Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zapojit do auta GPS lokátor (tracker)?

Koupil jsem si do auta GPS lokátor TK102B.
http://www.ebay.com/itm/371619055734?_trksid=p2060 353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
gps-tracker-tk-102b
Má to nějakou takovouto nabíječku pro trvalé připojení GPS lokátoru:
[http://www.j-shop.cz/788-thickbox/prevodnik-nabije cka-pro-gps-tracker-tk102b-pro-pripojeni-k-autobat erii.jpg][http://hi-lemon.com/zen/zp-core/i.php?a=Ebay/car-e lec2010/top&i=JImg-2BB576AD-EB74-4455-BC5D-5C9EFFA E703D.jpeg]
Tu potřebuji připojit nejlépe někde v motorovém prostoru, možná přímo na autobaterii, tedy jsou tam dva kabílky, jeden červený a jeden černý. Který můžu připojit na + a který na - ? Nebo je to jedno který kam?

Jedno to nebude, ale pokud byl číňan chytrý tak tam dal diodu a tím pádem je to chráněno proti přepólování. Tedy plus je červená a kostra černá. Pokud to dáš naopak tak by to nemělo fungovat. Jinak ten microUSB konektor do toho trackeru je dobrá čuňačina.... Radši to vezmi ještě izolačkou protože to vytřepeš velmi rychle. Primární určení asi nebylo auto.

Červený téměř jistě plus, v tom jsou Číňani vcelku důslední. Co ovšem nevidím jako příliš rozumné je umístit takové zařízení do motorového prostoru. V létě tam teploty nemají daleko od 100°C. Takže pokud připojit v potorovém prostoru tak napájecí kabel prodloužit. Rozmysli si jestli ho připojit někam kde je napětí stále nebo jen při zapnutém zapalování. V prvním případě bych měl tak trochu u čínského výrobku strach z požáru, v druhém, pokud moc nejezdíš, bude permanentně vybitá baterie. Další problém bude kam umístit vlastní tracker tak, aby nebyl na ráně a zároveň dokázal pochytat satelity. Pod palubovkou toho moc nechytí (ono stačí pokovené sklo a nechytí nic...), jinde bude vidět.

Chci to zapojit pod stálé napětí, snad to nevybije autobaterii, mám Škodu Yeti. Většinou jezdím 5 x týdně autem cca 20 km do zaměstnání a 20 km zpět, někdy ale auto i měsíc stojí a já jezdím do zaměstnání na kole. Použiji to vlastně jen v případě odcizení vozidla, abych si ho nalezl, prozvoním SIMkartu v GPS lokátoru a do pár sekund mi to odešle zpět SMS s GPS pozicí.

Baterii auta to nevybije, spotřeba bude v řádu jednotek nebo desítek miliampér, ale ta krabička rozhodně moc ukrýt nepůjde. Jak jsem psal, navigaci dokáže znefunkčnit i pokovené přední sklo takže asi bude potřeba dost experimentovat, aby to celé nebylo v autě jen proto, aby se akumulátor nenudil.

Při odběru 10mAh bude spotřeba energie nějakých 7,5 Ah za měsíc. To by neměl dobrý akumulátor v autě skoro pocítit. Tedy pokud nebude tazatel desetkrát denně zjišťovat polohu... I když ani to by nemuselo být nějak fatální.

Tak, nevím jistě jak jsou tyto informace správné ale jediné co se mi podařilo najít o spotřebě tohoto lokátoru je tohle:

"The power consumption of TK102 is low enough: without charging the battery = 150mA, with battery = 500mA."

Osobně také celkem pochybuji o tom že by spotřeba v nějakém StandBy modu byla menší než má LEDka. Pokud vím tak tato GPS sleduje třeba i polohu pokud auto z ní vyjede tak to hlásí. Tedy pravděpodobně si v nějakém cyklu kontroluje polohu. Tedy tím také hledá satelity atd. Minimálně těch 100milíků bych u toho očekával.

