Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejlevnější řešení dálkového ovládání jednoho radiátoru (bez termostatu)

Dobrý den,
vše je nejspíše řečeno v titulku, nicméně pro jistotu: znáte nějaké finančně rozumné řešení dálkového ovládání jednoho radiátoru, nejlépe bez přidaného termostatu? Konkrétně mi jde o ovládání hlavice jednoho kusu litinového radiátoru, stačil by stav 0-1, tj. zcela vypnuto / zcela zapnuto.

Vysvětlím proč se takto ptám - bytovka, dálkové vytápění, všechny radiátory osazeny termohlavicemi, takže termostat netřeba. Jsem často mimo domov, kotelna ve 21 hod. vypíná. Všechny radiátory mám nějak univerzálně nastavené, nicméně když odjíždím, vyplatí se mi ručně jeden z nich (největší) ztlumit či zcela vypnout. Bohužel pokud se pak nevrátím řekněme do 19. hodiny, nestihnu si zatopit a po 21. hodině již ani není čím. Takže ideální by bylo pomocí wifi či GSM sdělit hlavici, že má pustit do radiátoru naplno otopné médium. Regulaci nepotřebuji, to udělám ručně po příchodu...

Všechna řešení, která jsem zatím našel, se pohybují od pěti tisíc výše (Max!Cube, Jablotron, Loxone aj.), což se mi opravdu nevyplatí... Nechce se mi věřit, že se tím nikdo nezabývá.

Děkuji za Váš čas.

hlavice je pro oba případy stejná a stačí obyčejná termoelektricka (používá se třeba k podlahovému topení, stojí asi 400,-)

teď jsem jen na mobilu, takže konkrétní odkazy kdyžtak až zítra z pc

Když by se to opravdu udělalo na tom arduinu, tak by šlo i řídit teplotu a nestalo by to skoro nic navíc.

v pohodě, žádný spěch.

Arduino (či Raspberry) mne zajímá, sice nic z toho jsem zatím fyzicky nepořídil, ale z povzdálí tyhle věci sleduji a když by to bylo řešení, pustil bych se do toho.

Teplotu řídit nepotřebuji, opravdu mi stačí 0/1. Nicméně pak už je možné leccos.

Tedy ne, že bych věděl, jak na to.
Napadlo mne, jaký je u toho radiátoru ventil. Jestli ten co se otevírá a zavírá pootočením kolečka nebo takový co se na něj dá nasadit termohlavice případně ta naprogramovaná hlavice z odkazu výše.
Problém asi má dvě části - jednak jak dát radiátoru na vědomí, že se má otevřít (obětovat jeden mobil a nějak z něj vyvést signál na zvonění?), jednak jak otevřít ventil (pokud s dá na něj nasadit ta programovatelná hlavice, tak ji nějak předělat, aby se otevírala na signál z mobilu?).

Ked znizis len jeden, tak zhavia viac ostatne, preco si si isty ze sa to "vyplati"?

Ja osobne stlmujem vsetky ale nie o vela, tak na stupen 1,5 (normalne je stupen 3). Ked pridem tak si to ani nevsimnem ze je to menej, je to len par stupnov. Nizsie by som nesiel. Ale je pravda ze u nas sa vykuruje 24hodin, a ne len do 21h, to by ma asi tiez sralo.

jsou to nezávislé okruhy (stoupačky), opravdu se mi vyplatí mít ten dvoumetrový radiátor na tři dny vypnutý. Mohli bychom prosím tohle NEŘEŠIT a zabývat se pouze dotazem? Není bohužel v mých silách naráz vysvětlit všechny okolnosti a konsekvence...
Chápu, že je někdy dobré znát kontext, ale toto nic neřeší.

Nicméně i tak děkuji za komentář - ano, u nás se topí naplno od 6 do 9, pak celý den "napůl", nicméně to na pohodu stačí, a pak naplno opět od 18 do 21. Od 21 do 6 se netopí vůbec, TUV teče pouze do půlnoci. Podnikám kroky ke změně, nicméně stojím proti ostatním vlastníkům a provozovatelovi kotelny. Takže zatím to berme tak, že toto je STATUS QUO, který nemá smysl řešit.

To je jedno kolko je to stupaciek. ked vypnes jeden, tak sa otvoria viac ostatne termoventily, lebo bude celkovo v byte chladnejsie (vymena vzduchu/tepla). ..t.j.bud znizit vsetky, alebo to je blbost.
Ja by som to znizil len trochu aby ked prides si nemrzol, a obliekol si sveter a neriesil to. Som IT expert. :)

žádné termoventily se kvůli jednomu vypnutému víc neotevřou, takový je stav.
Je tak těžké přijmout status quo, jak jsem psal někde výše, a začít opravdu řešit předmět otázky, případně se nevyjadřovat? Jsem také IT, tak mne tohle nekonzistentní šťourání opravdu překvapuje :)

Pokud máš elektricky ovládanou hlavici, tak mě napadá řešení - starej mobil, pokud ještě má diody na podsvícení displeje máš vyhráno - navedeš napětí pro podsvícení do optočlenu, k němu nějaký logický obvod, kterej relátkem sepne termohlavici. Logický obvod zbastlíš podle potřeby, jestli chceš na výstupu jen impulz, nebo ho trvale sepnout... Mobil si prozvoníš, obvod sepne hlavici a máš pokoj. Jen nesmíš nikomu dávat telefonní číslo na svůj radiátor :-) Samozřejmě to obnáší aktivní SIM.

číslo na radiátor bude tajný, v seznamu kontaktů se bude ovšem tak trochu vyjímat. Taktéž bude zajímavé vysvětlovat, komu jdu právě zavolat :)

každ. díky, tohle je sice poněkud kostrbaté, ale funkční by to být mohlo.

Jinak fakt mne překvapuje, že jsem zřejmě (dle nezájmu výrobců) jediný člověk na světě, který potřebuje ovládat jedinou termohlavici na dálku.

... což mne přivedlo na hledání relé, ovládaného přes wifi, např. https://www.amazon.com/Wifi-Relay-iOS-Android-S4H- RE-00/dp/B015XJWTGU za 50 dolarů + elektrický ventil za 400

A řešením by tedy mohla být i wifi zásuvka (např. http://www.aamobilmarket.cz/dalkove-ovladana-zasuv ka-wifi-kangtai/d-12276), opět s elektrickým ventilem do 400 Kč...

cena celkem okolo 1.200 Kč, což je akceptovatelné