanie používam odstredivé Sigma čerpadlo direct drive s 1,1kW motorom o výtlaku 3.5bar/110l min. (škoda, že ho prestali vyrábať).

Sú to nezničiteľné mašiny, bezúdržbové. Namiesto ucpávky z lojového motúza či teflónového špagáta som najprv nahradil hnací hriadeľ obežných mosadzných v čerpadle vyskololešteným antikorom, v mieste ucpávky pre lojový špagát som narazil do voľného priestoru liatinového čela za sebou päť kusov silikónových gufier. (priestoru bolo na guferá dostatok). Roky rokúce nemám problém, ani slza vody, nemusím starostlivo uťahovať každého pol roka ucpávku ani neviem, že mám čerpadlo, pracuje ako švajčiarske hodinky.

Zlatý český ručičky pri čerpadlách Sigma.

Kup si Sigmu SVA32 III°, a ak máš zavedený prúd 3x400V, kup si tlakový spínač na 3x400V s nastaviteľným rozhraním 5-9 bar, motorový istič, motorovú ochranu, motor 2.2kW/3x400V/1440ot.min., sústavu napoj na vykuchanú expanzku z tohoto tvojho šmejdu a Sigma prežije nielen teba, ale aj celú rodinu do piateho kolena, do tej doby ti chalupa spadne na hlavu.

Dobrý den,opět se budu opakovat,myslím tím,že je zde v další diskuzi popsáno podrobně zalití tohoto čerpadla.Nalívacím otvorem dolijte konví vodu,tu zátku tam zpět nešroubujte,podržte tam palec,ucpat utěsnit a zapněte na pár vteřin,opět dolijte a zase zapněte s ucpaným dolévacím otvorem,trvá to někdy dost dlouho než se chytne,prostě zalévat a krátce protočit ,poznáte to, změní se zvuk v čerpadle,zmizí probublávání,které tam je při zavzdušnění slyšet a poznáte to i na prstu,podtlak ho přitahuje do šroubení,ničeho se nebojte o prst nepřijdete,mnohokráte odzkoušeno na vlastní kůži,sic mám palec už jen jeden,ale to byl zápas s navijákem.Ten prst vžy uvolněte až se motor zastaví,jinak se tam opět nasaje vzduch.Pokud je čerpadlo OK,tak se to touto cestou podaří,být blíže tak bych k Vám dojel a čerpadlo rozchodil,setkal jsem se s horšími problémy a vyřešil,ať se dílo podaří.:-)

človeče nešťastná, v tom prípade je vadné čerpadlo.

Máš správne otáčky podľa smeru šípky na čerpadle?

Odinštaluj potrubné nasávanie z čerpadla, na nasávanie nasaď nejakú redukciu (vsuvku) na ktorú SK-páskou upevni cca 1bm armovanú hadicu a na druhý koniec upevni saciu klapku. Klapku ponor do nádoby s vodou (kýbel), zavodni čerpadlo a uvidíš, či čerpadlo vycucne vodu z nádoby. Ak vycucne, je čerpadlo O.K.

V tom prípade máš niekde po trase deravé sacie potrubie alebo padá voda.

Namiesto sacieho koša v studni kup túto spätnú klapku z mosadze a natoč ju na potrubie dole v studni pod hladinou.(použi na utesnenie závitu koudelníka syn z Kutné Hory, čiže ľan česaná). Táto klapka garantuje absolútnu tesnosť, aby ti voda nepadla do studni:
http://www.sigmashop.sk/prislusenstvo/celomosadzna -spatna-klapka-1-s-nerezovou-pruzinou

To připojovat nemusíte,jen opatrně,až chytne vodu,dostanete sprchu.Normálně to tím coulovým otvorem zalejte,není třeba vyndavat zalejvací zátku,mám tam na tom coulovém otvoru téčko a kulový uzávěr,jeden směr z téčka jde do rozvodu a vrchní přes kulák je zalejvací,takové urychlení zalití.:-)

tomu rozumím ,přesně tak jsem to dělal.Spíš bych problém viděl v tom ,že když je u koše ventil ,tak i když to zelejváte tak vám tam zustane vzduchová kapsa.Já jsem čerpadlo nechal běžet snad hodinu ,prikladal jsem na ten otvor ruku a zase sundaval no prostě všechno ale stejně ni.Třeba kdyby se ve studniudělalo téčko s uzavěrem ,který by sloužilo jako odzdušNovák pro zalití tak by to fungovalo.Toi už je poslední věc co mě napadá...

Ty máš dole u sacieho koša nad rámec snahy nejaký ventil? K čomu? Však tam sa ti nasáva falošný vzduch!!! Stačí malá netesnosť a čerpadlo sa nechytá, kór ten tvoj šmejd.

Ak zavodňuješ potrubie, tak sa voda na základe mernej hustoty a tiaže sama tlačí na základe gravitácie na najnižší bod pričom vzduch vytesní otvorom, kde vodu nalievaš. Z uvedeného dôvodu je nutné, aby bolo sacie potrubie v nejakom rovnomernom sklone, bez slučiek a kapsúl v ktorých by sa mohol zdržať vzduch.