On to vyrobca asi myslel tak, ze to zariadenie ma vlastnu baterku, a tato nabijacka sa ma asi zapinat len pri zapnutom zapalovani, aby dobila to zariadnie. Takze zapojit to az na spinanych 12V, ne na trvalych.
(P.S> a pozret si ze jak dlho vydrzi to zariadenie na vlastnu baterku, a ze po par rokoch v tom baterka zdochne a bude to uplne k hovnu ked to ukradnu a bude to off :D)

Podle manuálu je instalován akumulátor 800mAh a s ním je výdrž 48 hod, to odpovídá odběru 16mA naprázdno. Takže spotřeba by měla být cca 12 Ah za měsíc. To sice není úplně zanedbatelné, ale pokud je akumulátor auta v pořádku nebude to rozhodně znamenat jeho znefunkčnění.Tedy pokud se dá manuálu věřit.

Díky. Je tam opravdu Li-Ion akumulátor 3,7 V 800 mAh 2,96 Wh napětí 4,2 V. Podle návodu to má i nějaký otřesový senzor s nastavitelnou úrovní síly otřesu a umí to i nějaký spící režim s aktivací otřesem. Musím to vyzkoušet, ale vypadá to, že by to mělo umět i přepnutí do toho spícího režimu, kdy nebude aktivní GPS modul, s tím že by se GPS modul aktivoval automaticky až nějakým otřesem, anebo SMS příkazem, kterým bych spící režim manuálně deaktivoval. Ale spící režim bych použil asi stejně jen při delším odstavení vozidla v létě, abych šetřil autobaterii, když jezdím do práce hlavně na kole. Jinak tam každé 4 sekundy blikne dioda a ta dle návodu ve spícím režimu blikat také nebude.

To není zrovna nejlepší nápad. Každé takové zařízení by mělo být jištěno pojistkou přiměřené hodnoty. Ta místa kam bys to chtěl připojit nejsou jištěna vůbec, jsou ještě před pojistkami. Je třeba přívod připojit za některou pojistku 10A.

Nejsem si úplně jistý, žs v pojistkové skříni bude volná pozice ve které není pojistka a zároveň je pod napětím. Napájení GPS prostě připoj na některý vodič, který je trvale pod napětím, ale až za pojistku. To budou v pojistkové skříni všechny - vypínače před pojistkou bývají jen zcela výjimečně. Hlavně si vyber některou desetiapmérovou. Připojíš nejjednodušeji tímto: http://ferity.cz/e-shop/konektory/spojka-na-autoka bel-prorezavaci.html. Jednoduché, spolehlivé a koupíš to v každé "Mototechně".

To se mi nějak nezdá.... "mělo být jištěno pojistkou přiměřené hodnoty" 10A je přiměřená hodnota pro zařízení které bere max 0,5A? Než by ta 10A pojistka shořela tak by celý GPS lokátor odtekl do kanálu pod autem. Napájení bych vzal přímo od baterie a dal tam pojistku max 1-2A (nejlépe zjistit odběr měřením, pojistku dat lehce nad naměřené hodnoty). Pojistkové pouzdra se dají zcela běžně koupit, jakékoli.

Takže klidně bych to mohl připojit i na jeden z těch volných šroubů v pojistkové skříni, jen tam přikoupit pouzdro na pojistku, např. i něco takového?
http://www.ebay.com/itm/Waterproof-Power-Socket-Mi ni-Blade-Type-In-Line-Fuse-Holders-With-10A-Fuse-/ 331995429881?hash=item4d4c783bf9:g:qEgAAOSwzaJX-zp Q

[http://i.ebayimg.com/images/g/CPYAAOSw-CpX-zqG/s-l  500.jpg]

A nevadí, že u těch šroubů píšou tak vysoké hodnoty Ampérů (40A nebo 80A), když tam pak dám pojistku jen 1A nebo 2A? Nejsem elektrikář, tak se raději ptám.

