Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem připojení indukční varné desky

Dobrý den,

mám dotaz na připojení varné desky. nechceme předělávat domácí jističe, tak abychom mohli připojit desku na 3 fáze. rád bych koupil nějakou, která by se dala připojit do klasické zásuvky. našel jsem, že například whirpool mají funkcí "power management" a deska sama si zvolí jak velký výkon má na plotýnky poslat, když je připojena na 230V.

acm-804-ba

z hledaných desek se nám zamlouvají tyto

https://www.mall.cz/indukcni-varne-desky/bosch-pue 611bf1e

https://www.mall.cz/indukcni-varne-desky/beko-hic- 64404-t

u beka je možná až zbytečný výkon 7000W když by byla deska připojena do zástuvky, že?
nikdy se nám nestalo, že by běžely všechny 4 plotýnky zároveň, vždy bude využívána 1. maximálně 2.

děkuji za pomoc, rád bych zjistil, zdali to je možné i s omezeným výkonem. a zdali i s omezeným, se bude dát normálně vařit.

díky za všechny komenty

Tak zasuvkove obvody su istene 16A, takze teoreticky je mozne zo zasuvky tahat max. 230*16 = 3680W, takze to je max prikon ktory pre varnu dosku bude k dispozicii v pripade pripojenia na klasicku zasuvku a teda 1 fazu. Funguje to potom tak ze v pripade ze doska umoznuje pripojenie aj na 1f, pricom jej celkovy udavany prikon je vyssi ako mozny vykon odoberany z 1f (tych 3680W) pracuje doska s tymto max prikonom a riadiaca elektronika potom znizuje vykon dodavany na jenotlive varne zony tak aby nebol prekroceny max. mozny prikon. Napriklad ak dam na jednu varnu zonu s vykonom 3,1kW varit vodu v hrnci a zapnem ju na max. tak este nebol dosianuty max mozny prikon z 1f, nic sa nedeje a vari sa naplno, ak ale pridam dalsi hrnec s vodou na dalsiu varnu zonu s vykonom 3,1kW a zapnem ju na max., tak celkovy vykon uz bude 6,2kW co je viac ako je mozne tahat z 1 faze, takze v tomto pripade riadiaca elektronika znizi vykon kazdej z tych dvoch zapnutych varnych zon na cca 1,8kW, takto by to fungovalo aj keby pridam dalsie dva hrnce na dalsie varne zony a pri styroch naraz na max. zapnutych zonach by to potom znamenalo ze pri napajani z 1fazy by isla kazda na cca 900W. Treba si ale uvedomit ze v reale - za prve sa nevari velmi casto naraz na vsetkych zonach a za druhe co je podstatnejsie sa vacsinou nevari na max vykon platne (len pri pociatocnom rozohrievani vody, jedla a pod., potom sa vykon znizi), takze i ked sa v reale bude varit na viacerych zonach tak sa v 90% nebude na nich varit na max. vykon, takze to obmedzenie pri 1 fazovom pripojeni nemusi byt zase az take obmedzujuce, ale treba s tym kazdopadne pocitat. Tak isto ale netreba zabudnut ze varna doska ma byt pripojena samostatne na samostany istic, ak by sa pripojila na nejaky okruh kde su aj ine spotrebice, tak by sa musela delit este aj s nimi o prikon.

A k tym varnym doskam by som dodal ze osobne preferujem ovladanie kde je mozne zadat priamo varny stupen, konkretne u toho boschu, bosch robi dva druhy ovladania jeden kde sa vykon pridava + a -, a druhy kde sa prave priamo voli varny stupen, je to pohodlnejsie a intuitivnejsie napr. tento model (ma tam taku stupnicu od 1 po 9, pricom je mozne zadavat aj po pol stupni napr. 4.5). U tych ovladani co maju + a - ak chcem napr. dat varit vodu na max. vykon tak musi clovek trebars 10 x tuknut na + aby to nastavil na max. stupen co je dost nepohodlne. Mozno tam maju nejaku zjednodusujucu vychytavku ze ak podrzi clovek dlhsie prst na + tak sa to zapne hned na max. alebo to postupne krokuje same, nemal som moznost to kde vyskusat, ale co som videl videa na youtube tak pri takom + - ovladani bolo treba stale tukat hore dole.

Nakoniec k varnej doske beko len tolko, ze kupujte len v pripade ze vam nevadi podpora tureckej ekonomiky :-)

To co si přejete je pěkné, ale je ta zásuvka uvažovaná samostatně jištěná, nebo je na jističi zásuvek více a vy si k dese zapnete třeba varnou nvici, nebo pračku, to je třba brát v úvahu.
Nechcete předělávat jističe, tak si nekupujte varnou desku jen proto že je to IN.
S podivem sleduji v prodejnách, a rád se i poptám, jak si lidé kupují varné desky bez toho, že by byli ochotni předělt elektriku. Takových jak vy jsou tisíce a pak se diví, že jim lítají jističe až na chodbě. Ona totiž varná deska chce opravdu samostatně jištěnou zásuvku, jen pro ni. Si představuji ženu jak vaří a chce prát, vše na jednom okruhu, pojistky vypadnou, ona neví kde jsou, nebo tam nedosáhne, že by vypadla pojistka až u elektromeeru ji nenapadne, a nemá ani uvařeno, ani vypráno, to že chtěla ještě luxovat pomineme...
takže tady máte názor..

Ono nemusi ist ani o varnu dosku, aj v beznej domacnosti moze dojst k pretazeniu istica.
Mojej mame sa sem tam podari vyrazit istic v kombinaci pracka+truba+rychlovarna+vysavac+balast okolo.
Doma ma sice klasicke komouske istice, ale myslim, ze ked som ich pozeral, ze to boli 16A ako sa davaju dnes.
Samozrejme ja mam doma platnu a je zapojena na vlastny istic spolu s trubou, ale s tym sa pocitalo uz pri stavbe domu, ked boli do kuchyne privedne 3f.