Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem obousměrný regulátor otáček ss motorku

Ahojte,
syn dostal auto na vysílačku na 4 tužkovky, umí krom zatáčení jezdit vpřed a vzad (prostým přepínáním polarity na motorku) a hlavně jezdí moc rychle, takže ho kluk nemá šanci uřídit. Chci ten motorek zpomalit.

Kdyby se jednalo o motorek, který se točí furt jedním směrem, tak je to snadné, nějaký pulzní regulátor a nastavit ho, aby byl tak akorát. Něco takového.

Ale problém je právě v tom, že se otáčí polarita toho motorku při couvání, to ten regulátor nedá. Zkoušel jsem si navrhnout něco svého, skončil jsem u obludy s mnoha tranzistory , jejíž vyhotovení by ztrojnásobilo cenu toho auta.

Napadá vás něco "geniálně jednoduchého"? Prostý předřadný odpor sice jednoduchý je, ale geniální ne.

Díky předem...

co je to za vysílačku? není náhodou programovatelná?
Jinak i obyčejná by určitě šla upravit aby se nepoužil maximální výkon motoru.
Mělo by k tomu stačit vyměnit potenciometr na "spoušti"

edit:
jak to tak znova čtu, tak na vysílačce bude asi jen tlačítkové ovládání že?

Jednu tužku vyndej a místo ní vlož něco vodivého. Přijímači bude 4,5 V bohatě stačit a motorek se bude točit pomaleji. Případně zbylé články nahraď dobíjecími (NiMH) články čímž ještě o něco snížíš napětí.