Ak necháš hodinu točiť naprázdno čerpadlo bez vody, môže sa zadrieť puzdro a vyšleptať upchávka okolo hriadele. Potom ti saje okolo ucpávky faleš luft a čerpadlo sa zavzdušní. Ty si Maďar alebo Ital či horentót?

Máš zlaté nervy s predmetným črepom, tzv.paródiou na čerpadlo. Kup si Simu, domácu vodáreň: https://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny/domaci-vod arna-sigma-darling-lido-35-2

Táto domáca vodáreň od Sigmy je síce totálne zhovadená svojim konštrukčným riešením, lebo sa prenášajú vibrácie, ale tvorí ideálnu kvalitku za rozumnú cenu.

Ak by si ju rozhodil, tlakovú nádobu dal mimo, sánky s čerpadlom a motorom uložil na navarené H-čko zabetónované do podlahy vertikálne, tj. motorom hore - spojka - čerpadlo dole, aby volne sústava pružila v lufte, ani by si ho nepočul, iba jemný pískot lamiel čerpadla. Pritom prístup k úchytným skrutkám a maticiam drčiac motor a čerpadlo je v naprostom pohodlí, posediačky zo štokrle alebo na stojáka, skrutky a matice máš v zornom poli pre obe ruky sprístupnené a voľné k uťahovaniu.

a jak má ten řez přesně vypadat?ještě mě napadlo natlakovat hadici kompresorem jestli skutečně není prasklá...ale to mě přijde neprvděpodobné.Soused mě řikal ,jak je ten coulový vývod nahoře,že by se tam mělo něco přidělat aby si to tam nepřisávalo vzduch.Třeba metrová hadice.

jednoduché schema z kterého bude patrné v jaké hloubce trubka zacíná v chatě,pak jak jde ke studni se vším co je na tý trubce namontováno včetně koše.Pokud je potrubí ke studni 35m +4m studna tak je to na hranici sací schopnosti a záleží na každé zdánlivé drobnosti.

schema.jpg
tady je to schema.Nazačátku v domě je vodárna asi vyvod 50cm nad zemí,pak projde ven zdi a pak je hadice asi v metru.Dále jsem nekopal ,ale asi vezmu kompresor a zkusím tam nafoukat jestli skutečně není prasklá.ted ale potřebuji sehnat nějakou redukci z kompresoru na trubku o prumeru 32.

Tak už to chápu,máte tam zpětnou klapku,to je v pohodě.A to čerpadlo máte přesně to s konstrukční vadou,nalejvací otvor není v nejvyšším bodě,tudíž stále troška vzduchu zůstává v čerpadle,hodně špatně se to zalejvá než se chytne,Jestli je to možné,tak při zálejvání čerpadla čerpadlo nakloňte tak,aby ten nalejvací šroub byl úplně nahoře v nejvyšším bodě,všechen vzduch unikne ven,jinak to bude stále zavzdušněné,mám to mnohokráte vyzkoušeno.Pokud je čerpadlo funkční,musí to čerpat.:-)

Sežeň výkonný vysavač, nejlépe pro mokré vysávání. Pokud nebude pro mokré vysávání sežeň asi deset metrů asi půlcoulové nebo třičtvrtě coulové hadice. Bude sloužit jako ochrana vysavače před vodou. Hadice se nesmí podtlakem vysavače splácnout.
Hadici propoj se sáním vysavače a těsně připoj na výtlak vodárny.
Zapni vodárnu a zapni vysavač. Vysavač pomůže přes vodárnu vytvořit podtlak, který nasaje vodu.
Může to trvat třeba minutu, možná déle, ale nenechávej čerpadlo běžet na sucho příliš dlouho.
Pokud dojde k nasátí vody, poznáš to sluchem, čerpadlo "zakňučí". V tom okamžiku odpoj hadici od vysavače, aby do něj nevnikla voda.
Pro tento postup je dobré, aby v sacím potrubí ani v čerpadle na začátku nebyla voda. To proto aby ze začátku až do chycení čerpadla vysavač sál jen vzduch a nenasál zbytky vody z předchozích pokusů. Proto je vhodnější vysavač pro mokré vysávání, je to pro něj bezpečnější.
Nezaručuji na sto procent, ale myslím, že to pomůže. Pokud je v pořádku zpětná klapka, další funkce by měla být v pořádku. Za případné namočení vysavače neručím. :-):puff:

tak už mě voda teče,tímto jsem chtěl také poděkovat za rady.vyměnil jsem všechny spoje ,někde si to asi tahalo falešný vzduch.Ale ještě jeden problém mám.Mám tuto vodárnu,ale každých 15-20 minut se spíná i když vodu nepouštím.prošel jsem všechno jestli voda někde neteče ale všechno je celkem suché.ani záchod neteče ale riska na nanometru pomalu ale pořád klesá.díky