Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má smysl opravovat elektronické trafo ?

Dobrý den. Je zde prosím Vás někdo, kdo se vyzná v trafech? Trafo Rendl 200 VA, 16,5 A napájí 6 halogen. žárovek 20W. Přestalo fungovat, tak jsem ho otevřel a vidím praskou pojistku a zdeformovaný jeden kondenzátor. Má podle Vás smysl to trafo opravovat ( vyměnit kondenzator a pojistku )? Nebo těch zničených věcí tam bude pravděpodobně víc? Nové trafo stojí 500,- Kč, nový kondenzátor 10,- Kč. Děkuji.

Elektronicke trafo neexistuje...
Ale jo, pokud je k dispozici alespon multimetr. Promerit ty diody, jestli diodujou, kouknout na ty vykonovy tranzistory, jak na tom jsou, jestli nejsou prorazeny a vymenit to, co je spatne(to budou furt korunovy polozky). Pak je to pudova zalezitost - bud to pude nebo nepude:-) Kdyby ne, da se koumat dal, ale to uz asi takhle na dalku neporadime.

Zapojení je jednoduché, součástky snadno vyměnitelné, proč to nezkusit. Ve vašem případě asi bude opravdu stačit vyměnit ten kondík a pojistku. Daleko častěji ale odchází ten kondenzátor na výstupu (u vás je to ten černý) nebo/a spínací tranzistory.

Myšleno asi spínací zdroj že ? No má smysl jej opravovat? Aby jsme zodpověděli tuto otázku je potřeba zjistit jestli ho potřebujete. Pokud ne a netrápí vás to tak ho s klidem vyhoďte. Pokud se třeba nudíte a nevíte do čeho píchnout tak jeho oprava může být zábavná a poučná, v tom případě směle do toho.

Dnešní elektronika je spotřební zboží, takže tyto "závady" jsou uměle vytvořené. Přece nikdo nechce, aby spotřebič vydržel 10 let ...
Pokud je to ještě takto "jednoduché" zařízení (= bez inteligence (procesorů)), tak se oprava přímo nabízí a chyba se většinou hledá do pár minut :-)

Drtivá většina závad spotřební elektroniky je právě ve vyfičených elektrolytech, když to trochu zobecním, tak prostě zdrojové části (někdy chcípnou tranďáky, případně proražený filtrační kondy). Výrobce ušetří pár centů na levnějších součástkách a v celkovým množství to dělá zajímavý částky. Další šetřící vychytávkou je absence vstupních filtrů, takže opět umrtvení zdrojové části. A ekonomika se hýbe, ekologie jde do ... no tam, kam se dlouho řítí.
Občas mám cukání říct si ve sběrným dvoře o pár vyřazených LCD monitorů, že bych tak děckám pořídil něco lepšího. Tipuju, že se svýma znalostma a možnostma bych měl minimálně 50 % úspěšnost, ale asi mi ty monitory jen tak nedají, známýho tam nemám a flašku jim tam tahat nebudu.

Plně souhlasím, že ve většině problémů jsou na vině špatné kondenzátory a to jak na primární straně zdroje tak i na sekundární. Výrobci to dělají schválně, né že by nebyly schopný použít kvalitnější součástky, prostě oni chtějí, aby se to rozbilo. Když vidím design těch zdrojových DPS, tak to toto jen potvrzuje, třeba k chladiči na kterým je topící tranzistor, dají elyt, který samozřejmě po čase odpustí svoje vnitřnosti. Těchto "chyb" (= naschválů) je drtivá většina.
Prostě nikdo nechce, aby určitá věc na elektřinu vydržela. Ovšem každá mince má dvě strany - toto také, kdyby ta věc vydržela >10 let, dotyčnou věc by jsi si koupil jednou za >10 let a výrobci by neměly komu svoje produkty prodávat, tudíž by fabriky zavřely a lidi, co tam pracujou, vyházeli, což také nejde ...

Ano, řízená spotřeba, to je princip tržní ekonomiky. Buď to bude levný na chvilku, nebo drahý na dlouho. Jenže drahý na dlouho by nikdo nekupoval. To je ale vcelku OT.
K těm elytům u chladičů - taky mám ten pocit, že je to snad schválně, tohle by žádnej rozumnej návrhář zařízení neudělal.

Tak ono to s tím opravováním není zas tak jednoduché. Třeba tady v Chebu už 20 let není ani jedna prodejna s elektrosoučástkami. Při dnešních cenách poštovného se případná oprava z domova tímto prodražuje. Konkrétně v tomto mém případě, jestliže nebude problém jen v kondenzátoru, se případným doobjednáním součástek stává celá záležitost ztrátovou.
Další věcí, kterou jsem dost podcenil, je ta , že vybrat adekvátní náhradu za spálený kondík je daleko těžší než jsem čekal. Prostě jsem si naivně myslel, že do vyhledávače zadám 104 K, 400V DC, rozteč 12 mm a objednám. Chyba lávky...prostě nic. Konzultace s prodejci, nabídka nějakých náhrad s úplně jiným označením a já, jako amatér, jsem v háji. Jsem schopný vadný díl odletovat a nový naletovat, ale ne porovnávat rozdílné parametry a dělat závěry, zda to stačit bude, nebo ne.

Takže jestli se tu najde někdo, kdo rozumí kondenzátorům a bude mít chut se na ten odkaz podívat a schválit mi náhradu, budu mu velmi vděčný !

návrh č.1 : https://www.gme.cz/foliovy-kondenzator-cfac100n-27 5vac-10-far#product-detail

návrh č.2 : http://www.ges.cz/cz/svitkovy-kondenzator-foil-10n -400v-5-fkp-rm15-GES05414243.html