Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zblaznily se nam vypinace

Dobry den,
mame v dome schodiste vedouci z predsine rovnou do patra. Vejdete, rozsvitite, vyjdete po osvetlenych schodech a vypinacem v patre zhasnete svetlo v predsini. Fungovalo to par let a najednou to prestalo jit. Svetlo v predsini uz rozsviti bud jednim, nebo druhym vypinacem. Uz ne jednim rozsvitit a druhym zhasnout. Mate s tim nekdo zkusenost?

Dekuji vam, jsem totiz mimo domov a tento problem hlasila telefonicky dcera. Od rana obvolavam cleny domacnosti a snazim se dobrat toho, co se tam vlastne udalo. Vyslo najevo, ze tata zatloukl tenky hrebicek v miste nad vypinacem ve snaze umistit tam dekoraci. V tu ranu spolu prestaly komunikovat prepinace. Po vytazeni hrebicku vse opet funguje jak ma. Cele rano pry rodina lita po schodisti a rozsvecuji a zhasinaji. Kvalitni blazinec... Pokud tedy dobre chapu, tim hrebickem neco ve zdi poskodili. A i kdyz nyni vse funguje spravne, co dal? Mame to nechat byt, nebo kolem te pidi dirky vysekat dirku a mrknout na to? Co nejhorsiho se muze stat, pokud vse nechame jak je? Jen pro doplneni uvadim, ze elektrika je v medi, pokud je to vubec relevantni. Urcite se do zadnych oprav nebudeme poustet svepomoci, zavolala bych elektrikare. Dum plny "sikulu", to je parada :-)

Hrebicek uz vytahli, zbyla po nem dirka, nikomu se nastesti nic nestalo.Pod proudem nebyl a prepinace opet funguji jak maji. No a ja ted nevim, zda to nechat plavat, zabavit tatovi kladivo a zit blaze. Nebo zavolat elektrikare, at vyboura do zdi diru a na kabely se podiva...

Někdo kdo ví víc než jen že elektrika kope (nic ve zlém, tak to učím rodinu)by uměl poznat jestli dráty mezi vypínači jsou pod omítkou nebo v "husím krku". Pokud jsou pod omítkou jedině kvůli opravě vysekat, pokud je to druhý případ jde vyměnit jen ten drát bez sekání. Ale neleze mi do hlavy že s hřebíčkem to nesvítilo a bez hřebíčku zase ano. Hřebíček mohl drát "našponovat" a ten se mohl povytáhnout z pod šroubku vypínače. Po vytáhnutí se vrátil zpět -> dotáhnout šroubky vypínačů. Hřebíček mohl přetnout drát, což by způsobilo trvalé poškození drátu, je málo pravděpodobné že by se přetnuté konce zase spojily -> pokud ano je zaděláno na jiskření ve zdi = lepší je drát vyměnit.

A že by ten hřebíček zkratoval dvě žíly v kabelu tě nenapadlo ? Pokud hřebíček opravdu zkratoval dvě žíly, které propojují schodišťové přepínače, tak by fungoval jen jeden - tak jak to tu tazatelka popisuje. Po vytažení hřebíčku, bude vše fungovat tak jak má.
Osobně bych se na to vykašlal, žárovkou neteče až tak velký proud, který by způsobil přehřívání. Navíc omítka je docela dobrý tepelně vodivý materiál = případné teplo z kabelu odvede. Takže dírku po hřebíčku jen zamáznout a poučit tatínka, že nad vypínačem vždy bude kabel.

Osobní zkušenost : ještě lepší je, když do zdi zabíjíte velkou železnou skobu, kterou držíte a najednou trefíte kabel. Následná rána od elektriky, pád na zem ze štaflí pořádně zkazí den. Navíc dodneška nechápu, co tam ten kabel dělal, protože na zdi nikde nic nebylo, njn, to je hold riziko povolání, ještě horší je to ve starých barákách, kde si to každý tahal, jak ho napadlo.

Kdyby byly zkratované dvě žíly které propojují oba schodišťové vypínače tak by světlo bliklo při klepnutí na vypínač kvůli mezipoloze, v obou pracovních polohách obou vypínačů by byla fáze na obou žilách (drátech). Alespoň si to myslím. A světlo by svítilo stále.

-------I---
F ---/ I \----->Ž
-------I---
N----------------------->Ž