Ano, klidně to můžeš použít. A osadit pojistkou s nejmenší hodnotou, kterou seženeš, autopojistky se vyrábějí od 1A. Ovšem to co chceš pořídit je na minipojistky a ty se vyrábějí nejméně na 2A, ale to ničemu nevadí. V minulém příspěvku jsem uvedl 10A protože jsem vycházel z toho, že bys zařízení připojil ke stávající pojistkám a v pojistkové skříni jsou podle všeho nejmenší pojistky právě 10A. Ani to by nebyl problém.

Já bych to provedl následovně, nevím o jaké se jedná auto a jaká je situace ale.... Nejdříve bych našel pozici kam tracker dát. Aby bylo rušení co nejmenší, zároveň zařízení bylo dostatečně ukryté a těžce dostupné tak bych jej instaloval pod plast pod čelním sklem. Tedy tam kde je motorek stěračů. Bez demontáže se tam nedá dostat a jako bonus je to jen plast a tedy by mělo být rušení signálu minimální. Tracker bych tam samozřejmě dal tak aby na něj netekla voda. Konektor do mašinky bych zapojil a zafixoval tak aby se nemohl vyklepat a kabely průchodkou vedl k autobaterii. Počítejme tedy že zařízení se bude spínat samo. V tom případě není třeba mít přístup k jakékoli komponentě kromě pojistky. Od baterie bych si vyvedl bokem samostatný červený kabel, ten opatřil pojistkovým pouzdrem ( http://www.elektro-hofman.cz/_obchody/elektro-hofm an.shop5.cz/prilohy/15/pojistkove-pouzdro-drzak-no zove-pojistky-auto-pl-k-0.jpg.big.jpg ) a umístil na hůře viditelné místo v motorovém prostoru. Pojistku bych zvolil 1A, pokud nejde sehnat tak 2A. Vzhledem k údajům zmíněným výše by měl být vrcholný odběr 0,5A v momentě kdy se vnitřní baterie nabíjí. Tedy 1A by měla být více než dostatečná. Pokud by došlo ke zkratu (například zatečení vody do trackeru) tak pojistka shoří a nic více se nestane. Tím je vše hotovo.

Jsem zastáncem toho, že když už se něco takového dělá, tak by to mělo mít nějakou tu "štábní kultůru". Navíc to co jsem popsal cenově vyjde do stokoruny (materiál, drát a pojistka) a časově to schopný kutil namontuje i s demontáží plastu do hodinky. Drát stačí jedno-žilový protože kostra (- pól baterie) je možno vzít kdekoli jakýmkoli šroubkem který je chycený do plechu na autě.

Zdravím, ta prořezávací spojka je to to nejhorší, co lze v autě použít a osobně když to vidím, je mi špatně.]:) Kabel to kolikrát prořízne tak, že drží na pár žilách.:puff:

Lépe odizolovat část kabelu (nepřerušit ho), přiložit kabel který chci připojit a ten okolo odizolované části obtočit-vytvoříte tzv. automobilní spoj (předem zakroutit) a následně zapájet a přetáhnout smršťovací bužírkou. Dbát nejen na funkčnost, ale také na vzhled (pokud auto někdy budete chtít prodat a kupec uvidí hrozné spojky apod v pojistkovce, tak nic nekoupí (i takový pečlivý jedinci jsou), navíc s elektrikou v autě není sranda).:-)

Po skoro měsíčním provozu musím konstatovat, že jsem spokojen, GPS lokátor se mi tedy dvakrát sám vypnul, bylo to vždy poté, co jsem umyl auto hadicí, asi se na něj při mytí dostala voda a vypnul se (mám ho v motorovém prostoru), tak jsem ho dal ještě do plastového sáčku a třetí mytí vozidla bylo už bez vypnutí GPS lokátoru. Jinak tedy funguje perfektně, odchylka GPS pozice vždy jen pár metrů. Akorát mě štve, že mi zasílá SMS s pozicí tak dlouhou, že ji operátor rozdělí do dvou SMS a mě se tím účtují dvojnásobné poplatky. Díky všem za dosavadní rady.