Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nožní regulátor

Dobrý den.Potřeboval bych vyrobit,"zbastlit",nějaký nožní regulátor, na regulaci otáček malé vrtačky 18V=, na výrobu plošných spojů atd.Nevím si rady jak to provést co nejjednodušeji.Je mi jasný,že by to šlo nějakou elektronikou s potenciometrem ale nenapadá mně,jak ten poťák ovládat.Nemáta něco podobného někdo vyrobené??Za každou radu nebo nápad bych byl moc vděčný!!!
Jde mi vlastně hlavně o tu mechanickou stránku.Nějaké elektronické regulátory mám.Jdemi hlavně o to ovládání toho poťáku v té "šlapce".

Aby jste se z těch mrdujýn neposrali. Nechápu, proč všude cpát takovýto xindl. Ještě jsi zapomněl napsat, aby z tomu dal Ethernet Shield a celé to připojil na net, aby se mohla manželka koukat, jak rychle vrtá ... Jedinou výhodu, kterou mrdujýno má, že je hodně uživatelsky jednoduché, ovšem pak to používá každý blbec, který si následně myslí, jako je king a ve skutečnosti o elektronice neví nic, jako třeba MM, který si plete referenční obvod s triakem (promiň, ale tohle se prostě nezapomíná)

_______________________________
Ale abych jen neryl. Udělal bych to hezky postaru - potenciometr a za to nějaký budič složený třeba z MOSFETů. Navíc pokud chceš opravdu regulovat otáčky motoru, musíš regulovat proud motorem, jinak budou otáčky závislé na zatížení, což moc chtěné není. Ovšem aby jsi mohl regulovat proud motorem, potřebuješ proudovou zpětnou vazbu a opět se to komplikuje. Kdysi jsem něco podobného stavěl na elektro-koloběžku. Můžeš si to upravit a použít. Na piny "PAD3", "PAD4" a "PAD5" se připojuje libovolný potenciometr. Dvěma trimry jde následně nastavit max. proud motorem a rozsah od minima do maxima otáček. Funguje to spolehlivě.

Ano a přesně o tom arduino je...
je neskutečně flexibilní, levné (50,-) a uživatelsky přívětivé.
Takže už jen než se bastlit s tistakem pro regulaci, tak radši použiju hotové moduly za pár korun a s mnohem lepším výsledkem.
Navíc jakákoli změna u klasické.konstrukce je minimálně "nepohodlná", kdežto u arduina je to otázka pár kliku myší.

Stejně tak bezkontaktní snímání polohy šlapky bude provozně mnohonásobně spolehlivější než jakýkoli potenciometr.

Ehm, cena a cas jsou ty duvody. Za cenu jednoho nana neumim koupit ani ten procesor, plosnaky doma delat odmitam, cinan je sice vyrabi slusne a za levno, ale je to na par tejdnu a tak vubec... Kdezto par arduin v supliku a jedem, za dve hodky je to hotovy.
Samozrejme, jsou konstrukce, kde clovek to radsi udela separatne a poradne, ale podobny nesmysly mezi ne fakt nepatri.

Přesně jak píše kolega. Na vrtání do průměru 1.5mm na regulaci otáček pro tyhle mikrovrtačky stačí libovolný napěťový regulátor nebo laboratorní stabilizovaný regulovaný zdroj a větší díry je stejně lepší dělat na něčem jiném. Nebo koupit PROXXON, ten už má regulaci v sobě.

Na plošné spoje klidně vrtejte na nevyšší otáčky, co to dá, asi těch 12000 až 20000 otáček, je zbytečné je snižovat. Některé vrtačky mají na boku malý knoflíček, kolečko nasazené na trimru a tím se dají otáčky snížit.

Vrták 5 mm? Vrtačky na plošné spoje mají kleštinu na malé vrtáčky od asi 0,8 mm do 3 mm, víc ne. To spíš malá stolní vrtačka od 1 mm do 6 až 8 mm a ta už bývá na síťové napětí.